IBS – stan zapalny jelit

IBS – stan zapalny jelit

Jeśli od jakiegoś czasu borykasz się z problemami gastrycznymi: ból brzucha, zaparcia, rozwolnienie, wzdęcia i nie możesz znaleźć przyczyny swojego cierpienia to może być IBS.

Charakteryzuje się dysfunkcją mięśni gładkich przewodu pokarmowego.
Do jego rozwoju przyczyniają się m.in. zaburzenia bakteryjnej flory jelitowej, ale i mało aktywny tryb życia. Objawy w zespole jelita drażliwego często są uciążliwe, jednak nie stanowią one zagrożenia dla życia i nie są również zapowiedzią groźnych i poważnych chorób.

Nierzadko zdarza się, iż chorzy cierpiący na IBS muszą być konsultowani przez psychiatrów, a jedną z form leczenia jest przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych. Powtarzamy zatem – grunt to ZDROWE PODEJŚCIE! Do tego zmieniamy tryb życia, dietę, spożywamy produkty zawierające błonnik oraz żegnamy się z używkami.

Pamiętajmy, że nasze jelita sa jak drugi mózg. Dbajmy o nie i traktujmy poważnie, ponieważ "mają wiele do powiedzenia" w kwestii naszego samopoczucia i zdrowia.


Stawiamy zatem przedewszystkim na  ZMIANĘ NASTAWIENIA, SILNE POSTANOWIENIE DO ZWALCZENIA CHOROBY ORAZ SYSTEMATYCZNOŚĆ!! w tej sytuacji na ratunek przybywa Twój zaufany dietetyk. Tak jest: podstawa to systematyczność nie tylko w przyjmowaniu leków, ale również w przestrzeganiu odpowiedniej diety!

Często wymienianymi produktami nasilającymi objawy zespołu jelita drażliwego są:

 • produkty pszeniczne
 • mleko, jaja i tłuste potrawy. Tłuszcz bowiem pobudza aktywność ruchową jelit.

Zaburzenia w obrębie pracy jelit mogą też być spowodowane przejadaniem się, spożywaniem dużej ilości alkoholu, kofeiny i czekolady oraz dietą ubogą w błonnik.

Ważne, aby chorzy na zespół jelita drażliwego wypijali 2-3 litry wody na dobę. W innym przypadku może dojść do odwodnienia. Potrawy należy przyrządzać gotując je na parze lub na wodzie, piec w pergaminie, bądź folii lub dusić bez użycia tłuszczu!

W tej sytuacji należy zaprosić do swojej kuchni m.in. :

 • chude mięso: wołowina, drób, cielęcina i królik;
 • chude ryby: sandacz, dorsz, lin, morszczuk, szczupak;
 • suche pokarmy, np. sucharki lub wafle;
 • ryż w formie kleików, ryż z warzywami (pietruszką, marchewką i selerem), a także ryż z jabłkami;
 • gotowane warzywa;
 • PŁATKI OWSIANE  zawierające pektyny;
 • warzywa i owoce z błonnikiem rozpuszczalnym i pektynami 
 • drobne kasze takie jak kaszka kukurydziana, manna;
 • napar z suszonych czarnych jagód, mocna gorzka herbata, gorzkie kakao przyrządzone na wodzie, czerwone wino wytrawne.

Nie istnieją zalecenia dietetyczne identyczne dla wszystkich chorych. Ogólne wytyczne należy dostosować indywidualnie, biorąc pod uwagę tolerancję na niektóre produkty i potrawy. Twój dietetyk na pewno sobie z tym poradzi :)


<< POWRÓT

Inne z kategorii: OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Oddech to życie

Oddech to życie

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Podczas dobrze wykonanego wdechu powinna pracować przepona, która robi miejsce dla rozszerzających się płuc, a dzięki temu wypełniają się po brzegi tlenem!..

Mowa to technologia

Mowa to technologia

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Udowodniono, że dzieci , które nie miały zasobów do prawidłowej mowy - osiągały gorsze wyniki w nauce, a potem w życiu społecznym...

MPD

MPD

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

To najbardziej innowacyjne podejście jakie wypracowałem w swojej karierze terapeutycznej i proszę - szukajcie ludzi, którzy inaczej spojrzą na Ciebie lub dzieci, niż przez pryzmat chorób...

Złamania

Złamania

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Leczenie złamania w dużej mierze zależy od jego rodzaju, miejsca, ale także rozległości. W jednym przypadku wystarczy nastawić i unieruchomić dane miejsce gipsem, w innym zaś uraz będzie wymagał wykonania zabiegu chirurgicznego...