Dysplazja stawu biodrowego

Dysplazja stawu biodrowego

Mamy XXI wiek, więc na szczęście badania przesiewowe są dość dobrze uskuteczniane.

Niestety co tydzień trafia do nas dorosły, który nie był prawidłowo leczony w dzieciństwie co doprowadziło do zwyrodnień itp.
Terapie można zawsze wprowadzić w jakimkolwiek stadium jesteś, dlatego namawiam na leczenie! Nogi i biodra są najważniejsze - to one dają nam wolność i niezależność w okresie złotym. Jeśli czujesz, że masz ograniczenia rotacji i trzaski w biodrach zgłoś się do fizjoterapeuty lub osteopaty i zainwestuj w swoją przyszłość AO

Dysplazja stawu biodrowego? Co to takiego?

Wrodzona wada polegająca na zniekształceniu biodra, występująca częściej u kobiet niż u mężczyzn. Może mieć dwojaką postać 1. Występuje wadliwe ukształtowanie biodra 2. Dysplazja z przemieszczeniem głowy kości udowej poza panewkę.

Początki dysplazji najczęściej pojawiają się w czasie życia płodowego,po urodzeniu choroba może się nasilić. Dotąd nie znane są konkretne przyczyny wstępowania tego problemu, jednak czynnikami, które mogą sprzyjać rozwojowi dysplazji są:

  • Niewłaściwe podkurczanie nóg płodu, co często spowodowane jest brakiem miejsca łonie matki,
  • Ułożenie miednicowe dziecka w ciąży,
  • Niewielka ilość wód płodowych, co ogranicza swobodę ruchu płodu,
  • Hormon relaksyna, który pojawia się pod koniec ciąży, by rozluźnić staw miednicy i przygotować spojenie łonowe,
  • Wystąpienie innych nieprawidłowości jak: choroby układu nerwowego czy mięśniowego mogą sprzyjać dysplazji,
  • Uwarunkowania genetyczne,
  • Prostowanie nóg niemowlaka na siłę, co może spowodować wywichnięcie kości udowej ze stawu.

Podczas leczenia dysplazji bardzo ważną rolę ogrywa rehabilitacja.

Często stosuje się ortezy, które pomagają utrzymać nogi w szerokim położeniu, bądź posłużyć mogą też szelki Pavlika, które można zastosować u dziecka jeszcze przed szóstym miesiącem życia.

Dysplazja stawu biodrowego u dorosłych pojawia się, gdy wada nie była leczona w pierwszych latach życia lub gdy leczenie nie przynosiło skutków. Głównymi objawami dysplazji stawu biodrowego u dorosłych są obrzęk, zaczerwienienie okolic stawu i ból, który nasila się podczas wysiłku. U pacjentów dorosłych również zalecana jest rehabilitacja oraz utrzymanie prawidłowej wagi ciała.

Dysplazją bioder w kontekście strukturalnym zajmuje się Monika i Kamil
W kontekście Osteopatycznym - Krzysztof i Adam


<< POWRÓT

Inne z kategorii: OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Kwintesencja tego doświadczenia jest by potraktować tę chorobę jako ścieżkę życia i zdrowia. Ta choroba budzi do zmian i zainteresowania się fizjologią człowieka...

Złamania

Złamania

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Leczenie złamania w dużej mierze zależy od jego rodzaju, miejsca, ale także rozległości. W jednym przypadku wystarczy nastawić i unieruchomić dane miejsce gipsem, w innym zaś uraz będzie wymagał wykonania zabiegu chirurgicznego...

Bolesne miesiączki

Bolesne miesiączki

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Drogie Panie, czy macie bolesne miesiączki?

Czy wiecie dlaczego tak się dzieje?

Co z tym możecie zrobić?

Choroba Leśniewskiego - Crohna

Choroba Leśniewskiego - Crohna

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Choroba Crohna do tej pory nie ma jawnej etiologii, dlatego duże pole manewru ma terapia Osteopatyczna, którą przez swoją mało inwazyjność - można wprowadzić jako komponenta terapeutyczna - ale nie jako mono terapia..