Dysplazja stawu biodrowego

Dysplazja stawu biodrowego

Dysplazja stawu biodrowego

Mamy XXI wiek, więc na szczęście badania przesiewowe są dość dobrze uskuteczniane.
Niestety co tydzień trafia do nas dorosły, który nie był prawidłowo leczony w dzieciństwie co doprowadziło do zwyrodnień itp.
Terapie można zawsze wprowadzić w jakimkolwiek stadium jesteś, dlatego namawiam na leczenie! Nogi i biodra są najważniejsze - to one dają nam wolność i niezależność w okresie złotym. Jeśli czujesz, że masz ograniczenia rotacji i trzaski w biodrach zgłoś się do fizjoterapeuty lub osteopaty i zainwestuj w swoją przyszłość 
AO

Dysplazja stawu biodrowego? Co to takiego?

Wrodzona wada polegająca na zniekształceniu biodra, występująca częściej u kobiet niż u mężczyzn. Może mieć dwojaką postać 1. Występuje wadliwe ukształtowanie biodra 2. Dysplazja z przemieszczeniem głowy kości udowej poza panewkę.

Początki dysplazji najczęściej pojawiają się w czasie życia płodowego, po urodzeniu choroba może się nasilić. Dotąd nie znane są konkretne przyczyny wstępowania tego problemu, jednak czynnikami, które mogą sprzyjać rozwojowi dysplazji są:
• Niewłaściwe podkurczanie nóg płodu, co często spowodowane jest brakiem miejsca łonie matki,
• Ułożenie miednicowe dziecka w ciąży,
• Niewielka ilość wód płodowych, co ogranicza swobodę ruchu płodu,
• Hormon relaksyna, który pojawia się pod koniec ciąży, by rozluźnić staw miednicy i przygotować spojenie łonowe,
• Wystąpienie innych nieprawidłowości jak: choroby układu nerwowego czy mięśniowego mogą sprzyjać dysplazji,
• Uwarunkowania genetyczne,
• Prostowanie nóg niemowlaka na siłę, co może spowodować wywichnięcie kości udowej ze stawu.

Podczas leczenia dysplazji bardzo ważną rolę ogrywa rehabilitacja.

Często stosuje się ortezy, które pomagają utrzymać nogi w szerokim położeniu, bądź posłużyć mogą też szelki Pavlika, które można zastosować u dziecka jeszcze przed szóstym miesiącem życia.

Dysplazja stawu biodrowego u dorosłych pojawia się, gdy wada nie była leczona w pierwszych latach życia lub gdy leczenie nie przynosiło skutków. Głównymi objawami dysplazji stawu biodrowego u dorosłych są obrzęk, zaczerwienienie okolic stawu i ból, który nasila się podczas wysiłku. U pacjentów dorosłych również zalecana jest rehabilitacja oraz utrzymanie prawidłowej wagi ciała.

Dysplazją bioder w kontekście strukturalnym zajmuje się Monika i Kamil
W kontekście Osteopatycznym - Krzysztof i Adam


<< POWRÓT