Hallux - koślawy paluch.

Hallux - koślawy paluch.

Hallux - koślawy paluch.

HALLUX – inaczej paluch koślawy – problem ten dotyka ok. 4% populacji! Czy dotyczy również Ciebie??

Najprościej mówiąc jest to deformacja części stopy, a konkretnie stawu śródstopno – paliczkowego. Wówczas kość wykrzywia się w zewnętrznym kierunku kończyny, zaś palec odchyla się w stronę pozostałych palców. 
U połowy pacjentów deformacja rozpoczyna się już przed 20 rokiem życia, więc warto zwracać na to uwagę już w młodzieńczych latach, by problem nie zrobił się większy! Można zaobserwować charakter dziedziczny tej choroby. Toteż, jeżeli Wasi rodzice, dziadkowie mieli problem z halluxami, to istnieje szansa, że Wy również będziecie zmagać się z tym problemem. 
I kochane kobietki, niestety hallux częściej dotyka Was, nawet 9 razy częściej niż mężczyzn.

Spowodowane jest to budową Waszych stóp, gdyż układ mięśniowo-stawowy jest słabszy niż u płci przeciwnej, a tym samym ruchomość stawu jest większa. 
Ponadto na powstawanie halluxów ma wpływ nieodpowiednio dobrane obuwie. Tak kobietki! To uwaga i prośba do Was! Jeśli w Waszej rodzinie są predyspozycje do powstawania koślawego palucha to nie noście zbyt często niewygodnych, za ciasnych i na wysokich obcasach butów. Jeśli zachodzi potrzeba założenia szpileczek to najlepiej takich, które nie będą Was „cisnąć”!!

Do czynników wpływających na powstawanie palucha koślawego zalicza się także:
• Urazy,
• Brak aktywności fizycznej, nadwaga,
• Reumatoidalne zapalenie stawów,
• Hipermobilność (nadmierna ruchomość stawów) kości śródstopia,
• Niewłaściwa biomechanika pierwszego promienia stopy,
• Uszkodzenie ścięgna Achillesa,
• Amputacja drugiego palca,
• Zbyt długi paluch.

Nie leczone schorzenie to nie tylko problem estetyczny, prowadzi ono także do problemów z chodzeniem, bóle wynikające np. z powstania miejscowego stanu zapalnego. Dodatkowo może wystąpić płaskostopie poprzecze oraz bolesne modzele.

Terapia wyżej wymienionego problemu musi być interdyscyplinarna.
Należy pracować i z tkankami ciała i z postawą.


<< POWRÓT