Dietetyka - Kukurydza

Dietetyka - Kukurydza

Jaką rolę spełnia kukurydza w naszej diecie?

Kilka faktów, o których warto wiedzieć.
Ziarno kukurydzy zawiera składziki takie jak białko, tłuszcz, węglowodany, beta-karoten, B1, B2, E, PP i C. Znajdziemy w niej dużo witamin z grupy B, przede wszystkim tiaminę i niacynę, ale także minerały: sód, potas, wapń, fosfor, żelazo, magnez, miedź, nikiel, cynk, chrom oraz selen. 
Jeden z układów składników określany jest jak „wyjątkowy”, mowa o potasie, przeciwutleniaczach – witaminy E i selenu. Opisuje się je tak, ponieważ selen ułatwia wchłanianie witaminy E oraz wzmaga jej działanie. Dzięki niemu zmniejsza się ryzyko zachorowania na aż 10 typów nowotworów (np. piersi, płuc, prostaty). Ponadto selen wpływa na regulację pracy tarczycy, chroni przed zaćmą oraz zwyrodnieniem plamki żółtej. 
Potas obniża ciśnienie krwi, reguluje rytm serca, a także obniża możliwość wystąpienia udaru mózgu.

Produkty wytwarzane z ziarna kukurydzy mają znaczącą rolę dla człowieka. Jest to bogate źródło błonnika, dzięki któremu zmniejsza się ryzyko hemoroidów, raka jelita grubego, wspomaga on również pracę jelit. 

Kukurydza cukrowa – mówi się, że jest jedną z ośmiu najważniejszych roślin warzywnych na świecie. Jej wartość odżywcza związana jest w dużej mierze z zawartością łatwo przyswajalnych, wysokoenergetycznych cukrów prostych oraz błonnik. Znajdziemy w niej tak samo dużo mikroelementów i witamin: potas, fosfor, sód, wapń, magnez, żelazo, mangan, miedź, cynk, flor, beta karoten, wit. E, D, K, C, z grupy B oraz kwas foliowy i pantotenowy.

Polacy wciąż nie spożywają zbyt dużych ilości kukurydzy, a ze względu na duże zalety tego warzywa warto wprowadzić ją do diety.

Pomocy w skomponowaniu właściwie zbilansowanej i dobranej do indywidualnych potrzeb diety udzieli Sonia.


<< POWRÓT

Inne z kategorii: DIETETYKA

Dietetyka - Celiakia

Dietetyka - Celiakia

DIETETYKA

Charakteryzuje się nietolerancją glutenu, białka zapasowego znajdującego się w zbożach. Gluten, który w tym przypadku jest toksyczny i doprowadza do zaniku kosmków jelita cienkiego, niewielkich wypustek błony śluzowej...

Dietetyka - Zdrowa naturalna dieta

Dietetyka - Zdrowa naturalna dieta

DIETETYKA

Podstawa to dobry plan! Żeby nie kupować zbędnych rzeczy, warto sobie zrobić kilkudniowy bądź tygodniowy spis produktów, które będą potrzebne do przygotowania posiłków i jako zdrowe przekąski...

Dietetyka - Naturalne suplementy

Dietetyka - Naturalne suplementy

DIETETYKA

Czyli wszystko to co okazuje się mieć dobroczynny wpływ podczas, gdy zmagamy się z bólem brzucha, niestrawnością oraz innymi problemami związanymi z pracą układu żołądkowo – jelitowego. 

Dietetyka - Probiotyki

Dietetyka - Probiotyki

DIETETYKA

W naszym życiu jest ciagle wojna postu z karnawałem, tj raz jesteśmy na normalnej diecie, a raz imprezujemy i podlegamy słabością...