Nerwica

Nerwica

Gdy byliśmy dziećmi - byliśmy wolni

Wolni od oceniania
Wolni od przymusu
Wolni od establishmentu

Nie musieliśmy nic, jedynie posprzątać swój pokój.

Nikt nie wtrącał się w nasz świat wewnętrzny - gdzie królowały piękne idee i dobro.

Po wielu latach, egzaminach, studiach, zmienionych pracach - staliśmy się mechanizmem, neurotycznym, wysoce wyspecjalizowanym w wykonywaniu czynności użytecznych.

Nerwica dotyka aż 60% społeczeństwa, oczywiście u niektórych nie manifestuje się jeszcze objawami wegetatywnymi.

Jednym ze sposobów pracy z nerwicą jest „ powrót do Ciała , powrót do korzeni” .
Dzieci są uziemione, chodzą na boso, za paznokciami maja brud - chyba że neurotyczni rodzice próbują już im zabrać ostatni bastion wolności.

Uważam, że to rodzice powinni uczyć się na powrót - od dzieci - naturalności, uziemienia i uważności(AO).

Czym jest nerwica? Jakie jej rodzaje występują?

Dziś chcielibyśmy pokrótce opisać nerwicę, chorobę, która występuje w wielu odmianach. My skupimy się na kilku wybranych.

Nerwica, inaczej nazywana zaburzeniami lękowymi wywoływana jest przez szereg różnych czynników, najczęściej tych z życia codziennego. Są to między innymi stresująca praca, nawarstwiające się obowiązki i pośpiech, relacje rodzinne czy towarzyskie.
Elementy te występujące razem bądź osobno doprowadzają to momentu, w którym zaczynamy odczuwać irracjonalny lęk.
Grupa tych schorzeń ma część objawów charakterystycznych, niezależnie od rodzaju nerwicy. Są to następujące objawy:

  • niepokój psychiczny i/lub fizyczny;
  • nieproporcjonalne zmęczenie (astenia);
  • problemy seksualne;
  • problemy ze snem (bezsenność albo nadmierna senność);
  • objawy hipochondryczne.

Zaś rodzaje nerwic, które chcielibyśmy przybliżyć to:

Nerwica żołądka, podczas której odczuwana jest ciężkość na żołądku, dyskomfort w tej części ciała oraz uczucie pełności, niezależnie czy zjedzono dużo czy mało posiłku. Ponadto dokuczliwe są wówczas niestrawność, zgaga, bóle brzucha oraz problemy z przełykaniem.

Częstymi dolegliwościami są również biegunka, zatwardzenia, częste oddawanie gazów, mdłości lub wymioty, zmęczenie i problemy ze snem.

Nerwica serca, ujawnia się poprzez problemy z układem nerwowym i układem krążenia. Występuje także silny niepokój i obawa o własne życie. Osoba jest przekonana, że choruję na poważne schorzenie związane z sercem. W skrajnych przypadkach może mieć poczucie zawału.
Nerwica lękowa, której najczęstszą przyczyną jest ukrywanie i tłumienie emocji. Pojawia się wówczas uczucie lęku, niepokoju i zagrożenia. Chory boi i się nie tylko o życie swoje i bliskich, ale także opinii innych osób. Często przy tym rodzaju nerwicy pojawia się drżenie rąk i nóg, nadmierne pocenie się oraz problemy z oddychaniem.

Nerwica wegetatywna pojawia się pod wpływem silnych bodźców i stresu, co wpływa na rozregulowanie układu nerwowego. Mogą przy tym wystąpić problemy z pracą organizmu (np.: układu krwionośnego czy trawiennego).W rezultacie często pojawiają się wrzody żołądka bądź nadciśnienie tętnicze.
Nerwica histeryczna, to rodzaj, w której chory nieustannie martwi się o własne zdrowie. Wędruje od lekarza do lekarza, a gdy słyszy diagnozę, że jest zdrowy i nic mu nie dolega, jest rozdrażniony, ponieważ, uważa, że taka odpowiedź specjalisty jest błędna. On jest przekonany, że coś mu dolega, a lekarz nie potrafi tego prawidłowo zdiagnozować. Ten rodzaj nerwicy może prowadzić do wystąpienia niedowładów, utraty przytomności, napadów podobnych do padaczki, czasowej ślepoty, problemów z oddychaniem i przełykaniem. Jednak za te objawy najczęściej odpowiada właśnie nerwica.

Z każdym rodzajem nerwicy można sobie poradzić, wystarczy udać się do odpowiedniego specjalisty po pomoc. On dobierze indywidualną terapię, w zależności od potrzeb pacjenta.

Kto u nas pomoże ? Każdy terapeuta!
(proszę pamiętać jednak, że terapia którą proponujemy nie może być mono terapią, ze względu na to ze problemy nerwicowe są interdyscyplinarne)


<< POWRÓT

Inne z kategorii: OSTEOPATIA

Palenie papierosów

Palenie papierosów

OSTEOPATIA

Papierosek na śniadanie, na obiad i kolacje, w przerwie na kawkę i gdy za dużo stresów…

Zdrowie

Zdrowie

OSTEOPATIA

Kiedyś bardzo dawno temu obserwowałem ludzi medycyny i paramedycyny - jak z łatwością mogą pomoc schorowanemu człowiekowi

Migrena oczna

Migrena oczna

OSTEOPATIA

Przyczyny jej występowania nie są jasno określone. Najprawdopodobniej duży wpływ mają czynniki genetyczne. Wystąpienie tego rodzaju bólu może być nasilone wówczas, gdy występuje alergia pokarmowa, stres...

Rwa kulszowa

Rwa kulszowa

OSTEOPATIA

Wielu z Was zgłasza się do nas z problemem jakim jest rwa kulszowa, ale myślę, że każdy powinien mieć choćby podstawową wiedzę co to takiego jest, gdyż może przytrafić się każdemu...