Terapia czaszkowo - krzyżowa, teoria i koncepcja

Terapia czaszkowo - krzyżowa, teoria i koncepcja

Terapia czaszkowo - krzyżowa została stworzona przez dr Wiliama Sutherlanda, który sformułował teorię o ruchu kości czaszki oraz kości krzyżowej. Koncepcja była badana oraz rozwijana przez wielu lekarzy oraz naukowców. Do najbardziej znanych osób pracujących nad koncepcją należał dr. Upledgera.

Czym jest terapia czaszkowo krzyżowa?

Terapia czaszkowo-krzyżowa (inaczej Terapia Cranio-sacralna) jest metodą wykorzystującą delikatny dotyk oraz stymulację ruchową w celu poprawy stanu zdrowia i funkcji ciała. Jest to terapia tkanki łącznej, która poprawia krążenie, a dzięki temu ukrwienie narządów oraz mobilizuje je do efektywniejszej pracy.

Jak działa system czaszkowo-krzyżowy?

Nasz system czaszkowo-krzyżowy można porównać do siłownika hydraulicznego. Obudowę w naszym przypadku stanowi opona twarda otaczająca mózg oraz rdzeń kręgowy. Odpowiednikiem płynu hydraulicznego jest w naszym ciele płyn mózgowo-rdzeniowy, którego produkcja przeważa nad wchłanianiem, dzięki czemu ciśnienie śródczaszkowe może wzrosnąć. Aby we właściwy sposób reagować na zmiany ciśnienia kości czaszki posiadają pewną elastyczność, dzięki ruchomości w szwach czaszki. Szwy czaszkowe powstają poprzez połączenie dwóch krawędzi sąsiadujących ze sobą kości czaszki.

Rytm kranialny, bo taką nazwę nosi rytmiczna zmienność ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego, jest trzecim fizjologicznym rytmem naszego organizmu zaraz po biciu serca oraz rytmie oddechowym. Jest on wyczuwalny w szczególności na czaszce, kości krzyżowej oraz kończynach w postaci delikatnego pulsowania.

Na czym polega terapia czaszkowo krzyżowa?

Istotą terapii czaszkowo-krzyżowej są bardzo delikatne manipulacje i uciski w obrębie czaszki, klatki piersiowej, przepony, miednicy oraz kości krzyżowej w celu uwolnienia struktur łącznotkankowych. Praca w obrębie tych struktur wywiera wpływ na centralny układ nerwowy, a dzięki temu obejmuje całe ciało. Terapia czaszkowo-krzyżowa jest terapią holistyczną obejmującą nie tylko ciało, ale również nagromadzone w nim emocje i traumy.

Terapia dedykowana jest w szczególności osobom pozostających w długotrwałym napięciu i stresie oraz odczuwającym dolegliwości bólowe kręgosłupa. To tylko niewielka część dolegliwości z jakimi można pracować za pomocą tej metody. Terapia czaszkowo-krzyżowa daje szeroki wachlarz możliwości pracy z wieloma dysfunkcjami.

Ten rodzaj terapii wykonywany jest w naszej przez osteopatów - Macieja Kaps, Karola Turło, Adama Orszulaka i Damiana Nawrockiego.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Jak przebiega Pierwsza wizyta u Osteopaty?

Jak przebiega Pierwsza wizyta u Osteopaty?

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Na początku rozmowa przebiega w sposób standardowy – pacjent opowiada o dolegliwościach, osteopata robi notatki, a kolejno przechodzi do anamnezy ...

Znaczenie palpacji w osteopatii

Znaczenie palpacji w osteopatii

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

O palpacji możemy mówić jako o diagnostycznym dotyku. Jednak podczas całej terapii stosujemy palpację jako źródło informacji o tkankach pacjenta.

Migrena z aurą

Migrena z aurą

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Podczas napadu migreny ma miejsce patologiczny skurcz mózgowych naczyń tętniczych, który doprowadza do słabszego przepływu krwi, co z kolei odpowiada za objawy aury.

MPD

MPD

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

To najbardziej innowacyjne podejście jakie wypracowałem w swojej karierze terapeutycznej i proszę - szukajcie ludzi, którzy inaczej spojrzą na Ciebie lub dzieci, niż przez pryzmat chorób...