Dietetyka - Żelazo

Dietetyka - Żelazo

Czy żelazo jest niezbędne dziecku w początkowym okresie życia?

Tak! Jest to jeden z ważniejszych składników mineralnych, które potrzebne są do właściwego funkcjonowania organizmu, zwłaszcza dla niemowląt. Ponieważ wówczas zużywa zapasy żelaza na intensywny wzrost i zwiększanie objętości krążącej krwi. Ponadto potrzebne jest do prawidłowej pracy mózgu, tworzenia się sieci i połączeń komórek nerwowych.

Niedobór żelaza w początkowym okresie życia może powodować problemy z rozwojem psychosomatycznym oraz z zachowaniem i nauką.

Co gdy niedobór żelaza występuje u kobiety w ciąży? Może doprowadzić to do anemii matki i dziecka, wcześniactwo, niską masę urodzeniową i obniżoną odporność obojga.

Niedobór żelaza może także dotyczyć dzieci, które bardzo szybko rosną, mają zmniejszone łaknienie, dziewczyny z obfitymi miesiączkami, dzieci z nadwagą, osoby aktywne fizycznie, kobiety w ciąży oraz wegetarianie i weganie.

Czy stosować suplementację żelazem?

W większości przypadków tak. Jednak przed tym warto udać się do specjalisty, zrobić odpowiednie badania, by dowiedzieć się jakie produkty stosować i w jakich ilościach. Być może wystarczy zmiana diety, wprowadzenie produktów bogatych w żelazo. Ważne jest, by nie przedawkować żelaza, gdyż jak wiadomo jest to pierwiastek toksyczny i w za dużych dawkach może poważnie zaszkodzić.


<< POWRÓT

Inne z kategorii: DIETETYKA

Dietetyka - Krzem, pierwiastek życia

Dietetyka - Krzem, pierwiastek życia

DIETETYKA

Jeżeli krzemu w organizmie jest za mało, ludzki organizm przestaje funkcjonować prawidłowo, pojawiają się zaburzenia, zwłaszcza w metabolizmie tkanki łącznej, którą znajdziemy m.in. w: naczyniach krwionośnych, krwi czy naczyniach limfatycznych i większości narządów. Także komunikacja między ciałem a mózgiem jest zaburzona...

Dietetyka - Neofobia

Dietetyka - Neofobia

DIETETYKA

Czy dziecko nie chce jeść nowych produktów? Lub produktów, które już jadło, ale kupowano je w innym sklepie więc ma inne opakowanie?

Dietetyka - Zdrowa naturalna dieta

Dietetyka - Zdrowa naturalna dieta

DIETETYKA

Podstawa to dobry plan! Żeby nie kupować zbędnych rzeczy, warto sobie zrobić kilkudniowy bądź tygodniowy spis produktów, które będą potrzebne do przygotowania posiłków i jako zdrowe przekąski...

Dietetyka - Nadwaga i otyłość

Dietetyka - Nadwaga i otyłość

DIETETYKA

Warto wiedzieć, że nie są to tylko problemy natury estetycznej – jest to znacznie bardziej złożony problem, który może doprowadzić niestety nawet do śmierci.