Anemia

Anemia

Anemia

To stan określony patologicznym, który występuje, wówczas gdy dochodzi do zmniejszenia liczby erytrocytów (czerwonych krwinek), poziomu hemoglobiny (barwnika erytrocytów będącego podstawowym elementem odpowiedzialnym za transport tlenu) we krwi oraz wskaźnika określanego hematokrytem (czyli stosunek objętości erytrocytów do objętości krwi). Schorzenie to rozpoznajemy, jeżeli wartości te spadają o więcej niż 2 odchylenia standardowe od wartości prawidłowej.

Wyróżnia się kilka klasyfikacji anemii, jednak z nich opiera się na nasileniu choroby. Biorąc pod uwagę przebieg anemii wyróżnia się:

  • anemię łagodną – poziom hemoglobiny wynosi od 10 do 12 g/dl; 
  • anemię umiarkowaną – poziom hemoglobiny utrzymuje się na poziomie od 8 do 9,9 g/dl;
  • anemię ciężką – poziom hemoglobiny mieści się w przedziale od 6,5 do 7,9 g/dl;
  • anemię zagrażającą życiu – poziom hemoglobiny wynosi poniżej 6,5 g/dl.

Anemię można także sklasyfikować według przyczyny jej wystąpienia. Można wówczas wyróżnić:

  • Anemia pokrwotoczna - Jak nazwa sugeruje, ten rodzaj anemii jest konsekwencją ostrej lub przewlekłej utraty krwi. Ostra utrata krwi pojawia się najczęściej w wyniku krwotoku pourazowego lub masywnego krwawienia z przewodu pokarmowego bądź dróg rodnych.
  • Anemia z niedoboru żelaza (syderopeniczna)
  • Anemia z niedoboru żelaza - jest wynikiem zbyt małej zawartości żelaza w ustroju. Niedobór żelaza w organizmie człowieka w większości przypadków to konsekwencja jego utraty razem z krwią.
  • Anemia chorób przewlekłych - W przebiegu wielu chorób przewlekłych może dojść do pojawienia się anemii. Zachodzi korelacja między procesem zapalnym oraz zaburzeniami produkcji czynników regulujących prawidłową funkcję szpiku.
  • Anemia megaloblastyczna - wynika z powiększenia krwinki czerwonej. Zaś to jest spowodowane przede wszystkim niedoborem witaminy B12 oraz kwasu foliowego.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Osteoporoza

Osteoporoza

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Z badań wynika, że na świecie co minutę dochodzi do ok. 2 złamań w wyniku osteoporozy. Czy to dużo? Myślę, że bardzo dużo, ponieważ można temu przeciwdziałać. Ale o tym później...

Czym jest osteopatia?

Czym jest osteopatia?

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Dla nas osteopatia to przede wszystkim filozofia i koncepcja w której pracujemy.

Wrzody

Wrzody

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Wrzód to swego rodzaju ubytek w błonie śluzowej żołądka bądź dwunastnicy, mający kształt krateru...

Bezsenność

Bezsenność

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Jeśli cierpisz na insomnie oznacza to, że masz zaburzenia rytmu snu, jest on wówczas bardzo lekki, tak jakby mózg pozostawał w trybie czuwania.