Astma oskrzelowa

Astma oskrzelowa

Astma oskrzelowa jest to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych, która polega głównie na napadach duszności wydechowej, są wywoływane przez skurcz mięśniówki oskrzeli i obrzęk śluzówki. Patogeneza astmy jest zróżnicowana rozpatrując różne mechanizmy, które grają „pierwsze skrzypce”. Astma może pojawić się w każdym wieku.

W astmie uczestniczy wiele komórek i substancji w organizmie. Konsekwencją jest zbyt duże kurczenie się oskrzeli, duszności, problemy z oddychaniem, a także ucisk w klatce piersiowej.

W większości przypadków, by ustąpiły objawy należy zastosować środki farmakologiczne.

Wśród ok. 5 % Polaków, większość przypadków chorujących na astmę to przypadki lekkie lub umiarkowane. Dzięki właściwemu leczeniu mogą oni w miarę normalnie funkcjonować.

Proces zapalny, który powstaje w organizmie jest fizjologiczną odpowiedzią na bodźce nieprawidłowe, które stwarzają zagrożenie dla organizmu. Są to np. bakterie, wirusy czy grzyby. W tym przypadku wewnątrz odbywa się walka w odpowiedzi na „atak” drobnoustrojów i inne czynniki. Zostaje uruchomiony w danym narządzie stan zapalny, który ma za zadanie obronę przed „inwazją”. U osób chorych na astmę reakcja ta jest nadmierna i prowadzi do niekorzystnych następstw.

Na podstawie do niedawna stosowanej klasyfikacji wyróżniano postać:

Łagodną - wówczas napady duszności czy świszczącego oddechu pojawiają się sporadycznie i mają dość spokojny przebieg, ustępują same lub po zastosowaniu niedużej dawki leku.

Umiarkowaną - objawy nasilają się wciągu wielu godzin, a nawet dni, główną przyczyną takiej sytuacji jest infekcja wpływająca na zachwianie równowagi wypracowanej przez stosowane dotychczasowo leki.

Ciężką - objawy narastają błyskawicznie, napady choroby są częste i długotrwałe i zmniejszają się dopiero po podaniu większych ilości leków.

Napady duszności w astmie są spowodowane ograniczeniem przepływu powietrza przez oskrzela, wywołane jest to głównie:

- skurczami mięśni gładkich w oskrzelach,

- przebudową ścian oskrzeli,

- formowaniem się czopów śluzowych,

- obrzękiem błon śluzowych.

Jak możemy pomóc przy astmie? Przede wszystkim Osteopaci i Terapeuci manualni pracują z całym ciałem - bardzo ważna jest ruchomość obu otworów klatki piersiowej, pracujemy także z ruchomościa samej klatki piersiowej oraz kręgosłupa piersiowego

Zapraszamy do Karola, Macieja lub Adama

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Leczenie bólu głowy Łódź

Leczenie bólu głowy Łódź

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Ból związany jest z napięciem tkanek miękkich w rejonie głowy oraz odcinka szyjnego. Najczęstszą korelację znajdziemy pomiędzy grupą mięśni podpotylicznych i przebiegających pomiedzy nimi nerwami potylicznymi.

Terapia Cranio- Sacralna

Terapia Cranio- Sacralna

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Czyli uruchomienie potencjału większego niż 10% wykorzystywanego mózgu.

Powrót do korzeni - reguła tętnic

Powrót do korzeni - reguła tętnic

OSTEOPATIA DOROSŁYCH
Przełyk Barretta

Przełyk Barretta

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Bardzo często choroba ta dotyka osób z przewlekłym refluksem żołądkowo-przełykowym oraz zapaleniem błony śluzowej przełyku.