Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry

Słyszałeś o tym problemie? A może Ty lub Twój bliski cierpi na tą chorobę?

Jeżeli tak to dziś przychodzimy z krótkim wyjaśnieniem powyższego problemu i pokażemy jak można z nim walczyć. Zapraszamy do przeczytania.

Jest to rodzaj schorzenia zapalnego, niezakaźnego o przewlekłym i nawrotowym charakterze, który związany jest z nadwrażliwością miejscową na pewne substancje, pokarmy, bakterie, grzyby i inne. Najczęściej jest ona uwarunkowana genetycznie.

Skóra osób, które są bardziej narażone na pojawienie się choroby przejawia cechy takie jak:

- suchość – utracona jest naturalna powłoka lipidowa, która zabezpiecza skórę,

- rogowacenie mieszków,

- obniżenie progu świądowego skóry,

- nadmierna aktywność drobnych naczyń tętniczych, umiejscowionych w skórze właściwej.

Można wyróżnić 3 fazy przebiegu choroby. Pierwsza obejmuje okres niemowlęcy do ok. 2 roku życia, druga to dziecięca, trwa do ok. 12. roku życia, ostatnia faza to okres dorosłości.

Niestety zgodnie z danymi ilość dzieci, u których pojawia się atopowe zapalenie skóry wzrasta. Niektórzy łączą to z postępem cywilizacyjnym i zanieczyszczeniem środowiska.

Przyczyny nie są dokładnie określone, jednak można je podzielić ze względu na:

- czynniki genetyczne

- skłonność do nadwrażliwości po kontakcie z alergenami

- zaburzenia czynności układu immunologicznego skóry, gdzie istotną rolę odgrywa przewaga czynników pobudzających procesy zapalne nad czynnikami, które hamują te procesy

- czynniki środowiskowe (czynniki wziewne, pokarmowe, chemiczne, stres).

Czynniki ryzyka są następujące – występowanie choroby w rodzinie, częsty kontakt z alergenami, skłonność do rozwoju reakcji nadwrażliwości typu I (np. astma oskrzelowa, alergiczna, nieżyt nosa itp.), wysuszenie skóry, brak odpowiedniego nawilżenia skóry.

Wile osób pewnie jeszcze nie wie, że swoje kroki warto skierować nie tylko do dermatologa, ale również do OSTEOPATY i DIETETYKA. W naszej przychodni zajmujemy się tym problemem i postaramy się pomóc.

Zapraszamy do osteopaty Adama, Karola i Macieja.

Pomocy udzieli również nasz dietetyk Sonia Orszulak.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: DIETETYKA DZIECIĘCA

Witamina A

Witamina A

DIETETYKA DZIECIĘCA

Niedobór witaminy A może mieć duży wpływ na stan naszego zdrowia. Problem pojawia się, gdy zbyt małą jej ilość dostarczamy w pożywieniu lub gdy mamy do czynienia z zaburzeniem jej metabolizmu w organizmie.

Dietetyka - Neofobia

Dietetyka - Neofobia

DIETETYKA DZIECIĘCA

Czy dziecko nie chce jeść nowych produktów? Lub produktów, które już jadło, ale kupowano je w innym sklepie więc ma inne opakowanie?

MINDFUL EATING

MINDFUL EATING

DIETETYKA DZIECIĘCA

Jest to część praktyki mindfulness. Dowiedz się czym jest „uważne jedzenie”?

Ile dzieci powinny zjadać?

Ile dzieci powinny zjadać?

DIETETYKA DZIECIĘCA

Dziś przyjrzymy się kwestii ilości posiłków u dzieci powyżej 1. Roku życia. Pokaże, że nie musisz biegać za swoim maluchem z łyżką, by choć trochę skubnął.