Chrapanie

Chrapanie

„Już nie mogę wytrzymać z moim mężem, jego chrapanie żyć mi nie daje…”; „Sama ze sobą nie daję już rady, to chrapanie wybudza mnie w środku nocy, nie wysypiam się i chodzę jak zombie…”.

Znacie to może? 

Problem chrapania dotyczy wielu z nas, nie jesteś w tym odosobniony. Dziś chcieliśmy pokazać Ci, że można z tym walczyć. I jedną z metod jest osteopatia.

Chrapanie nie jest chorobą samo w sobie, a raczej objawem utrudnionego przepływu powietrza przez gardło. Niebezpieczeństwo pojawia się, podczas gdy chrapanie staje się patologiczne i towarzyszy mu tzw. bezdech, czyli dokładniej mówiąc brak przepływu powietrza przez krtań.

Jest to częste u ludzi:

  • ze skrzywioną przegrodą nosową,
  • wydłużonym podniebieniem miękkim,
  • powiększonymi migdałkami,
  • przerośniętym języczkiem,
  • innymi nieprawidłowościami dotyczących budowy dróg oddechowych.

Warto też zwrócić uwagę, że problem chrapania lubi dotyczyć osób z nadwagą, chorujących na nadciśnienie tętnicze, kobiet po menopauzie, a także tych którzy idą spać po wypiciu większej ilości alkoholu.

Oczywiście to, że nie masz powyższych problemów nie oznacza, że chrapanie nie będzie i Twoją zmorą.

Chrapanie ma początek we śnie, gdy mięśniówka wiotczeje i tylna część gardzieli opada, sięgając nasady języka. Pozostaje nieduża szczelina, która umożliwia nam we śnie oddychać. W przypadku, gdy drogi oddechowe są niedrożne, pojawiają się trudności z nabraniem powietrza do płuc.

Wzrastające stężenie dwutlenku węgla we krwi daje sygnał do ośrodka oddechowego w mózgu, dając znać, że coś złego dzieje się ze śpiącym człowiekiem. Wtedy mózg pobudza do pracy dodatkowe mięśnie oddechowe - mięśnie klatki piersiowej i przeponę. Po bezdechu, który mógł trwać od 10 do 60 sekund, następuje bardzo gwałtowny wdech.

Zdaniem lekarzy, krótkotrwałe przerwy w oddychaniu są zjawiskiem normalnym i zdarzają się wielu z nas. Jeżeli są one częstsze niż 10 razy w ciągu godziny, nie mówi się już o zwykłym chrapaniu, ale o zespole bezdechu sennego.

Jeżeli masz problem z chrapaniem zgłoś się do nas, postaramy się pomóc Ci w Twojej dolegliwości. Zapisz się do osteopaty Adama, Karola i Maciej, którzy zajmą się leczeniem!


<< POWRÓT

Inne z kategorii: OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Wątroba

Wątroba

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Czy wiecie, że marskość wątroby to dolegliwość, która rozwija się przez dłuższy czas? Za taki obrót sprawy odpowiedzialne mogą być różne czynniki.

Rwa kulszowa

Rwa kulszowa

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Dość tego Znów nie mogę chodzić, schylać się - jakbym miał 80 lat!!

Bruksizm

Bruksizm

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Bruksizm stanowi nie tylko problem stomatologiczny, ale również psychologiczny i społeczny. Może prowadzić do ścierania się powierzchni zębów, zmian zapalnych i zwyrodnieniowych, ale także do problemów ze snem, unikania kontaktów z ludźmi i konfliktów.

Problemy z nadczynnością tarczycy

Problemy z nadczynnością tarczycy

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Rodzaj zaburzenia, które powoduje, że tarczyca produkuje za dużo hormonów, dużo większą ilość niż zapotrzebowanie naszego organizmu.