Chrapanie

Chrapanie

„Już nie mogę wytrzymać z moim mężem, jego chrapanie żyć mi nie daje…”; „Sama ze sobą nie daję już rady, to chrapanie wybudza mnie w środku nocy, nie wysypiam się i chodzę jak zombie…”.

Znacie to może? 

Problem chrapania dotyczy wielu z nas, nie jesteś w tym odosobniony. Dziś chcieliśmy pokazać Ci, że można z tym walczyć. I jedną z metod jest osteopatia.

Chrapanie nie jest chorobą samo w sobie, a raczej objawem utrudnionego przepływu powietrza przez gardło. Niebezpieczeństwo pojawia się, podczas gdy chrapanie staje się patologiczne i towarzyszy mu tzw. bezdech, czyli dokładniej mówiąc brak przepływu powietrza przez krtań.

U kogo występuje chrapanie?

  • ze skrzywioną przegrodą nosową,
  • wydłużonym podniebieniem miękkim,
  • powiększonymi migdałkami,
  • przerośniętym języczkiem,
  • innymi nieprawidłowościami dotyczących budowy dróg oddechowych.

Warto też zwrócić uwagę, że problem chrapania lubi dotyczyć osób z nadwagą, chorujących na nadciśnienie tętnicze, kobiet po menopauzie, a także tych którzy idą spać po wypiciu większej ilości alkoholu.

Oczywiście to, że nie masz powyższych problemów nie oznacza, że chrapanie nie będzie i Twoją zmorą.

Mechanika chrapania

Chrapanie ma początek we śnie, gdy mięśniówka wiotczeje i tylna część gardzieli opada, sięgając nasady języka. Pozostaje nieduża szczelina, która umożliwia nam we śnie oddychać. W przypadku, gdy drogi oddechowe są niedrożne, pojawiają się trudności z nabraniem powietrza do płuc.

Wzrastające stężenie dwutlenku węgla we krwi daje sygnał do ośrodka oddechowego w mózgu, dając znać, że coś złego dzieje się ze śpiącym człowiekiem. Wtedy mózg pobudza do pracy dodatkowe mięśnie oddechowe - mięśnie klatki piersiowej i przeponę. Po bezdechu, który mógł trwać od 10 do 60 sekund, następuje bardzo gwałtowny wdech.

Zdaniem lekarzy, krótkotrwałe przerwy w oddychaniu są zjawiskiem normalnym i zdarzają się wielu z nas. Jeżeli są one częstsze niż 10 razy w ciągu godziny, nie mówi się już o zwykłym chrapaniu, ale o zespole bezdechu sennego.

Osteopatia a chrapanie

Osteopata może wykorzystać różne techniki w celu zmniejszenia napięcia mięśniowego w obrębie szyi i klatki piersiowej, które mogą wpłynąć na poprawę drożności dróg oddechowych.

Niektóre z technik, które mogą być stosowane przez osteopatów w leczeniu chrapania to:

  • Techniki pracy z kręgosłupem - Osteopata może wykorzystać techniki pracy z kręgosłupem, które pomagają w poprawie funkcjonowania nerwów, które kontrolują mięśnie szyi i klatki piersiowej. Poprawa funkcjonowania nerwów może pomóc w zwiększeniu elastyczności tkanek miękkich, co może wpłynąć na poprawę drożności dróg oddechowych.

  • Techniki pracy mięśniowo-powięziowej - Osteopata może wykorzystać techniki pracy mięśniowo-powięziowej, które pomagają w zmniejszeniu napięcia mięśniowego w obrębie szyi i klatki piersiowej. Zmniejszenie napięcia mięśniowego może pomóc w poprawie drożności dróg oddechowych.

  • Techniki pracy z głową i szyją - Osteopata może wykorzystać techniki pracy z głową i szyją, które pomagają w poprawie ruchomości stawów szyjnych. Poprawa ruchomości stawów szyjnych może wpłynąć na poprawę drożności dróg oddechowych.

  • Techniki pracy z przeponą - Osteopata może wykorzystać techniki pracy z przeponą, które pomagają w poprawie funkcjonowania układu oddechowego. Praca z przeponą może pomóc w zwiększeniu pojemności płuc, co może wpłynąć na zmniejszenie chrapania.

Jeśli jesteś gotowy do podjęcia terapii osteopatycznej - zapraszamy do zapisania się na wizytę link poniżej

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Blizna

Blizna

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

BLIZNA, coś co wiele osób ma lub niestety będzie mieć. Tylko jak to jest, że powstają i czy różnią się od siebie?

Bruksizm

Bruksizm

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Bruksizm stanowi nie tylko problem stomatologiczny, ale również psychologiczny i społeczny. Może prowadzić do ścierania się powierzchni zębów, zmian zapalnych i zwyrodnieniowych, ale także do problemów ze snem, unikania kontaktów z ludźmi i konfliktów.

Rwanie ciała leczenie

Rwanie ciała leczenie

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Uczucie, które masz to jakby rwanie, rozpieranie, dźganie mięśni. Nie jesteś w stanie zlokalizować bólu czy dyskomfortu, czasami ogarnia połowę ciała, a czasami całe nogi i plecy?

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Kwintesencja tego doświadczenia jest by potraktować tę chorobę jako ścieżkę życia i zdrowia. Ta choroba budzi do zmian i zainteresowania się fizjologią człowieka...