Chrapanie
„Już nie mogę wytrzymać z moim mężem, jego chrapanie żyć mi nie daje…”; „Sama ze sobą nie daję już rady, to chrapanie wybudza mnie w środku nocy, nie wysypiam się i chodzę jak zombie…”.
Znacie to może?
Problem chrapania dotyczy wielu z nas, nie jesteś w tym odosobniony. Dziś chcieliśmy pokazać Ci, że można z tym walczyć. I jedną z metod jest osteopatia.
Chrapanie nie jest chorobą samo w sobie, a raczej objawem utrudnionego przepływu powietrza przez gardło. Niebezpieczeństwo pojawia się, podczas gdy chrapanie staje się patologiczne i towarzyszy mu tzw. bezdech, czyli dokładniej mówiąc brak przepływu powietrza przez krtań.
U kogo występuje chrapanie?
- ze skrzywioną przegrodą nosową,
- wydłużonym podniebieniem miękkim,
- powiększonymi migdałkami,
- przerośniętym języczkiem,
- innymi nieprawidłowościami dotyczących budowy dróg oddechowych.
Warto też zwrócić uwagę, że problem chrapania lubi dotyczyć osób z nadwagą, chorujących na nadciśnienie tętnicze, kobiet po menopauzie, a także tych którzy idą spać po wypiciu większej ilości alkoholu.
Oczywiście to, że nie masz powyższych problemów nie oznacza, że chrapanie nie będzie i Twoją zmorą.
Mechanika chrapania
Chrapanie ma początek we śnie, gdy mięśniówka wiotczeje i tylna część gardzieli opada, sięgając nasady języka. Pozostaje nieduża szczelina, która umożliwia nam we śnie oddychać. W przypadku, gdy drogi oddechowe są niedrożne, pojawiają się trudności z nabraniem powietrza do płuc.
Wzrastające stężenie dwutlenku węgla we krwi daje sygnał do ośrodka oddechowego w mózgu, dając znać, że coś złego dzieje się ze śpiącym człowiekiem. Wtedy mózg pobudza do pracy dodatkowe mięśnie oddechowe - mięśnie klatki piersiowej i przeponę. Po bezdechu, który mógł trwać od 10 do 60 sekund, następuje bardzo gwałtowny wdech.
Zdaniem lekarzy, krótkotrwałe przerwy w oddychaniu są zjawiskiem normalnym i zdarzają się wielu z nas. Jeżeli są one częstsze niż 10 razy w ciągu godziny, nie mówi się już o zwykłym chrapaniu, ale o zespole bezdechu sennego.
Osteopatia a chrapanie
Osteopata może wykorzystać różne techniki w celu zmniejszenia napięcia mięśniowego w obrębie szyi i klatki piersiowej, które mogą wpłynąć na poprawę drożności dróg oddechowych.
Niektóre z technik, które mogą być stosowane przez osteopatów w leczeniu chrapania to:
- Techniki pracy z kręgosłupem - Osteopata może wykorzystać techniki pracy z kręgosłupem, które pomagają w poprawie funkcjonowania nerwów, które kontrolują mięśnie szyi i klatki piersiowej. Poprawa funkcjonowania nerwów może pomóc w zwiększeniu elastyczności tkanek miękkich, co może wpłynąć na poprawę drożności dróg oddechowych.
- Techniki pracy mięśniowo-powięziowej - Osteopata może wykorzystać techniki pracy mięśniowo-powięziowej, które pomagają w zmniejszeniu napięcia mięśniowego w obrębie szyi i klatki piersiowej. Zmniejszenie napięcia mięśniowego może pomóc w poprawie drożności dróg oddechowych.
- Techniki pracy z głową i szyją - Osteopata może wykorzystać techniki pracy z głową i szyją, które pomagają w poprawie ruchomości stawów szyjnych. Poprawa ruchomości stawów szyjnych może wpłynąć na poprawę drożności dróg oddechowych.
- Techniki pracy z przeponą - Osteopata może wykorzystać techniki pracy z przeponą, które pomagają w poprawie funkcjonowania układu oddechowego. Praca z przeponą może pomóc w zwiększeniu pojemności płuc, co może wpłynąć na zmniejszenie chrapania.
Jeśli jesteś gotowy do podjęcia terapii osteopatycznej - zapraszamy do zapisania się na wizytę link poniżej
Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie
<< POWRÓT
Inne z kategorii: OSTEOPATIA DOROSŁYCH
Reumatyzm – czy jesteście pewni, że wiecie co to za choroba?
OSTEOPATIA DOROSŁYCHJest to choroba charakteryzująca się bolesnym i przewlekłym przebiegiem.
Czy można źle oddychać?
OSTEOPATIA DOROSŁYCHCzynności oddechowe to jeden z fundamentów pracy naszego organizmu.Więc zadajemy sobie pytanie, czy można źle oddychać?
Chrapanie
OSTEOPATIA DOROSŁYCHChrapanie nie jest chorobą samo w sobie, a raczej objawem utrudnionego przepływu powietrza przez gardło.
Bezsenność
OSTEOPATIA DOROSŁYCHJeśli cierpisz na insomnie oznacza to, że masz zaburzenia rytmu snu, jest on wówczas bardzo lekki, tak jakby mózg pozostawał w trybie czuwania.