Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka

Nie możesz utrzymać kubka, czy sztućców? Podczas pisana ciężko aż rozpoznać, że to Twoje pismo?

To problem dotykający coraz więcej ludzi, określany jest także przez niektórych jako dolegliwość ewolucyjna.

Pracując na komputerze często trzymamy dłonie w powietrzu, bez podparcia dla nadgarstków. Nawet próbując trzymać dłonie zgodnie z zasadami ergonomii, nie jesteśmy w stanie uniknąć uginania ich przez wiele godzin i powtarzania w kółko tych samych ruchów, nawet kilka tysięcy razy dziennie. A nerw pośrodkowy w kanale nadgarstka wyjątkowo tego nie lubi.

Kanał nadgarstka to charakterystyczna szczelina, którą oddzielają kości oraz więzadła nadgarstka, przez który przechodzi nerw pośrodkowy, umożliwiający czucie i ruchomość w dłoni. Ponadto w tym miejscy przebiegają również ścięgna, które łączą mięśnie przedramienia z dłonią.

Problem pojawia się wówczas, gdy dochodzi do zwężenia kanału np. na skutek urazu.

Doprowadza on wówczas do:

  • przesunięcia kości i zwężenia kanału,
  • wystąpienia obrzęku tkanek wokół kanału,
  • obrzęku więzadeł, ścięgien lub ich przemieszczeń,
  • wystąpieniu ostrogi.

Zespół cieśni nadgarstka występuje zazwyczaj w postaci izolowanej (przyczyna powstania CTS pozostaje nieznana), jednak może również towarzyszyć wielu innym chorobom:

  • choroby zawodowe – przeciążenia kończyny górnej u rzeźników, fryzjerów, muzyków grających na instrumentach klawiszowych, programistów oraz maszynistek korzystających dużo z klawiatury komputerowej;
  • choroby reumatyczne – reumatoidalne zapalenie stawów, twardzina układowa, choroba zwyrodnieniowa stawów, dna moczanowa;
  • choroby endokrynologiczne – cukrzyca, niedoczynność tarczycy, akromegalia;
  • choroby zakaźne – gruźlica;
  • inne choroby i stany – umiejscowione w kanale nadgarstka gangliony, krwiaki, tłuszczaki, kostniaki, amyloidoza, złamania kości, zapalenia kości i szpiku, ciąża i związane z nią obrzęki (szczególnie w III trymestrze).

Każda z wyżej wymienionych sytuacji powoduje BÓL, DRĘTWIENIE, OSŁABIENIE PALCÓW.

Cieśń nadgarstka powodują mikro-urazy, które są skutkiem długotrwałego i monotonnego ruchu ręki i palców. Do takich czynności zaliczyć można: pisanie na komputerze, praca na produkcji przy taśmie montażowej, gra na instrumentach itp. Czynności o monotonnych ruchach mogą doprowadzić do tego, że w ścięgnach i więzadłach powstanie stan zapalny, a następnie obrzęk, powodujący zwężenie kanału nadgarstka.

Jeśli masz problem z wyżej wymienionym problemem - zapisz się do Moniki, Karola, Macieja, Adama.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Zapalenie płuc

Zapalenie płuc

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Na początku może wystąpić infekcja górnych dróg oddechowych, nawet zwykłe przeziębienie. W przypadku, gdy występuje astma, cukrzyca, choroby serca, podatność na zapalenie płuc wzrasta.

Nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Nadczynność tarczycy charakteryzuje się przerostem gruczołu, któremu towarzyszy wytrzeszcz gałek ocznych i przyspieszenie czynności serca.

Nóżka na nóżkę

Nóżka na nóżkę

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Krzyżowanie nóg rozluźnia mięśnie brzucha, przez co mięśnie pleców muszą się napiąć w celu podtrzymania kręgosłupa. Może też po dłuższym czasie spowodować ból pleców. 

Hallux - koślawy paluch.

Hallux - koślawy paluch.

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

HALLUX – inaczej paluch koślawy – problem ten dotyka ok. 4% populacji! Czy dotyczy również Ciebie??