Dieta redukcyjna

Dieta redukcyjna

Dieta redukcyjna, jak sama nazwa wskazuje ma na celu redukcję masy ciała. Warto, by w takim przypadku warto działać dwutorowo – zmniejszać tkankę tłuszczową oraz jednocześnie zwiększać masę mięśniową. Dzięki temu, będzie większa szansa na utrzymanie efektów Twojej pracy, bez efektów jo-jo. 

W diecie redukcyjnej powinniśmy zwrócić uwagę, by nie schodzić poniżej podstawowej przemiany materii (PPM). Oto wzory dzięki, którym możesz obliczyć PPM:

1. PPM (kobiety) = SWE (spoczynkowy wydatek energetyczny kcal) = (10 x masa ciała [kg])+(6,25 x wzrost [cm])-(5 x [wiek]) – 161

2. PPM (mężczyźni) = SWE (spoczynkowy wydatek energetyczny kcal) = (10 x masa ciała [kg])+(6, 25 x wzrost [cm])-(5 x [wiek]) + 5

Oczywiście do PPM dolicza się również treningi, spontaniczną aktywność fizyczną itp.

Czemu spontaniczna aktywność ma znaczenie? Można to pokazać na przykładzie dwóch różnych osób, w tym samym wieku, o tych samych cechach morfologicznych, stosujących tę samą dietę, realizujących podobne treningi i pracę mogą osiągać różne wyniki, ponieważ trzeba zauważyć, że do codziennej aktywności nie wlicza się jedynie regularnych treningów, ale także codziennie podejmowane wybory, takie jak np. wejście po schodach zamiast jazdy windą, jazda rowerem do pracy zamiast podróży autem itp. Dlatego wszystkie nasze decyzje wpływają na zapotrzebowanie energetyczne.

Dobrą radą, dla osób zainteresowanych dietą redukcyjną jest postawienie sobie za zadanie, że jednak trochę lepiej redukować masę poprzez zwiększanie aktywności fizycznej, niż poprzez ciągłe obcinanie kalorii.

Oto kilka ważnych zasad, z którymi warto się zapoznać przed przystąpieniem do diety redukcyjnej:

1. Lepiej zaplanować swój jadłospis

Jest to ważne z punktu widzenia codziennych pokus, jeżeli mamy zaplanowane posiłki, łatwiej je zrealizować oraz przestrzegać, bez podjadania w między czasie. A w przypadku, gdy damy się ponieść fantazji, może okazać się, że nie udało się zrobić dania na lunch i musisz kupić hot-doga na stacji.

2. Uważaj na zbyt duży deficyt!

Pamiętaj! Jeżeli Twoje zapotrzebowanie energetyczne wynosi 2500 kcal, to dieta wynosząca 1200 kcal nie będzie dobra dla Ciebie! Zbyt raptowne obniżenie nigdy nie służy.

3. Jeżeli będziesz planować, będziesz mógł również zaoszczędzić czas, bez codziennego stania w kolejkach. A także zaoszczędzisz pieniądze, ponieważ nie będziesz kupować zbędnych produktów.

4. Mierz! Waż!

Zwłaszcza na początku warto, by używać miarek, wagi. Jest to o tyle ważne, że nasze mierzenie na oko może dla każdego oznaczać trochę inne wartości. A w tej diecie jednak codzienna różnica 40 kcal może być znacząca na przestrzeni np. miesiąca.

5. Woda to podstawa!

Odchudzanie nie ma prawa istnieć bez odpowiedniego nawodnienia organizmu. To właśnie dzięki wodzie pozbywamy się szkodliwych produktów przemiany materii. Przy redukcji masy powstaje jeszcze więcej takich produktów, tak więc pij wodę!

6. Bądź aktywny fizycznie

Nie chodzi o codzienne bieganie na siłownię, ale ważne, aby zwiększyć ilość ruchu!

Jeżeli potrzebujesz porady, konsultacji dietetycznej, ułożenia jadłospisu skonstruowanego pod Twoje potrzeby to zapraszamy do dietetyka Sonii Orszulak! 

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: DIETETYKA DZIECIĘCA

Jedzenie kompulsywne

Jedzenie kompulsywne

DIETETYKA DZIECIĘCA

Kompulsywne objadanie to brak kontroli nad ilością i tempem spożywanych posiłków w ciągu dnia. To zaburzenie odżywiania, które skupia się na niekontrolowanym spożywaniu dużych ilości jedzenia bez odczuwania fizycznego głodu.

Mizofonia

Mizofonia

DIETETYKA DZIECIĘCA

Gdy odgłosy jedzenia bolą...

Dietetyka - Naturalne suplementy

Dietetyka - Naturalne suplementy

DIETETYKA DZIECIĘCA

Czyli wszystko to co okazuje się mieć dobroczynny wpływ podczas, gdy zmagamy się z bólem brzucha, niestrawnością oraz innymi problemami związanymi z pracą układu żołądkowo – jelitowego. 

Dietetyka - Nasiona Chia

Dietetyka - Nasiona Chia

DIETETYKA DZIECIĘCA

Według badań jest to roślina charakteryzująca się cennym składem odżywczym, zawiera duże pokłady wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, białka, błonnika pokarmowego, witamin, składników mineralnych oraz związków działających antyoksydacyjnie.