Dieta redukcyjna

Dieta redukcyjna

Dieta redukcyjna, jak sama nazwa wskazuje ma na celu redukcję masy ciała. Warto, by w takim przypadku warto działać dwutorowo – zmniejszać tkankę tłuszczową oraz jednocześnie zwiększać masę mięśniową. Dzięki temu, będzie większa szansa na utrzymanie efektów Twojej pracy, bez efektów jo-jo. 

W diecie redukcyjnej powinniśmy zwrócić uwagę, by nie schodzić poniżej podstawowej przemiany materii (PPM). Oto wzory dzięki, którym możesz obliczyć PPM:

1. PPM (kobiety) = SWE (spoczynkowy wydatek energetyczny kcal) = (10 x masa ciała [kg])+(6,25 x wzrost [cm])-(5 x [wiek]) – 161

2. PPM (mężczyźni) = SWE (spoczynkowy wydatek energetyczny kcal) = (10 x masa ciała [kg])+(6, 25 x wzrost [cm])-(5 x [wiek]) + 5

Oczywiście do PPM dolicza się również treningi, spontaniczną aktywność fizyczną itp.

Czemu spontaniczna aktywność ma znaczenie? Można to pokazać na przykładzie dwóch różnych osób, w tym samym wieku, o tych samych cechach morfologicznych, stosujących tę samą dietę, realizujących podobne treningi i pracę mogą osiągać różne wyniki, ponieważ trzeba zauważyć, że do codziennej aktywności nie wlicza się jedynie regularnych treningów, ale także codziennie podejmowane wybory, takie jak np. wejście po schodach zamiast jazdy windą, jazda rowerem do pracy zamiast podróży autem itp. Dlatego wszystkie nasze decyzje wpływają na zapotrzebowanie energetyczne.

Dobrą radą, dla osób zainteresowanych dietą redukcyjną jest postawienie sobie za zadanie, że jednak trochę lepiej redukować masę poprzez zwiększanie aktywności fizycznej, niż poprzez ciągłe obcinanie kalorii.

Oto kilka ważnych zasad, z którymi warto się zapoznać przed przystąpieniem do diety redukcyjnej:

1. Lepiej zaplanować swój jadłospis

Jest to ważne z punktu widzenia codziennych pokus, jeżeli mamy zaplanowane posiłki, łatwiej je zrealizować oraz przestrzegać, bez podjadania w między czasie. A w przypadku, gdy damy się ponieść fantazji, może okazać się, że nie udało się zrobić dania na lunch i musisz kupić hot-doga na stacji.

2. Uważaj na zbyt duży deficyt!

Pamiętaj! Jeżeli Twoje zapotrzebowanie energetyczne wynosi 2500 kcal, to dieta wynosząca 1200 kcal nie będzie dobra dla Ciebie! Zbyt raptowne obniżenie nigdy nie służy.

3. Jeżeli będziesz planować, będziesz mógł również zaoszczędzić czas, bez codziennego stania w kolejkach. A także zaoszczędzisz pieniądze, ponieważ nie będziesz kupować zbędnych produktów.

4. Mierz! Waż!

Zwłaszcza na początku warto, by używać miarek, wagi. Jest to o tyle ważne, że nasze mierzenie na oko może dla każdego oznaczać trochę inne wartości. A w tej diecie jednak codzienna różnica 40 kcal może być znacząca na przestrzeni np. miesiąca.

5. Woda to podstawa!

Odchudzanie nie ma prawa istnieć bez odpowiedniego nawodnienia organizmu. To właśnie dzięki wodzie pozbywamy się szkodliwych produktów przemiany materii. Przy redukcji masy powstaje jeszcze więcej takich produktów, tak więc pij wodę!

6. Bądź aktywny fizycznie

Nie chodzi o codzienne bieganie na siłownię, ale ważne, aby zwiększyć ilość ruchu!

Jeżeli potrzebujesz porady, konsultacji dietetycznej, ułożenia jadłospisu skonstruowanego pod Twoje potrzeby to zapraszamy do dietetyka Sonii Orszulak! 

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: DIETETYKA DZIECIĘCA

Ile dzieci powinny zjadać?

Ile dzieci powinny zjadać?

DIETETYKA DZIECIĘCA

Dziś przyjrzymy się kwestii ilości posiłków u dzieci powyżej 1. Roku życia. Pokaże, że nie musisz biegać za swoim maluchem z łyżką, by choć trochę skubnął.

Dietetyka - Atopowe Zapalenie Skóry

Dietetyka - Atopowe Zapalenie Skóry

DIETETYKA DZIECIĘCA

Podczas leczenia AZS ważna okazuje się dobrze dobrana dieta. Polega na usunięciu tych produktów, które powodują niewłaściwą reakcję ze strony układu immunologicznego...

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry

DIETETYKA DZIECIĘCA

Jest to rodzaj schorzenia zapalnego, niezakaźnego o przewlekłym i nawrotowym charakterze, który związany jest z nadwrażliwością miejscową na pewne substancje, pokarmy, bakterie, grzyby i inne. Najczęściej jest ona uwarunkowana genetycznie.

Kwasy omega-3

Kwasy omega-3

DIETETYKA DZIECIĘCA

Kwasy tłuszczowe omega 3 są wspierciem dla układu immunologicznego i pomagają w walce z infekcjami, obniżają stany zapalne i są szczególnie polecane dzieciom, których organizm pracuje bardzo intensywnie przed nabyciem odporności