Dieta regeneracyjna

Dieta regeneracyjna

Jak należy dbać o swoją dietę, gdy powstał problem rozejścia mięśnia prostego brzucha? 

Dziś postaramy się przybliżyć Wam kilka najważniejszych zaleceń od strony dietetycznej. Ponieważ jednym z ważnych elementów jest wsparcie regeneracji kresy białej zrównoważoną i racjonalną dietą.

Po ciąży każda kobieta powinna zadbać o siebie i swój organizm tak samo jak w ciąży, dlatego że musi się on odbudować i zregenerować. W tym celu powinno się dostarczyć niezbędnych składników odżywczych, mineralnych i witamin. Można w tym czasie opierać się na piramidzie zdrowego żywienia. Oczywiście jeżeli masz problemy takie jak cukrzyca, nietolerancja laktozy itp. to wiadomo, że pewne produkty należy wykluczyć, a zastąpić je innymi.

Jak więc powinnam się odżywiać poza wprowadzeniem odpowiednich produktów w odpowiednich ilościach? Pewnie nasunęło Ci się to pytanie na myśl.

Więc oto kilka najważniejszych zaleceń:

- posiłki warto jeść regularnie,

- w diecie powinno znaleźć się jak najwięcej warzyw i owoców, które są podstawą piramidy żywieniowej, w proporcji 75% warzyw i 25% owoców,

- zwróć uwagę na węglowodany, które są podstawowym źródłem energii czerpanej z pożywienia, zaś najkorzystniejsze są węglowodany złożone (np. pieczywo pełnoziarniste, kasza gryczana, ryż brązowy itd.)

- białko, jego dobrym źródłem są – nabiały, białe mięso (drób, ryby), rośliny strączkowe. Ważne, by pamiętać, że gdy karmisz piersią Twoje zapotrzebowanie na białko jest większe.

- tłuszcze powinny stanowić 20-30% dziennej wartości energetycznej, w tym lepiej sięgać po tłuszcze roślinne niż zwierzęce,

- dobrze jest też ograniczyć spożycie cukru, soli, które w fajny sposób można zastąpić owocami, orzechami, pestkami dyni itp.

- co najważniejsze! – pamiętaj o odpowiednim nawadnianiu się, zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia dzienne zapotrzebowanie na płyny dla kobiety w okresie laktacji to ok. 2,7L.

Oto czego warto unikać podczas odbudowy tkanki łącznej:

Do największych wrogów kolagenu zalicza się żywność przetworzona oraz cukier. Produkty, które są wysoko przetworzona, czyli np. fast food, produkty instant, dania gotowe, te produkty są wyjątkowo ubogie w składniki odżywcze, witaminy i minerały. Wręcz przeciwnie mogą być bogate w tłuszcze utwardzone, które są źródłem tłuszczy trans oraz cukrów, syropu glukozowo-fruktozowego itp. Co powoduje nadmierne spożywanie tych produktów? Np. ryzyko rozwoju chorób dieto-zależnych, stany zapalne, obecność nadmiernej ilości wolnych rodników, które niekorzystnie wpływają na kolagen. I wiele innych.

Oczywiście zalecenia żywieniowe to tylko mała część podczas leczenia, w przypadku rozejścia mięśnia prostego brzucha podstawą terapii jest wprowadzenie prawidłowych nawyków dotyczących postawy naszego ciała, odpowiednio dobrane do indywidualnych potrzeb ćwiczenia oraz terapia manualna.

Zapraszamy do dietetyka Sonii Orszulak oraz terapeutki uroginekologicznej Moniki Grzonek.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: DIETETYKA DZIECIĘCA

Dietetyka - Celiakia

Dietetyka - Celiakia

DIETETYKA DZIECIĘCA

Charakteryzuje się nietolerancją glutenu, białka zapasowego znajdującego się w zbożach. Gluten, który w tym przypadku jest toksyczny i doprowadza do zaniku kosmków jelita cienkiego, niewielkich wypustek błony śluzowej...

Nawodnienie

Nawodnienie

DIETETYKA DZIECIĘCA

Zapotrzebowanie na płyny jest indywidualne, zależy od potliwości, warunków atmosferycznych, wieku, chorób, przyjmowanych leków, aktywności fizycznej i czasu trwania wysiłku.

Dietetyka - Złoty eliksir natury

Dietetyka - Złoty eliksir natury

DIETETYKA DZIECIĘCA

Zawarte w oleju rzepakowym nienasycone kwasy tłuszczowe wspierają pracę serca, układu krwionośnego, nerek, mózgu, pomagają utrzymać odpowiedni poziom glukozy we krwi oraz poprawiają stan skóry i jej kondycję...

Olej lniany

Olej lniany

DIETETYKA DZIECIĘCA

Jest to olej, który bogaty jest w wiele wartościowych składników i znajdzie zastosowanie w wielu dolegliwościach. Poznajcie go!