Neofobia rozwojowa

Neofobia rozwojowa

Neofobia rozwojowa

Neofobia pokarmowa jest naturalnym etapem rozwoju człowieka. Pierwsze oznaki neofobii możemy już zaobserwować pod koniec 1 roku życia dziecka, ale częściej obserwujemy go w 2-3 roku życia dziecka i trwa do 5-6 roku życia.
Neofobia pokarmowa jest to reakcja lękowa dziecka na nowe, nieznane jedzenie, ale również na pokarmy znane, podane w inny niż dotychczas sposób.
Dzieci akceptują pokarmy wysokowęglowodanowe, a odrzucają pokarmy najczęściej zielone, czerwone, brudne lub oślizgłe np. zielone warzywa, mięso, ryby.
Neofobia żywieniowa nie jest zaburzeniem, jest zjawiskiem fizjologicznym, który dotyczy wszystkich ssaków. Pojawia się w momencie, gdy dziecko zaczyna przejawiać cechy samodzielności (chodzenie, sam chce jeść, pić). Ma cechy fizjologiczne i jest uwarunkowana ewolucyjnie, co oznacza, że odrzuca jedzenie, którego smak może być związany z toksyczną substancją lub potencjalnie niebezpiecznym źródłem pożywienia.
Wygląd jedzenia jest dla dziecka bardzo istotny, ponieważ narządem wzroku ocenia czy jedzenie jest bezpieczne. Jeśli podamy mu złamanego krakersa, a do tej pory jadł zawsze całego, to odmówi zjedzenia, bo to nie „jego” krakers. Dzieci w tym wieku mają już swoje preferencje co do koloru, ułożenia jedzenia na talerzu, wyglądu jedzenia i jeśli coś wygląda inaczej to nie chcą tego jeść. Dlatego też często lubią nuggetsy czy fast foody, ponieważ te produkty zwykle wyglądają tak samo.
W okolicy 2-3 roku życia dziecko coraz lepiej rozróżnia produkty jadalne od niejadalnych, zaczyna dzielić produkty, które zjadamy na śniadanie, obiad i kolacje. Tworzy własny schemat żywieniowy jak powinno wyglądać i pachnieć pożywienie, które lubi. Najczęściej w tym schemacie znajdują się produkty, które dziecko zna, a nowe produkty, muszą dopiero do tego schematu dołączyć i to wymaga wielokrotnych ekspozycji tych produktów (badania naukowe mówią o 8-15 próbach kontaktu dziecka z nowym produktem zanim powędruje do ust).
Jednocześnie trzeba pamiętać, że w tym okresie możemy mieć do czynienia z wieloma innymi przyczynami, dla których dzieci mogą odmawiać jedzenia.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: DIETETYKA DZIECIĘCA

Dietetyka - Krzem, pierwiastek życia

Dietetyka - Krzem, pierwiastek życia

DIETETYKA DZIECIĘCA

Jeżeli krzemu w organizmie jest za mało, ludzki organizm przestaje funkcjonować prawidłowo, pojawiają się zaburzenia, zwłaszcza w metabolizmie tkanki łącznej, którą znajdziemy m.in. w: naczyniach krwionośnych, krwi czy naczyniach limfatycznych i większości narządów. Także komunikacja między ciałem a mózgiem jest zaburzona...

Pierwsza wizyta u Dietetyka

Pierwsza wizyta u Dietetyka

DIETETYKA DZIECIĘCA

Jeśli masz problem z doborem diety, zmagasz się z różnymi chorobami, nie wiesz jak stracić zbędne kilogramy, chcesz się czuć zdrowsza/y, pełna/y sił witalnych i dostać zastrzyk energii, z przysłowiowym „kopniakiem” do działania, to pomoc dietetyka jest właśnie dla Ciebie!

Choroba Hashimoto a dieta

Choroba Hashimoto a dieta

DIETETYKA DZIECIĘCA

Osoby zmagające się z niedoczynnością tarczycy oraz chorobę Hashimoto często zmagają się ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu LDL i trójglicerydów, a także ze zwiększoną masą ciała. I tu wkracza dieta!

Dietetyka - Mleko modyfikowane

Dietetyka - Mleko modyfikowane

DIETETYKA DZIECIĘCA

Podczas karmienia naturalnego zaspokajane jest zapotrzebowanie dziecka na wszystkie składniki odżywcze, dzięki czemu dziecko może rozwijać się we właściwy sposób, ale także jest pierwszym bodźcem formującym umiejętność interakcji społecznej.