Neofobia rozwojowa

Neofobia rozwojowa

Neofobia rozwojowa

Neofobia pokarmowa jest naturalnym etapem rozwoju człowieka. Pierwsze oznaki neofobii możemy już zaobserwować pod koniec 1 roku życia dziecka, ale częściej obserwujemy go w 2-3 roku życia dziecka i trwa do 5-6 roku życia.
Neofobia pokarmowa jest to reakcja lękowa dziecka na nowe, nieznane jedzenie, ale również na pokarmy znane, podane w inny niż dotychczas sposób.
Dzieci akceptują pokarmy wysokowęglowodanowe, a odrzucają pokarmy najczęściej zielone, czerwone, brudne lub oślizgłe np. zielone warzywa, mięso, ryby.
Neofobia żywieniowa nie jest zaburzeniem, jest zjawiskiem fizjologicznym, który dotyczy wszystkich ssaków. Pojawia się w momencie, gdy dziecko zaczyna przejawiać cechy samodzielności (chodzenie, sam chce jeść, pić). Ma cechy fizjologiczne i jest uwarunkowana ewolucyjnie, co oznacza, że odrzuca jedzenie, którego smak może być związany z toksyczną substancją lub potencjalnie niebezpiecznym źródłem pożywienia.
Wygląd jedzenia jest dla dziecka bardzo istotny, ponieważ narządem wzroku ocenia czy jedzenie jest bezpieczne. Jeśli podamy mu złamanego krakersa, a do tej pory jadł zawsze całego, to odmówi zjedzenia, bo to nie „jego” krakers. Dzieci w tym wieku mają już swoje preferencje co do koloru, ułożenia jedzenia na talerzu, wyglądu jedzenia i jeśli coś wygląda inaczej to nie chcą tego jeść. Dlatego też często lubią nuggetsy czy fast foody, ponieważ te produkty zwykle wyglądają tak samo.
W okolicy 2-3 roku życia dziecko coraz lepiej rozróżnia produkty jadalne od niejadalnych, zaczyna dzielić produkty, które zjadamy na śniadanie, obiad i kolacje. Tworzy własny schemat żywieniowy jak powinno wyglądać i pachnieć pożywienie, które lubi. Najczęściej w tym schemacie znajdują się produkty, które dziecko zna, a nowe produkty, muszą dopiero do tego schematu dołączyć i to wymaga wielokrotnych ekspozycji tych produktów (badania naukowe mówią o 8-15 próbach kontaktu dziecka z nowym produktem zanim powędruje do ust).
Jednocześnie trzeba pamiętać, że w tym okresie możemy mieć do czynienia z wieloma innymi przyczynami, dla których dzieci mogą odmawiać jedzenia.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: DIETETYKA DZIECIĘCA

Choroba Hashimoto a dieta

Choroba Hashimoto a dieta

DIETETYKA DZIECIĘCA

Osoby zmagające się z niedoczynnością tarczycy oraz chorobę Hashimoto często zmagają się ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu LDL i trójglicerydów, a także ze zwiększoną masą ciała. I tu wkracza dieta!

Dietetyka - Naturalne suplementy

Dietetyka - Naturalne suplementy

DIETETYKA DZIECIĘCA

Czyli wszystko to co okazuje się mieć dobroczynny wpływ podczas, gdy zmagamy się z bólem brzucha, niestrawnością oraz innymi problemami związanymi z pracą układu żołądkowo – jelitowego. 

Dietetyka - Probiotyki

Dietetyka - Probiotyki

DIETETYKA DZIECIĘCA

W naszym życiu jest ciagle wojna postu z karnawałem, tj raz jesteśmy na normalnej diecie, a raz imprezujemy i podlegamy słabością...

Obwisła skóra - dietetyka.

Obwisła skóra - dietetyka.

DIETETYKA DZIECIĘCA

Jednak można starać się zapobiec powstaniu tego nieestetycznego problemu, tak by mieć dobre samopoczucie, czuć się dobrze ze swoim ciałem i nie ukrywać się pod workowatymi ubraniami.