Neofobia rozwojowa

Neofobia rozwojowa

Neofobia rozwojowa

Neofobia pokarmowa jest naturalnym etapem rozwoju człowieka. Pierwsze oznaki neofobii możemy już zaobserwować pod koniec 1 roku życia dziecka, ale częściej obserwujemy go w 2-3 roku życia dziecka i trwa do 5-6 roku życia.
Neofobia pokarmowa jest to reakcja lękowa dziecka na nowe, nieznane jedzenie, ale również na pokarmy znane, podane w inny niż dotychczas sposób.
Dzieci akceptują pokarmy wysokowęglowodanowe, a odrzucają pokarmy najczęściej zielone, czerwone, brudne lub oślizgłe np. zielone warzywa, mięso, ryby.
Neofobia żywieniowa nie jest zaburzeniem, jest zjawiskiem fizjologicznym, który dotyczy wszystkich ssaków. Pojawia się w momencie, gdy dziecko zaczyna przejawiać cechy samodzielności (chodzenie, sam chce jeść, pić). Ma cechy fizjologiczne i jest uwarunkowana ewolucyjnie, co oznacza, że odrzuca jedzenie, którego smak może być związany z toksyczną substancją lub potencjalnie niebezpiecznym źródłem pożywienia.
Wygląd jedzenia jest dla dziecka bardzo istotny, ponieważ narządem wzroku ocenia czy jedzenie jest bezpieczne. Jeśli podamy mu złamanego krakersa, a do tej pory jadł zawsze całego, to odmówi zjedzenia, bo to nie „jego” krakers. Dzieci w tym wieku mają już swoje preferencje co do koloru, ułożenia jedzenia na talerzu, wyglądu jedzenia i jeśli coś wygląda inaczej to nie chcą tego jeść. Dlatego też często lubią nuggetsy czy fast foody, ponieważ te produkty zwykle wyglądają tak samo.
W okolicy 2-3 roku życia dziecko coraz lepiej rozróżnia produkty jadalne od niejadalnych, zaczyna dzielić produkty, które zjadamy na śniadanie, obiad i kolacje. Tworzy własny schemat żywieniowy jak powinno wyglądać i pachnieć pożywienie, które lubi. Najczęściej w tym schemacie znajdują się produkty, które dziecko zna, a nowe produkty, muszą dopiero do tego schematu dołączyć i to wymaga wielokrotnych ekspozycji tych produktów (badania naukowe mówią o 8-15 próbach kontaktu dziecka z nowym produktem zanim powędruje do ust).
Jednocześnie trzeba pamiętać, że w tym okresie możemy mieć do czynienia z wieloma innymi przyczynami, dla których dzieci mogą odmawiać jedzenia.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: DIETETYKA DZIECIĘCA

Dietetyka - Nadwaga i otyłość

Dietetyka - Nadwaga i otyłość

DIETETYKA DZIECIĘCA

Warto wiedzieć, że nie są to tylko problemy natury estetycznej – jest to znacznie bardziej złożony problem, który może doprowadzić niestety nawet do śmierci. 

(NIE)Jedz do syta

(NIE)Jedz do syta

DIETETYKA DZIECIĘCA

Dobrze byłoby zakończyć posiłek z lekkim uczyciem sytości, nie doprowadzając do sytuacji, gdy zjedliśmy za dużo.

Pierwsza wizyta u Dietetyka

Pierwsza wizyta u Dietetyka

DIETETYKA DZIECIĘCA

Jeśli masz problem z doborem diety, zmagasz się z różnymi chorobami, nie wiesz jak stracić zbędne kilogramy, chcesz się czuć zdrowsza/y, pełna/y sił witalnych i dostać zastrzyk energii, z przysłowiowym „kopniakiem” do działania, to pomoc dietetyka jest właśnie dla Ciebie!

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry

DIETETYKA DZIECIĘCA

Jest to rodzaj schorzenia zapalnego, niezakaźnego o przewlekłym i nawrotowym charakterze, który związany jest z nadwrażliwością miejscową na pewne substancje, pokarmy, bakterie, grzyby i inne. Najczęściej jest ona uwarunkowana genetycznie.