Otyłość a choroba zwyrodnieniowa

Otyłość a choroba zwyrodnieniowa

Wszyscy bez wyjątku powinni pamiętać, że zachowanie odpowiedniej wagi ciała jest bardzo istotne dla prawidłowego funkcjonowania stawów. Jeśli doprowadzimy do nadwagi lub otyłości nadmiernie obciążymy nasz układ kostno – stawowy. Zwiększy się przy tym prawdopodobieństwo występowania dolegliwości zwyrodnieniowych stawów.

Jeśli waga ciała jest niewłaściwa w stosunku do naszego wzrostu, może to prowadzić do mechanicznych uszkodzeń chrząstki stawowej. Ponadto często pojawia się sztywność stawów oraz ból.

Najczęściej do otyłości prowadzi:
- niewłaściwa dieta,
- złe nawyki żywieniowe,
- zbyt mała aktywność fizyczna.

Ponadto nadwaga może przyczynić się do wystąpienia chorób takich jak:
- cukrzyca,
- nadciśnienie,
- choroby sercowe,
- choroby naczyniowe,
- nowotwory,
- kamica pęcherzyka żółciowego.

W przypadku zwyrodnień stawów można wyróżnić następujące czynniki powiązane z otyłością:

- biochemiczne – przy nadmiernym obciążeniu mogą zostać uszkodzone stawy i zmniejszona wydolność. Najbardziej zagrożone są stawy kolanowe.
- metaboliczne – w naszym organizmie tkanka tłuszczowa odpowiada także za produkcję hormonów, m.in. leptyny, która zmniejsza apetyt i stymuluje prawidłowy podział energii. Jej wysokie stężenie może przyczyniać się do destrukcji chrząstki stawowej. Jednak badania na ten temat nie są jednoznaczne, obecnie obserwowane jest powiązanie miedzy wysokim stężeniem tego hormonu, a pojawieniem się problemów z tkanką chrząstki.

Warto zwrócić uwagę na stan swojego zdrowia, wagę oraz styl życia. Jeśli widzisz pierwsze niepokojące znaki zacznij działać. Im wcześniej rozpoczniesz walkę z chorobą tym lepsze uzyskasz rezultaty.

Warto także zwrócić uwagę na codzienny sposób żywienia i aktywność fizyczną.

W naszej przychodni otrzymasz pomoc dietetyka – Sonii Orszulak, a także terapeutów manualnych, którzy pomogą zachować sprawność – Marta i Kamil.


<< POWRÓT

Inne z kategorii: DIETETYKA

JOD

JOD

DIETETYKA

Pierwiastek chemiczny z grupy fluorowców, który w niewielkich ilościach jest niezbędny do życia.

Woda smakowa

Woda smakowa

DIETETYKA

Wiele osób niechętnie sięga po zwykłą wodę, często zastępując ją innymi płynami. Część z nich wypija duże ilości wody smakowej. Czy to dobry zamiennik?

Dietetyka - Atopowe Zapalenie Skóry

Dietetyka - Atopowe Zapalenie Skóry

DIETETYKA

Podczas leczenia AZS ważna okazuje się dobrze dobrana dieta. Polega na usunięciu tych produktów, które powodują niewłaściwą reakcję ze strony układu immunologicznego...

Nawodnienie

Nawodnienie

DIETETYKA

Zapotrzebowanie na płyny jest indywidualne, zależy od potliwości, warunków atmosferycznych, wieku, chorób, przyjmowanych leków, aktywności fizycznej i czasu trwania wysiłku.