Otyłość a choroba zwyrodnieniowa

Otyłość a choroba zwyrodnieniowa

Wszyscy bez wyjątku powinni pamiętać, że zachowanie odpowiedniej wagi ciała jest bardzo istotne dla prawidłowego funkcjonowania stawów. Jeśli doprowadzimy do nadwagi lub otyłości nadmiernie obciążymy nasz układ kostno – stawowy. Zwiększy się przy tym prawdopodobieństwo występowania dolegliwości zwyrodnieniowych stawów.

Jeśli waga ciała jest niewłaściwa w stosunku do naszego wzrostu, może to prowadzić do mechanicznych uszkodzeń chrząstki stawowej. Ponadto często pojawia się sztywność stawów oraz ból.

Najczęściej do otyłości prowadzi:
- niewłaściwa dieta,
- złe nawyki żywieniowe,
- zbyt mała aktywność fizyczna.

Ponadto nadwaga może przyczynić się do wystąpienia chorób takich jak:
- cukrzyca,
- nadciśnienie,
- choroby sercowe,
- choroby naczyniowe,
- nowotwory,
- kamica pęcherzyka żółciowego.

W przypadku zwyrodnień stawów można wyróżnić następujące czynniki powiązane z otyłością:

- biochemiczne – przy nadmiernym obciążeniu mogą zostać uszkodzone stawy i zmniejszona wydolność. Najbardziej zagrożone są stawy kolanowe.
- metaboliczne – w naszym organizmie tkanka tłuszczowa odpowiada także za produkcję hormonów, m.in. leptyny, która zmniejsza apetyt i stymuluje prawidłowy podział energii. Jej wysokie stężenie może przyczyniać się do destrukcji chrząstki stawowej. Jednak badania na ten temat nie są jednoznaczne, obecnie obserwowane jest powiązanie miedzy wysokim stężeniem tego hormonu, a pojawieniem się problemów z tkanką chrząstki.

Warto zwrócić uwagę na stan swojego zdrowia, wagę oraz styl życia. Jeśli widzisz pierwsze niepokojące znaki zacznij działać. Im wcześniej rozpoczniesz walkę z chorobą tym lepsze uzyskasz rezultaty.

Warto także zwrócić uwagę na codzienny sposób żywienia i aktywność fizyczną.

W naszej przychodni otrzymasz pomoc dietetyka – Sonii Orszulak, a także terapeutów manualnych, którzy pomogą zachować sprawność – Marta i Kamil.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: DIETETYKA DZIECIĘCA

Probiotyki w stresie

Probiotyki w stresie

DIETETYKA DZIECIĘCA

Stresu doświadcza każdy z nas, zwłaszcza codziennym pędzącym, ekspresowym i nerwowym stylu życia.

Szpinak

Szpinak

DIETETYKA DZIECIĘCA

Można jego oddziaływanie na organizm określić mianem – holistycznego.

Kilka kilogramów za dużo

Kilka kilogramów za dużo

DIETETYKA DZIECIĘCA

Problem ze zrzuceniem kilku zbędnych kilogramów to temat bardzo na czasie!  Pewnie zastanawiasz się czemu innym się udaje, a Ty wciąż tkwisz w błędnym kole. 

Olej lniany

Olej lniany

DIETETYKA DZIECIĘCA

Jest to olej, który bogaty jest w wiele wartościowych składników i znajdzie zastosowanie w wielu dolegliwościach. Poznajcie go!