Drętwienia rąk

Drętwienia rąk

Drętwienie rąk - przyczyny i leczenie

Problem drętwienia w obrębie kończyn górnych dotyczy coraz większej ilości osób w coraz młodszym wieku.

Co jest przyczyną? Dlaczego dotknęło właśnie mnie?

Drętwienia i mrowienia w obrębie kończyn górnych możemy podzielić na naczyniowe (związane z ukladem krążenia) oraz nerwowe (bardziej powiązane z ukladem naszych żółtych kabelków w ciele).

Podział ten jest bardzo umowny tylko po to aby łatwiej było zrozumieć przyczynę dysfunkcji.

Zacznijmy od dysfunkcji związanych z ukladem naczyniowym. Związane najczęściej będą z podrażnieniem w obebie tętnicy podobojczykowej lub pachowej. Rejon górnego otworu klatki piersiowej jest bardzo ważnym miejscem w dysfunkcjach związanych z mrowieniem i drętwieniem rąk. Rejon obojczyka, mięśnia piersiowego mniejszego czy pierwszego żebra mogą wpływać na "ucisk" tętnicy podobojczykowej wpływając na zaburzenie krążenia w obrębie kończyny górnej.

Najczęsciej będzie spowodowane konkretną pozycją ramienia lub ustawieniem głowy, w którym dojdzie do chwilowej kompresji przez tkanki na tętnicę co powodować może odczucie drętwienia i mrowienia lub igiełek w szerokim obszarze odczuwania (cała dłoń, całe przedramie) inaczej niż podczas zaburzeń związanych z ukladem nerwowym.

Mrowienia i drętwienia na tle nerwowym możemy zamknąc w 3 grupach podrażnienia korzeniowe (najczęściej związane z krążkiem miedzykręgowym, lub osteofitami), pniowe (związane z kompresją na pień lub pęczek nerwowy w rejonie splotu barkowego) lub nerwowe związane z kompresją lub podrażnieniem na konkretny nerw (pośrodkowy łokciowy...).

Obszar dolegliwośći w podrażnieniach korzeniowych lub pniowych będzie szeroki jednak o węższym polu niż drętwienia naczyniowe jednak dużo wiekszym niż związane z konkretnym nerwem. Gdy drażniony jest konkretny nerw zazwyczaj jestesmy wstanie precyzyjnie co do centymetra określić miejsce na skórze jak np przy podaznienieu nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka (mrowić będzie kciuk palec 2.3 i pół palca 4) dokładnie będziemy w stanie wyznaczyc granice która część ręki jest zajęta.

Podrażnienie w obrębie splotu barkowego w górnym otworze klatki piersiowej powodować będzie szersze podraznienie w obrębie np dwóch dermatomów czyli obszarów skóry zaopatrywanych z konkretnych segmentów.

Drażnienie struktur korzeniowych najczęsciej uzależnione będzie od pozycji głowy i szyji, oraz najslniej zaznaczone będzie w godzinach porannych gdy jeszcze nie jestesmy "rozruszani" po nocy. Dysfunkcje pniowe najczęściej dawać znać będą wieczorem i w nocy gdy gałazki nerwów kompresowane przez cały dzień przez statyczną siedząca pozycję mogą wkoncu być odciązone w trakcie snu. Draznienie pojedynczych nerwów najczęscniej zaznaczone będą w pracy w statycznych pozycjach czy to oparcie łokcia o kant stołu (nerw łokciowy) czy "kompresja" przy kanale nadgarstka przy długiej pracy z myszką.

Opisane dysfunkcje przedstawione są w duzym uproszczeniu często na problemy mrowieniem w obrębie kończyn górnych czy dolnych są bardziej złożone. Wpis ma tylko na celu usystematyzowanie objawów.

Przechodząc do meritum czyli. Czy można cos z tym zrobic????

OCZYWISCIE ŻE TAK! Znaleźć przyczynę i ją usunąć, aby pozbyc się problemu.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Nerw błędny - jeden klucz do wielu drzwi

Nerw błędny - jeden klucz do wielu drzwi

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Nervus Vagus czyli nerw błędny to jedyny nerw czaszkowy opuszczający rejon głowy i szyi wchodzący do klatki piersiowej.

Niedosłuch

Niedosłuch

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Narząd słuchu, który jest nadwerężony z czasem może odmówić posłuszeństwa. I w tym momencie następuje problem ze słyszalnością dźwięków – niedosłuch, zwany inaczej starczą głuchotą.

Zwyrodnienie kręgosłupa

Zwyrodnienie kręgosłupa

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Jest jedną z najczęściej występujących przyczyn bólu pleców. Statystycznie uszkodzenia krążków międzykręgowych zanotowane jest u co drugiej osoby, która osiągnęła 40 rok życia, a do 50 roku życia aż 70% populacji skarży się na problemy z powodu zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa.

Choroba Leśniowskiego – Crohna

Choroba Leśniowskiego – Crohna

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Jest to choroba, która atakuje jelita, żołądek, przełyk, a nawet usta, penetrując w głąb ścian przewodu pokarmowego.