Drętwienia rąk

Drętwienia rąk

Drętwienie rąk - przyczyny i leczenie

Problem drętwienia w obrębie kończyn górnych dotyczy coraz większej ilości osób w coraz młodszym wieku.

Co jest przyczyną? Dlaczego dotknęło właśnie mnie?

Drętwienia i mrowienia w obrębie kończyn górnych możemy podzielić na naczyniowe (związane z ukladem krążenia) oraz nerwowe (bardziej powiązane z ukladem naszych żółtych kabelków w ciele).

Podział ten jest bardzo umowny tylko po to aby łatwiej było zrozumieć przyczynę dysfunkcji.

Zacznijmy od dysfunkcji związanych z ukladem naczyniowym. Związane najczęściej będą z podrażnieniem w obebie tętnicy podobojczykowej lub pachowej. Rejon górnego otworu klatki piersiowej jest bardzo ważnym miejscem w dysfunkcjach związanych z mrowieniem i drętwieniem rąk. Rejon obojczyka, mięśnia piersiowego mniejszego czy pierwszego żebra mogą wpływać na "ucisk" tętnicy podobojczykowej wpływając na zaburzenie krążenia w obrębie kończyny górnej.

Najczęsciej będzie spowodowane konkretną pozycją ramienia lub ustawieniem głowy, w którym dojdzie do chwilowej kompresji przez tkanki na tętnicę co powodować może odczucie drętwienia i mrowienia lub igiełek w szerokim obszarze odczuwania (cała dłoń, całe przedramie) inaczej niż podczas zaburzeń związanych z ukladem nerwowym.

Mrowienia i drętwienia na tle nerwowym możemy zamknąc w 3 grupach podrażnienia korzeniowe (najczęściej związane z krążkiem miedzykręgowym, lub osteofitami), pniowe (związane z kompresją na pień lub pęczek nerwowy w rejonie splotu barkowego) lub nerwowe związane z kompresją lub podrażnieniem na konkretny nerw (pośrodkowy łokciowy...).

Obszar dolegliwośći w podrażnieniach korzeniowych lub pniowych będzie szeroki jednak o węższym polu niż drętwienia naczyniowe jednak dużo wiekszym niż związane z konkretnym nerwem. Gdy drażniony jest konkretny nerw zazwyczaj jestesmy wstanie precyzyjnie co do centymetra określić miejsce na skórze jak np przy podaznienieu nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka (mrowić będzie kciuk palec 2.3 i pół palca 4) dokładnie będziemy w stanie wyznaczyc granice która część ręki jest zajęta.

Podrażnienie w obrębie splotu barkowego w górnym otworze klatki piersiowej powodować będzie szersze podraznienie w obrębie np dwóch dermatomów czyli obszarów skóry zaopatrywanych z konkretnych segmentów.

Drażnienie struktur korzeniowych najczęsciej uzależnione będzie od pozycji głowy i szyji, oraz najslniej zaznaczone będzie w godzinach porannych gdy jeszcze nie jestesmy "rozruszani" po nocy. Dysfunkcje pniowe najczęściej dawać znać będą wieczorem i w nocy gdy gałazki nerwów kompresowane przez cały dzień przez statyczną siedząca pozycję mogą wkoncu być odciązone w trakcie snu. Draznienie pojedynczych nerwów najczęscniej zaznaczone będą w pracy w statycznych pozycjach czy to oparcie łokcia o kant stołu (nerw łokciowy) czy "kompresja" przy kanale nadgarstka przy długiej pracy z myszką.

Opisane dysfunkcje przedstawione są w duzym uproszczeniu często na problemy mrowieniem w obrębie kończyn górnych czy dolnych są bardziej złożone. Wpis ma tylko na celu usystematyzowanie objawów.

Przechodząc do meritum czyli. Czy można cos z tym zrobic????

OCZYWISCIE ŻE TAK! Znaleźć przyczynę i ją usunąć, aby pozbyc się problemu.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Skręcenie kostki

Skręcenie kostki

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Skręcenie kostki to częsty uraz do, którego dochodzi podczas biegania bądź na skutek nieszczęśliwie postawionej nogi. Objawia się obrzękiem i bólem.

Przepona

Przepona

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Jest nie tylko głównym mięśniem oddechowym, ale również wpływa na funkcję narządów wewnętrznych.

Żylaki

Żylaki

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

To potoczna nazwa choroby, jaką jest przewlekła niewydolność żylna. Choroba układu krwionośnego, która dotyczy wielu z nas.

Zawroty głowy

Zawroty głowy

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Zawroty głowy leczenie oraz historia Stanisława jak się wyleczył z zawrotów głowy