Światem rządzą drobnoustroje

Światem rządzą drobnoustroje

Co to są drobnoustroje i dlaczego już na wstępie rzucamy tak śmiałą tezę?

Drobnoustroje, czyli mikroorganizmy, to mikroskopijne jednokomórkowe formy życia. To absolutnie najstarsze formy życia na Ziemi, człowiek nie jest w stanie bez nich funkcjonować.

Autorzy fenomenalnej książki " Zdrowie zaczyna się w brzuchu" wspominają już w pierwszym rozdziale, że "liczba drobnoustrojów na dłoni jest większa niż liczba wszystkich ludzi na świecie".

Bakterie są wszędzie.

Mikroorganizmy są bardzo rozwinięte i tak naprawdę dużo łatwiej przystosują do nowych warunków i znacznie szybciej niż my ludzie.

Nie będziecie z pewnością zaskoczeni jeśli powiemy, że w naszym układzie pokarmowym jest naprawdę cała masa mikroorganizmów i to one właśnie żywią się resztkami pokarmu, które są niestrawialne dla człowieka. Natomiast resztki, których nawet bakterie nie są w stanie strawić są wydalane.

W jaki sposób te wszystkie bakterie trafiły do naszego układu pokarmowego? Stało się tak dlatego, że z taką samą łatwością jak na skórę, mikroorganizmy przechodzą do naszego układu pokarmowego. Biorąc pod uwagę, że drobnoustroje są wszędzie, gdzie się nie dotkniemy, nie jest to specjalnie trudne, by przedostały się do wnętrza.

Drobnoustroje nie mają jednak łatwego życia, kiedy już trafią do jelita grubego czeka je wyzywanie w postaci walki o pożywienie, a to dzieje się kilka razy dziennie, wtedy kiedy po prostu spożywamy posiłek. W jelicie czeka kilkaset gatunków mikrobów, które również czekaja na niestrawialne resztki pokarmu. W innym wypadku muszą żywić się śluzem wytwarzanym przez jelito.

To co kluczowe, to zdolność mikrobów do adaptacji i przystosowowania się do panujących warunków. Pozwalało to naszym przodkom prawidłowo funkcjonować, nawet wówczas, gdy zmieniali swój sposób odżywiania wraz ze zmianami w porach roku.

Jak więc widzicie rola drobnoustrojów jest niezwykle ważna w naszym organizmie.

Jeśli natomiast chcecie wesprzeć Waszą mikroflorę jelit poprzez pożywienie, zapraszamy na konsultację do dietyk Soni Orszulak.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: DIETETYKA DZIECIĘCA

Endometrioza a żywienie

Endometrioza a żywienie

DIETETYKA DZIECIĘCA

Endometrioza charakteryzuje się wzrostem tkanki endometrium poza jamą macicy. Komórki wędrują za pomocą układu krwionośnego i limfatycznego do innych tkanek, w większości do jamy otrzewnej, ale zdarza się też, że do płuc oraz naczyń krwionośnych.

Pierwsza wizyta u Dietetyka

Pierwsza wizyta u Dietetyka

DIETETYKA DZIECIĘCA

Jeśli masz problem z doborem diety, zmagasz się z różnymi chorobami, nie wiesz jak stracić zbędne kilogramy, chcesz się czuć zdrowsza/y, pełna/y sił witalnych i dostać zastrzyk energii, z przysłowiowym „kopniakiem” do działania, to pomoc dietetyka jest właśnie dla Ciebie!

Otyłość a choroba zwyrodnieniowa

Otyłość a choroba zwyrodnieniowa

DIETETYKA DZIECIĘCA

Jeśli waga ciała jest niewłaściwa w stosunku do naszego wzrostu, może to prowadzić do mechanicznych uszkodzeń chrząstki stawowej. Ponadto często pojawia się sztywność stawów oraz ból.

(NIE)Jedz do syta

(NIE)Jedz do syta

DIETETYKA DZIECIĘCA

Dobrze byłoby zakończyć posiłek z lekkim uczyciem sytości, nie doprowadzając do sytuacji, gdy zjedliśmy za dużo.