Dla dziecka to za dużo

Dla dziecka to za dużo

Z naszych zmysłów korzystamy od setek tysięcy lat. To dzięki nim, nasi przodkowie mogli unikać pułapek w postaci zepsutego jedzenia, sprzed czasów lodówki. Dzieki obserwacji twarzy, mimiki mogli ocenić, czy ktoś stanowi dla nich zagrożenie.

Słuch był niezbędny do wyłapania zagrożenia z odległości. Zmysły równowagi, czy dotyku były nieustanne stymulowane w czasie polowań, czy wyrabiania narzędzi.

Dzieci również mogły wspaniale się rozwijać, noszone w chustach, blisko matki, kołysane w rytm jej kroków. Wszystkie zmysły były stymulowane w naturalnych warunkach. Doświadczały świata w pełni, biegając boso, biorąc rózne przedmioty do rączek.

Czasy znacząco się zmieniły. Jesteśmy przebodźcowani, wszędzie są ekrany, migoczące świtała, hałas, szum, tempo. Dla małego dziecko trudności związane z sensoryką mogą być wywołane trudnymi warunkami do rozwoju. Tymbardziej, gdy przychodzi na świat poprzez cesarskie cięcie.

Rzeczywistość, w której żył 9 miesięcy, ciepły i ciemny brzuch matki, w jednej chwili zmienia się na jasną i głośną rzeczywistość. Wszystko co znał przez tyle miesięcy zmienia się w coś zupełnie nowego. Te pierwsze dni na świecie wiążą się dla maluszka z wieloma nowymi bodźcami i doświadczeniami.

Dlatego jedna rada do zastowowania od ręki...

Warto zwrócić uwagę, maksymalnie ograniczyć dziecku doświadczanie światła telewizora czy telefonu. Może to negatywnie wplywać na rozwój mowy, rozwój fizyczny, porblemy ze wzrokiem u dziecka. Może dojść do przebodźcowania.

Kilka sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że jest nieco za dużo bodźców dla maluszka:

- nadmierny płacz,

- zamykanie oczu,

- zasłanianie uszu,

- wybudzanie się z płaczem,

- nagłe zasypianie,

- wybuchy złości.

Ciężko określić jednakowe zalecenia dla wszystkich dzieci, ponieważ to indywidualna sprawa. Dlatego warto obserwować maluszka, sprawdzać czy nie wykazuje wyżej wymienionych reakcji, na bieżąco anlizować i zmieniać warunki.

Jeśli chcessz skonsultować swoje dziecko zapraszamy do Joanny Sych fizjoterapeutki pediatrycznej.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Dla dziecka to za dużo

Dla dziecka to za dużo

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Jesteśmy przebodźcowani, wszędzie są ekrany, migoczące świtała, hałas, szum, tempo.

Wcześniactwo

Wcześniactwo

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Jeżeli Twoje dziecko urodziło się przedwcześnie, zmagacie się z wyzwaniami sensorycznymi, ruchowymi, z samoregulacją lub innymi. Co wtedy?

Nauka przez zabawę

Nauka przez zabawę

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Oczywiste jest, że umiejętność uniesienia głowy oraz klatki piersiowej ma znaczenie dla dalszych etapów poruszania się dziecka, np. w pozycji czworaczej.

Kręcz szyi

Kręcz szyi

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Jest to niewłaściwe ułożenie głowy i szyi względem tułowia, objawiające się pochyleniem głowy do boku.