Drenaż limfatyczny a zabieg endermologii
Różnice między drenażem a endermologią
Co to jest obrzęk lipidowo - limfatyczny
Co to jest obrzęk limfatyczny?
Różnice między drenażem limfatycznym a zabiegiem endermologii
Różnice między manualnym drenażem limfatycznym a zabiegiem endermologii w salonie medycyny estetycznej
Przychodzi do mnie wiele pacjentek z obrzękiem lipidowo - limfatycznym kończyn dolnych skarżących się na brak efektów ze strony medycyny estetycznej, nie rozumieją czemu na to nie pomogą bolesne zabiegi endermologii lub presoterapii ( np bandaże kompresyjne albo słynne rękawy)
Wychodząc na przeciw przychodzę do Was z artykułem - Dlaczego warto wybrać się najpierw do fizjoterapeuty?
Co to jest wogóle obrzęk lipidowo - limfatyczny? Czy wiecie, że wygląd Waszych nóg to dopiero wierzchołek góry lodowej w piramidzie układu genetyczno - naczyniowo - metabolicznego? Dlaczego zabiegi celowane tylko na kończyny nie pomagają albo pomagają trochę i na krótko?
Co to jest obrzęk limfatyczno - tłuszczowy
Obrzęk lipidowy, nazywany też lipodemią lub potocznie - chorobą grubych nóg, to nagromadzenie w nieprawidłowy sposób nadmiaru tłuszczu. Ze względu na niewaściwą lokalizację komórek tłuszczowych, jego spalenie w tradycyjny sposób, czyli za pomocą diety i ćwiczeń, nie jest możliwe. Towarzyszy mu bardzo często niewydolność ze strony układu limfatycznego gdyż rozbudowana tkanka tłuszczowa zaburza wtórnie przepływy w naczyniach limfatycznych, czyli im więcej tłuszczu tym gorzej funkcjonuje nasz układ limfatyyczny - mamy tzw. "efekt lawiny" . Do tego przeważnie obciąża się układ krwionośny co manifestuje się w pojawieniu pajączków i żylaków. Nasze nogi są więc grube, opuchnięte, z towarzyszącymi zmianami naczyniowymi. Bolą, wyglądają źle, są ociężałe. Tkanka tłuszczowa w obrzęku to typowe " celulitis" - zmora wielu kobiet. Przyczyn powstawania lipodemii nie jest dokładnie znana, ale jest ona ściśle powiązana ze zmieniającymi się poziomami hormonów. Dotyka ona bowiem niemal wyłącznie kobiet dorosłych, a objawy najczęśćiej pojawiają się ( lub nasilają, jeśli wcześniej były już znane ) w okresie dojrzewania, w trakcie ciąży albo dopiero w czasie menopauzy. Jednak najbardziej doskwiera młodym kobietom wprowadzając je jednocześnie w dyskomfort i kompleksy
O naczyniach limfatycznych
Można podzielić je na powierzchowne i na głębokie. Ich ciśnienie jest średnio dwa razy niższe niż ciśnienie w naczyniach krwionośnych.
W naczyniach chłonnych bardzo licznie występują zastawki, podobne budową do zastawek żylnych. Ich funkcją jest zapobieganie cofaniu się limfy, a nawet wręcz przesuwaniu jej ku górze, wbrew sile grawitacji. Naczynia powierzchowne maja swój przebie© tuż pod powierzchnią skóry - w trakcie zapalenia widać ich przebieg w postaci czerwonej pręgi. Natomiast naczynia głębokie zwykle przebiegają w okolicy większych tętnic. Wyróżniamy naczynia limfatyczne szyi, klatki piersiowej, jamy brzusznej, miednicy
Układ limfatyczny
Na układ limfatyczny składają się również węzły chłonne m.in. szyjne, pachowe, pachwinowe.
Jak wynika z powyższej wiedzy problem lipidowo - limfatyczny manifestujący się głównie w kończynach dolnych, a czasem i górnych - to kaskada połączeń wieloukładowych.
Drenaż limfatyczny - fizjoterapia
Co może zrobić wykwalifikowany fizjoterapeuta? Znając anatomię i fizjologię Twojego ciała przeprowadzi specjalną terapię odbarczająco - drenującą, wpływając na cały układ limfatyczny począwszy od górnych przepływów, udrażniając je po kolei, schodząc powoli w dolne partie. Zabieg robi bardzo dokładnie i powoli zgodnie z odpowiednim ciśnieniem naczyń limfatycznych i dostosowując się do Twojego indywidualnego progu bólowego.
Co robi maszyna do drenażu limfatycznego?
Urządzenie do drenażu często używane są w nieumiejętny sposób choćby dlatego, że stosuje się je lokalnie np. na same kończyny, co już jest błędem w sztuce. Pominięcie reszty układu limfatycznegowiąże się z brakiem równomiernego odpływu limfy, w związku z tym efekt terapii jest znikomy lub żaden.
Manualny drenaż limfatyczny
Uwaga ! Zabiegi nie powinny boleć! Ponadto drenaż manualny to nie tylko tymczasowe usuwanie objawu czyli obrzęku, ale również usprawnianie układu limfatycznego do bardziej wydajnej pracy co przełoży się na trwalsze efekty terapii
Co to jest obrzęk limfatyczny
Obrzęk limfatyczny to natomiast nagromadzenie w danym obszarze nadmiaru chłonki, spowodowane przez jej nadprodukcję, ograniczenie przepustowości naczyń limfatycznych lub obie te przyczyny. Warto wiedzieć że obrzęk limfatyczny może pojawić się także wskutek obrzęku lipidowego. Warto nadmienić, że nasz układ limfatyczny jest rozmieszczony w całym ciele. Układ naczyń chłonnych połączony jest z kolei z układem krążenia krwi. Chłonka - inaczej limfa to właśnie ten płyn, który musi być nieustannie odprowadzany poprzez specjalne naczynia do krwi żylnej.
Drenaż limfatyczny w Łodzi
Już teraz możesz zapisać się do naszej specjalistki od drenażu limfatycznego - Marty Andrzejewskiej.
Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie
<< POWRÓT
Inne z kategorii: FIZJOTERAPIA
Drenaż limfatyczny a zabieg endermologii
FIZJOTERAPIACo lepsze - drenaż limfatyczny czy zabieg endermologii?