JOD

JOD

Pierwiastek chemiczny z grupy fluorowców, który w niewielkich ilościach jest niezbędny do życia. Nad morzem mamy możliwość przyswajać go wraz z wdychanym powietrzem, natomiast na pozostałych terenach niezbędne jest jego uzupełnianie drogą pokarmową.

Podobnie jak inne pierwiastki (np. żelazo, magnez, wapń) jod występuje również w naszym organizmie. Mimo, że nie potrzebujemy, go aż tak dużo jak niektórych pierwiastków, życie bez jodu jest niemożliwe.

Jest to pierwiastek, którego potrzebujemy do syntezy hormonów tarczycy. Wchłaniany jest on w jelitach do krwi, kolejno trafia do tarczycy, by mogła produkować hormony. Zaś jego nadmiar usuwany jest wraz z moczem. Niewielka jego ilość gromadzi się także w innych narządach: śliniankach, piersiach czy błonie śluzowej żołądka.

Nadmierne spożycie jodu z dietą oraz stosowanie suplementów diety zawierających jod może prowadzić do m.in. ślinotoku, podrażnienia błon śluzowych układu oddechowego lub zaburzeniami ze strony przewodu pokarmowego.

Tyroksyna i trijodotyronina (hormony produkowane przez tarczycę) odgrywają bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Wpływają między innymi na:

• rozwój mózgu,

• pracę serca,

• pracę wątroby,

• kości - pobudzają zarówno ich resorpcję, jak i produkcję nowej tkanki kostnej,

• pracę narządów płciowych.

Najczęściej jod wędruje do naszego organizmu wraz z pokarmem. Jego dobrymi źródłami są m.in.:

• ryby (np. dorsz, mintaj, makrela),

• fasola szparagowa,

• brokuły,

• szpinak

• tuńczyk.

Średnie zapotrzebowanie na jod dla osób dorosłych wynosi 95 µg/d. Większe zapotrzebowanie na ten pierwiastek wyznaczono dla kobiet w ciąży – 160 µg/d, i dla kobiet karmiących – 210 µg/d.

Warto więc czasami sięgać po przysmaki, które wzbogaca nasza dietę w jod, który jest tak ważny dla funkcjonowania naszego organizmu. Jednak ważne jest także, by nie przesadzić z jego dawkowaniem. Nadmiar też nie jest korzystny.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: DIETETYKA DZIECIĘCA

Dietetyka - Naturalne suplementy

Dietetyka - Naturalne suplementy

DIETETYKA DZIECIĘCA

Czyli wszystko to co okazuje się mieć dobroczynny wpływ podczas, gdy zmagamy się z bólem brzucha, niestrawnością oraz innymi problemami związanymi z pracą układu żołądkowo – jelitowego. 

Właściwości CZYSTKA

Właściwości CZYSTKA

DIETETYKA DZIECIĘCA

Czystek to jedna z roślin o silniejszym działaniu, które są nam znane.

Dietetyka - Celiakia

Dietetyka - Celiakia

DIETETYKA DZIECIĘCA

Charakteryzuje się nietolerancją glutenu, białka zapasowego znajdującego się w zbożach. Gluten, który w tym przypadku jest toksyczny i doprowadza do zaniku kosmków jelita cienkiego, niewielkich wypustek błony śluzowej...

Kilka kilogramów za dużo

Kilka kilogramów za dużo

DIETETYKA DZIECIĘCA

Problem ze zrzuceniem kilku zbędnych kilogramów to temat bardzo na czasie!  Pewnie zastanawiasz się czemu innym się udaje, a Ty wciąż tkwisz w błędnym kole.