JOD

JOD

Pierwiastek chemiczny z grupy fluorowców, który w niewielkich ilościach jest niezbędny do życia. Nad morzem mamy możliwość przyswajać go wraz z wdychanym powietrzem, natomiast na pozostałych terenach niezbędne jest jego uzupełnianie drogą pokarmową.

Podobnie jak inne pierwiastki (np. żelazo, magnez, wapń) jod występuje również w naszym organizmie. Mimo, że nie potrzebujemy, go aż tak dużo jak niektórych pierwiastków, życie bez jodu jest niemożliwe.

Jest to pierwiastek, którego potrzebujemy do syntezy hormonów tarczycy. Wchłaniany jest on w jelitach do krwi, kolejno trafia do tarczycy, by mogła produkować hormony. Zaś jego nadmiar usuwany jest wraz z moczem. Niewielka jego ilość gromadzi się także w innych narządach: śliniankach, piersiach czy błonie śluzowej żołądka.

Nadmierne spożycie jodu z dietą oraz stosowanie suplementów diety zawierających jod może prowadzić do m.in. ślinotoku, podrażnienia błon śluzowych układu oddechowego lub zaburzeniami ze strony przewodu pokarmowego.

Tyroksyna i trijodotyronina (hormony produkowane przez tarczycę) odgrywają bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Wpływają między innymi na:

• rozwój mózgu,

• pracę serca,

• pracę wątroby,

• kości - pobudzają zarówno ich resorpcję, jak i produkcję nowej tkanki kostnej,

• pracę narządów płciowych.

Najczęściej jod wędruje do naszego organizmu wraz z pokarmem. Jego dobrymi źródłami są m.in.:

• ryby (np. dorsz, mintaj, makrela),

• fasola szparagowa,

• brokuły,

• szpinak

• tuńczyk.

Średnie zapotrzebowanie na jod dla osób dorosłych wynosi 95 µg/d. Większe zapotrzebowanie na ten pierwiastek wyznaczono dla kobiet w ciąży – 160 µg/d, i dla kobiet karmiących – 210 µg/d.

Warto więc czasami sięgać po przysmaki, które wzbogaca nasza dietę w jod, który jest tak ważny dla funkcjonowania naszego organizmu. Jednak ważne jest także, by nie przesadzić z jego dawkowaniem. Nadmiar też nie jest korzystny.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: DIETETYKA DZIECIĘCA

Dietetyka - Jelita - informacje ogólne

Dietetyka - Jelita - informacje ogólne

DIETETYKA DZIECIĘCA

Jelito grube jest uważane za ważny, a może nawet najważniejszy organ ludzkiego organizmu. Nazywane bywa nawet drugim mózgiem, ponieważ jego rolą jest nie tylko wchłanianie substancji odżywczych i formowanie kału. Ma dużo więcej "do powiedzenia".

Dietetyka - Żelazo

Dietetyka - Żelazo

DIETETYKA DZIECIĘCA

Niedobór żelaza w początkowym okresie życia może powodować problemy z rozwojem psychosomatycznym oraz z zachowaniem i nauką.

Kwasy omega-3

Kwasy omega-3

DIETETYKA DZIECIĘCA

Kwasy tłuszczowe omega 3 są wspierciem dla układu immunologicznego i pomagają w walce z infekcjami, obniżają stany zapalne i są szczególnie polecane dzieciom, których organizm pracuje bardzo intensywnie przed nabyciem odporności

Dietetyka - Celiakia

Dietetyka - Celiakia

DIETETYKA DZIECIĘCA

Charakteryzuje się nietolerancją glutenu, białka zapasowego znajdującego się w zbożach. Gluten, który w tym przypadku jest toksyczny i doprowadza do zaniku kosmków jelita cienkiego, niewielkich wypustek błony śluzowej...