Leczenie bólu głowy Łódź
Ból głowy typu napięciowego
Charakteryzuje się tępym, uciskowym, napadowym bólem, który może utrzymywać się od kilku minut do nawet kilku dni. Jednak jest to rodzaj bólu, który nie jest na tyle uciążliwy, by uniemożliwić codzienne funkcjonowanie, jednak przysparza problemu i utrudnia wykonywanie różnych obowiązków czy to w pracy czy w domu. Warto więc poradzić się specjalisty, dobrać odpowiednią terapie, by niwelować takie sytuacje.
O napięciowych bólach głowy napisać można 100 stronicową książkę. W dzisiejszym wpisie skupimy się jedynie na mięśniowo-powieziowych przyczynach napięciowego bólu głowy.
Jak sama nazwa wskazuje ból związany jest z napięciem tkanek miękkich w rejonie głowy oraz odcinka szyjnego. Najczęstszą korelację znajdziemy pomiędzy grupą mięśni podpotylicznych i przebiegających pomiedzy nimi nerwami potylicznymi. Długotrwałe spędzanie czasu w pozycji siedzącej (np. przed komputerem w pracy) powoduje wzrost napięcia w rejonie mięśni podpotylicznych i jednoczesne ograniczenie ślizgu nerwów potylicznych względem leżących obok nich struktur. Skutkować to będzie bólem umiejscowionym w tylnej części głowy w rejonie potylicy. Nie można też zapomnieć o powięziowych połączeniach pomiędzy mięśniami podpotylicznymi a czepcem ścięgnistym, który jako łącznotkankowa błona otacza naszą czaszkę. Jego podrażnienie da nam objawy w górnej części głowy o charakterze bólu uciskowego, przez pacjentów opisywanego jako "imadło" zgniatające głowę albo "czepek" nałożony na głowę.
Kolejną grupą struktur mięśniowo-powieziowych dających objawy bólów głowy będą mięśnie skroniowe rzutujące swoim bólem w rejonie bocznej części głowy. Niejednokrotnie związane z równego rodzaju dysfunkcjami w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego oraz stresem. W rejon kości skroniowej rzutować będzie również mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy. Czyli najbardziej wydatny mięsień na przedniobocznej części szyi. Znowu jako przyczyna przychodzi nam długotrwale siedzenie i protrakcyjne ustawienie głowy oraz barków skutkować będzie przewlekłym napięciem a w konsekwencji często bólem bocznej części głowy.
Z problemem napięciowego bólu głowy na szczęście możemy sobie radzić nie tylko w sposób farmakologiczny z pomocą przychodzi fizjoterapia i osteopatia. Odpowiednio dobrane techniki rozluźniania mięsniowo-powieziowego przynoszą ulgę już po kilku wizytach.
Zapraszamy do naszych fizjoterapeutów Edyty lub Marty Andrzejewskiej oraz osteopatów - Karola, Macieja, Damiana lub Adama
Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie
<< POWRÓT
Inne z kategorii: OSTEOPATIA DOROSŁYCH
Sztywność ciała
OSTEOPATIA DOROSŁYCHCzy wiecie czym jest zespół uogólnionej sztywności?
Dysplazja stawu biodrowego
OSTEOPATIA DOROSŁYCHWrodzona wada polegająca na zniekształceniu biodra, występująca częściej u kobiet niż u mężczyzn. Może mieć dwojaką postać 1. Występuje wadliwe ukształtowanie biodra 2. Dysplazja z przemieszczeniem głowy kości udowej poza panewkę...
Jak osteopatia wpływa na mózg dziecka
OSTEOPATIA DOROSŁYCHJedną z najważniejszych osiągnięć w dziedzinie procesu uczenia się, jest rezultat badania mózgu przeprowadzone w ciągu ostatnich 20 lat.
Zespół Cushinga
OSTEOPATIA DOROSŁYCHZespół objawów klinicznych będących konsekwencją podwyższonego stężenia glikokortykosteroidów w ustroju.