Niedosłuch

Niedosłuch

"Co Pani mówi?" "Proszę głośniej!"

Znasz to? Może Ty lub ktoś z Twoich bliskich często musicie powtarzać takie zdania?

Niedosłuch to dość częsta dolegliwość wśród starszych osób. Częściej nawet problem ten zauważany jest u mężczyzn niż u kobiet. Narząd słuchu, który jest nadwerężony z czasem może odmówić posłuszeństwa. I w tym momencie następuje problem ze słyszalnością dźwięków – niedosłuch, zwany inaczej starczą głuchotą.

Najczęstszymi powodami niedosłuchu są powstające głównie po 40. roku życia mikro urazy narządu słuchu spowodowane np. zaburzeniami krążenia, zaburzeniami przemiany materii, zażywaniem leków uszkadzających słuch czy długotrwałym przebywaniem w hałasie oraz bardzo głośnym słuchaniu muzyki. Ale wpływ mają także uszkodzenia powstałe na skutek infekcji o podłożu wirusowym (np. przeziębienie lub grypa).

Niedosłuch, który jest wynikiem starzenia się postępuje stopniowo. Pierwsze objawy to m.in. trudności w rozumieniu słów wypowiadanych przez drugą osobę. Ludzie cierpiący na niedosłuch gorzej słyszą tony o wysokiej częstotliwości.

Tak więc jeśli pojawia się starcza głuchota, osoba ma duży problem, by śledzić przebieg rozmowy odbywającej się w towarzystwie dużego hałasu i wśród większej ilości osób.

Ponadto niedosłuchowi, związanemu z wiekiem, nierzadko mogą towarzyszyć zawroty głowy i szumy uszne. Z czasem zaburzenia słuchu na tyle się pogłębiają, że mogą doprowadzić do całkowitej głuchoty. W wyniku czego człowiek często izoluje się od społeczeństwa, ma zaniżoną samoocenę, mogą pojawić się nawet stany depresyjne.

Tak, by móc określić stopień i rodzaj niedosłuchu, należy wykonać badanie audiometryczne. Skierowanie na to badanie wystawiane jest głównie przez otolaryngologa. Samo badanie przeprowadzane jest w specjalnej, wytłumionej kabinie.

Pacjent ma przedstawiane czyste dźwięki, na które powinien zareagować naciśnięciem specjalnego przycisku. Wynikiem badania słuchu jest wykres, tzw. audiogram, który pozwala określić stopień uszkodzenia narządu słuchu.

Częstym ratunkiem podczas postępującej głuchoty jest aparat słuchowy, który umożliwia przywrócenie zdolności słyszenia i rozumienia ludzkiej mowy. Noszone w uchu lub za uchem aparaty słuchowe są z reguły niewielkie, prawie niezauważalne. By dobrze był dobrany do potrzeb, należy pozostawić to specjalistom.

Dobrze dobrany aparat słuchowy umożliwia poprawę słyszenia w większości przypadków niedosłuchu i nie powinien mieć szkodliwego wpływu na narząd słuchu.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Dna moczanowa

Dna moczanowa

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Zamiast nagle dostać udaru, czy zawału już teraz dzięki tej chorobie możesz postawić wszystko na jedna kartę - ZDROWIE...

Nadmierne pocenie się

Nadmierne pocenie się

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Czemu nadmiernie się pocimy?
Pocenie się może powodować dyskomfort w życiu codziennym.

Biegunka

Biegunka

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Problem charakteryzuje się oddawaniem większej liczby stolców, mających luźną lub wodnistą konsystencję.

Zapalenie trzustki

Zapalenie trzustki

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Trzustka odpowiada w naszym organizmie za dwie istotne dla życia funkcje. Warto zadbać o jej kondycję.