Ono już słyszy

Ono już słyszy

Kontynuujemy temat wspierania zmysłów u maluszków. Pisaliśmy już o smaku i węchu, czas na słuch. Dziecko nabywa możliwość słyszenia w 5 miesiącu ciąży. Więc kiedy jest w brzuchu mamy, słyszy.

Oczywiście w środku jest cicho i ciemno. Dziecko słyszy wówczas dźwięki typowe, dla tego co dzieję się u mamy w brzuchu, czyli bulgotanie, pracę serca czy jelit. Przez powłoki brzuszne docierają również dźwięki z otoczenia zewnętrznego, rozmowy mamy i taty czy dźwięki telewizora i radia.

Dziecko początkowo nie słyszy w 100%, nie odbiera na przykład szeptów, czy innych cichutkich dźwięków. Od 3 miesiąca zaczyna coraz lepiej słyszeć.

Teraz ważna uwaga. Sen jest szalenie ważny dla dziecka, to wtedy wszystkie informacje zebrane w ciągu dnia zostają przetwarzane. Dlatego dobrze, by dziecku nic tego snu nie zakłócało. Jego łóżeczko powinno być umiejscowione w naprawdę cichym miejscu, z daleka od telewizora, jego dźwięków i światła które emituje.

A teraz, w jaki sposób jako rodzić możesz wspierać rozwój słuchu dziecka?

Mów do maluszka. Rozmawiaj, opowiadaj. Niemowlaki bardzo dobrze słyszą delikatnie podniesiony głos, melodyjne słowa i wypowiadane zdanie, wolne tempo. Dobrze by rodzic był wtedy w bliskiej odległości od malucha. Dlatego nie jest istotne dokładnie co będziesz mówić, ale mów dużo i często.

Dzieci uwielbiają wierszyki i rymowanki, rytm wypowiadanych słów bardzo im się podoba, słuchają wtedy z zaciekawieniem.

Kołysanki i piosenki wspaniale stymulują słuch dziecka. Oczywiście nie może także zabraknąć czytania.

W naszej przychodni znajdziesz specjalistów, którzy wesprą Twoje dziecko w rozwoju.

Zapraszamy do Joanny fizjoterapeutki pediatrycznej, lub osteopatów Macieja i Adama.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: OSTEOPATIA NIEMOWLĄT I DZIECI

Osteopatia a język niemowlęcia

Osteopatia a język niemowlęcia

OSTEOPATIA NIEMOWLĄT I DZIECI

Jeśli chcesz poznać język niemowlęcia - pamiętaj, że dziecko nieustannie słucha ( nawet autystyczne!) i w pewnym kontekście rozumie znaczenie tego co mówimy.

Każde dziecko jest inne!

Każde dziecko jest inne!

OSTEOPATIA NIEMOWLĄT I DZIECI

Krzyś najpierw zainteresował się kinestetyką, czyli ruchem, Majeczka uwielbia barwy, czyli bodźce wizualne, Antek kocha śpiewanie mruczanki - słuchowiec...

Autyzm

Autyzm

OSTEOPATIA NIEMOWLĄT I DZIECI

Pierwsze objawy są już widoczne na początku życia, z czasem nabierają na sile...

Narodziny pośladkowe

Narodziny pośladkowe

OSTEOPATIA NIEMOWLĄT I DZIECI

Dzieci urodzone pośladkowo zazwyczaj stwarzają sobie różne możliwości, jednak później miewają dylemat w jaką stronę najlepiej pójść...