Ból pod łopatką - anatomiczne powiązania

Ból pod łopatką - anatomiczne powiązania

Co powoduje ból łopatki?

Potencjalnych przyczyn bólu łopatki jest wiele. Zaliczymy do nich m.in. : nieprawidłową postawę, stres psychiczny, przeciązenie barku, urazy, ucisk nerwów rdzeniowych oraz zaburzenia narządów klatki piersiowej oraz jamy brzusznej

Czy ma znaczenie która łopatka boli?

Ból prawej łopatki

Ból prawej łopatki może wskazywać na występowanie kamieni żółciowych, wrzodów żołądka, choroby zapalne miednicy czy wyrostka robaczkowego

Ból lewej łopatki

Ból lewej łopatki może wynikać z zespołu jelita drażliwego ( IBS), chorób serca, trzustki lub śledziony.

Ból między łopatkami 

Ból między łopatkami pojawia się w przypadku choroby refluksowej przełyku, wrzodów przełyku lub w zespole górnego otworu klatki piersiowej

Wymienione dolegliwości zwykle, ale nie wyłącznie powodują ból w danym obszerze łopatek. 

Należy je traktować jako podpowiedź w procesie diagnostycznym. Nie zawsze ból ma charakter rzutowany z innej części ciała. Bóle łopatek są również wynikiem lokalnych zmian występujących po urazach czy skutkiem długofalowego traumatyzowania tkanek nieprawidłową postawą oraz nawykami

Komponenta mięśniowo - powięziowa bólu łopatki

Przeciążenia aparatu więzadłowego oraz mięśni obręczy barkowej powstają wskutek noszenia ciężkich przedmiotów, nieprawidłowej postawy czy również aktywności sportowej. Osobną grupę stanowią uszkodzenia układu mięśniowo - szkieletowego spowodowane urazami ( np. whipflash).

   Okazuje się, że przewarzająca część dolegliwości bólowych wynika z występowania punktów spustowych w obrębie mięśni obręczy barkowej. 

Najczęściej aktywne punkty spustowe pojawiają się na nastepujących mięśniach:

  • Mięśnie równoległoboczne
  • Mięśnie pochyłe przednie
  • Mięśnie pochyłe środkowe

Nadużywanie mięśni zębatych przednich po obu stronach klatki piersiowej, na przykład podczas ćwiczeń treningowych ( pompki, wyciskanie na ławce), boksowania, powtarzających się sprintów lub podnoszenie ciężkich przedmiotów może powodować ból w dolnej częśći łopatek, poniżej pod pachami i po wewnętrznej stronie ramion. Nasilenie bólu w tym przypadku powoduje oddychanie i podnoszenie rąk w górę.

Whipflash to naciągnięcie lub zerwanie mięśni szyi, ścięgien lub więzadeł, a nawet uszkodzenie dysków międzykręgowych i nerwów spowodowane nagłym ruchem szyi do przodu  i do tyłu, najczęśćiej w wypadkach samochodowych i motocyklowych.

Charakterystycznym objawem jest ból promieniujący od szyi w kierunku łopatek oraz bóle i zawroty głowy.

Więcej informacji o punktach spustowych oraz miejscach rzutowania bólu dowiesz się klikając na linki poniżej

Punkty spustowe

Kręgosłup też ma coś do powiedzenia

Stenoza kanału kręgowego, wypukliny lub przepukliny krążka międzykręgowego wystepująca w odcinku szyjnym kręgosłupa mogą uciskać nerwy rdzeniowe. W zależności od poziomu kręgosłupa, na którym występuje problem pojawiają się objawy w różnych okolicach łopatki

  • Korzenie nerwowe C4, C5, C6: ból powyżej łopatki
  • Korzenie nerwowe C7 i C8: ból między łopatkami
  • Korzenie nerwowe  C8: ból w okolicy prawej lub lewej łopatki

Ból można wywołać wyginając szyję do tyłu, obracając głowę na bok lub kładącsię. Ból może rozprzestrzenić się na kark i głowę lub w dół ramienia  aż do palców.

Narządy klatki piersiowej powiązane z bólem łopatki

Ból między łopatkami, który nasila się po jedzeniu, zwłaszcza podczas leżenia po posiłku może być wynikiem choroby refluksowej przełyku. 

W przypadku choroby wieńcowej ból może promieniować do szyi, szczęki, do lewej lub obu łopatek lub w dół wewnętrznej strony lewego ramienia aż do palców.

Ból po zawale serca jest podobny do dławicy piersiowej, ale jest znacznie silniejszy i dłuższy (>15 minut). U mężczyzn może promieniować do szyi, podbródka, lewego barku i w dół lewego ramienia, a u kobiet do szyi, podbródka, obu łopatek lub ramion

Zapalenie osierdzia to zapalenie worka sercowego. Może powodować ostry, przeszywająćy ból za mostkiem, który może promieniować do lewej łopatki.

Brzuch a ból łopatki

Zaburzenia narządów jamy brzusznej, które drażniąc przeponę mogą powodować ból w lewym lub prawym barku. Dzieje się tak ponieważ nerw przeponowy, który przewodzi bodżce czuciowe z przepony oraz nerwy przewodzące bodźce czuciowe z barków, przekazują informacje do móguz tymi samimi drogami, przez co mózg może błędnie interpretować źródła bólu.

Czasami występuje tylko ból barku bez bólu brzucha. Przenoszony ból barku nie jest nasilnay ruchami barku

U osób z zespołem jelita drażliwego lub zaparciami gaz uwięziony w części okrężnicy w pobliżu śledziony może powodować ból po lewej stronie górnej części brzucha, klatki piersiowej i lewego barku ( zespół zgięcia śledziony) Ból jest stały, może być silny i może trwać kilka godzin. 

Kamienie żółciowe z ostrym zapaleniem pęcherzyka żółciowego oraz kamienie żółciowe w przewodzenie żółćiowym wspólnym mogą obok wielu innych dolegliwości powodować promieniowanie na prawy bok lub pod prawą łopatkę lub do prawego barku

W endometriozie ból brzucha i czubka łopatki może nasilać się podczas owulacji i okresu

Pozdrawiam serdecznie  Edyta Adamczyk

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Marskość wątroby Łódź

Marskość wątroby Łódź

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Czy wiecie, że marskość wątroby to dolegliwość, która rozwija się przez dłuższy czas? Za taki obrót sprawy odpowiedzialne mogą być różne czynniki.

Nóżka na nóżkę

Nóżka na nóżkę

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Krzyżowanie nóg rozluźnia mięśnie brzucha, przez co mięśnie pleców muszą się napiąć w celu podtrzymania kręgosłupa. Może też po dłuższym czasie spowodować ból pleców. 

Historia Osteopatii

Historia Osteopatii

OSTEOPATIA DOROSŁYCH
Podróż po ścieżkach ludzkiego ciała

Podróż po ścieżkach ludzkiego ciała

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Jakie są niesamowite połączenia w organiźmie ludzkim, poznaj połączenia między narządami wewnętrznymi