Koncepcja osteopatii - poznaj jej założenia

Koncepcja osteopatii - poznaj jej założenia

Koncepcja osteopatii opiera się na czterech filarach, które sformułował sam Andrew Taylor Still, twórca osteopatii. Poznając je poznasz obszary w jakich płynnie pracują osteopaci w naszej przychodni.

Pierwsza zasada obejmuje integralność ciała człowieka. Człowiek składa się z ciała, umysłu i duszy. Samopoczucie człowieka oraz stan zdrowia są zależne są od prawidłowego działania procesów psychicznych oraz fizycznych. Stanowią integralną całość, której nie sposób oddzielnie rozpatrywać. Wszystkie układy oraz narządy w naszym organizmie są połączone, co umożliwia komunikację w obrębie całego ciała.

Druga zasada - organizm potrafi samodzielnie się leczyć, regenerować oraz utrzymywać stan zdrowia. Nie tylko brak choroby jest wyznacznikiem zdrowia, to także utrzymanie fizycznego, psychicznego oraz duchowego dobrostanu. Człowiek ma w swoją naturę wpisane mechanizmy pomagające zwalczyć skutki szkodliwych czynników oraz stresu. Organizm radzi sobie z ranami samodzielnie zabliźniając tkanki. Choroby mogą się rozwijać, gdy zdolności do samoleczenia są osłabione w skutek ciężkiego urazu lub poważnego obciążenia psychicznego. Doskonale misję osteopatów oddają słowa Andrew Taylor Stilla: ,, Find it, fix it and leave it alone’’. Nawołujące, aby znaleźć problem, zająć się nim, a następnie pozwolić ciału samodzielnie wracać do zdrowia.

Trzecia zasada odwołuje się do wzajemnego oddziaływania na siebie funkcji i struktury. Struktura określa funkcję, dzieje się tak w przypadku stawów. Połączenie dwóch lub więcej pasujących do siebie kości, będzie tworzyć staw-strukturę, natomiast ruch jaki będzie możliwy do wykonania w tym stawie będzie definiowany przez możliwości wzajemnego przesuwania się kości względem siebie. Gdy jednak wskutek długotrwałego przeciążenia zakres ruchu się zwiększy to zmianie ulegnie też struktura.

Zasada czwarta odnosi się do leczenia osteopatycznego. Jest zbiorem pierwszych trzech zasad, które zostały przeniesione na grunt gabinetu osteopatycznego. Terapia osteopatyczna polega na dawaniu impulsów, które usuwają zastoje w układzie krwionośnym, limfatycznym oraz nerwowym, stymulując organizm do przezwyciężenia zaburzeń.

Potrzebujesz pomóc organizmowi wrócić do równowagi, naprawić pewne struktury, uwolnić się od bólu? Przyjdź na wizytę do osteopaty! Zapraszamy do Macieja Kaps, Karola Turło i Adama Orszulaka oraz terapeuty osteopatycznego Damiana Nawrockiego.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Generalny Zabieg Osteopatyczny

Generalny Zabieg Osteopatyczny

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Czym jest Osteopatia, kto jest twórcą osteopatii, na czym polega Generalny Zabieg Osteopatyczny

Walka z refluksem

Walka z refluksem

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Mianem refluksu określa się wsteczne zarzucanie pokarmu z żołądka do przełyku. Może ponadto towarzyszyć temu biegunka, utrata wagi, problemy z połykaniem itp.

Rwanie ciała leczenie

Rwanie ciała leczenie

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Uczucie, które masz to jakby rwanie, rozpieranie, dźganie mięśni. Nie jesteś w stanie zlokalizować bólu czy dyskomfortu, czasami ogarnia połowę ciała, a czasami całe nogi i plecy?

Zadbaj o nerki

Zadbaj o nerki

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Filtrują osocze oraz produkują mocz, dzięki czemu wszystkie niepożądane elementy są wydalane. Po drugie regulują objętość płynów ustrojowych, wpływają na ciśnienie tętnicze...