Przepona

Przepona

Jest nie tylko głównym mięśniem oddechowym, ale również wpływa na funkcję narządów wewnętrznych. Jest bardzo ważnym elementem naszego ciała, a jej nieprawidłowe funkcjonowanie może prowadzić do dolegliwości związanych z całym organizmem. 

Przepona jest mięśniem, który oddziela klatkę piersiową od jamy brzusznej. Posiada otwory przez które przechodzą ważne naczynia, nerwy oraz narządy wewnętrzne (aorta, nerw błędny). W trakcie oddychania porusza się ok. 2-3cm, natomiast przy głębokim wdechu może nawet i do 10cm. Niestety wiele czynników zaburza jej funkcjonowanie, co może prowadzić do różnych dysfunkcji. 

Ważną funkcją przepony jest regulacja ciśnienia pomiędzy jamami ciała. Stanowi ona wsparcie ciała dla kręgosłupa podczas ruchu, a dysfunkcje jej ułożenia wpływają na postawę. 

W momencie kiedy praca przepony jest zła może dochodzić do zaburzeń wentylacji, a w konsekwencji obkurczania się naczyń krwionośnych i zmniejszeniu dopływu krwi do mózgu. 

Może to objawiać się

    • obniżeniem motoryki

    • większą wrażliwością na ból 

    • problemami z ciśnieniem

    • obniżeniem zdolności intelektualnych 

Przepona również ma ważny wpływ na układ trawienny. Przechodzący przez nią przełyk będzie wiązał się z zaburzeniami takimi jak zgaga bądź refluks. Dysfunkcje w ruchomości przepony będą również wpływały na ruch narządów wewnętrznych i mogą skutkować pojawieniem się zespołu jelita drażliwego oraz zaburzeniem w obrębie pracy narządów miednicy mniejszej. 

W przeponie znajdują się również receptory hamujące współczulną część układu nerwowego na rzecz części przywspółczulnej. Może to dawać uczucie wyciszenia i relaksu. 

Przepona jest bardzo ważnym narządem naszego ciała mającym wpływ na wiele układów oraz narządów. Odpowiednie techniki zdecydowanie poprawią jej funkcjonowanie.

W problemach związanych z przeponą zapraszamy na pierwszą wizytę do osteopaty.


<< POWRÓT

Inne z kategorii: OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Rdzeniowy zanik mięśni (SMA)

Rdzeniowy zanik mięśni (SMA)

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Jest to choroba mająca podłoże genetyczne, podczas jej przebiegu dochodzi do stopniowego zaniku mięśni.

Migrena oczna

Migrena oczna

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Przyczyny jej występowania nie są jasno określone. Najprawdopodobniej duży wpływ mają czynniki genetyczne. Wystąpienie tego rodzaju bólu może być nasilone wówczas, gdy występuje alergia pokarmowa, stres...

Choroba Leśniowskiego – Crohna

Choroba Leśniowskiego – Crohna

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Jest to choroba, która atakuje jelita, żołądek, przełyk, a nawet usta, penetrując w głąb ścian przewodu pokarmowego. 

Zdrowie

Zdrowie

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Kiedyś bardzo dawno temu obserwowałem ludzi medycyny i paramedycyny - jak z łatwością mogą pomoc schorowanemu człowiekowi