Zwyrodnienie kręgosłupa

Zwyrodnienie kręgosłupa

Zwyornienia kręgosłupa kogo dotyczy

Jest jedną z najczęściej występujących przyczyn bólu pleców. Statystycznie uszkodzenia krążków międzykręgowych zanotowane jest u co drugiej osoby, która osiągnęła 40 rok życia, a do 50 roku życia aż 70% populacji skarży się na problemy z powodu zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa.

Niestety zauważyć można, że choroba ta dosięga już coraz młodsze osoby, nawet młodzież. Przepuklina międzykręgowa, zapalenie korzonków nerwowych, zaburzenia krążenia, każda z tych chorób to powikłania zwyrodnienia, które zagrażają zdolności normalnego funkcjonowania, a nawet prowadzą do niepełnosprawności.

Co robi nam zwyrodnienie kręgosłupa

Procesy degeneracyjno-dystroficzne najczęściej zaczynają się od pogorszenia funkcji amortyzacyjnej krążka międzykręgowego. Poniżej przedstawiamy uproszczoną drogę do zwyrodnień.

• Pogorszenie dopływu krwi do krążka międzykręgowego.

• Zmiany w jądrze miazgi. Pojawia się, gdy dopływ krwi ulega pogorszeniu, dostawa wody, cukrów i aminokwasów do jądra miażdżystego zostaje zakłócona.

• Zmiany w włóknistym pierścieniu krążka międzykręgowego. Z powodu spłaszczenia jądra miażdżystego, zwiększone obciążenie odbiera włóknisty pierścień krążka międzykręgowego.

• Występ dysku. Powstanie przepukliny międzykręgowej. Gdy włókna pierścienia włóknistego słabną, jądro miażdżyste zaczyna się wybrzuszać.

• Spondyloza – zniszczenie stawów międzykręgowych, wzrost osteofitów i kostnienie więzadeł.

Jak Osteopatia pomoże w zwyrodnieniu kręgosłupa

Osteopata może pomóc w identyfikacji przyczyn zwyrodnienia kręgosłupa poprzez przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z pacjentem oraz dokładnym badaniem fizycznym.

Wywiad ma na celu ustalenie historii choroby, przeanalizowanie objawów pacjenta oraz określenie czynników ryzyka, które mogły przyczynić się do rozwoju zwyrodnienia.

Badanie fizyczne obejmuje ocenę postawy ciała, zakresu ruchu w poszczególnych stawach, palpacyjną ocenę tkanek miękkich oraz określenie punktów bolesnych na skórze.

Terapeuta może również zastosować specjalne testy funkcjonalne, które pozwalają na ocenę wydolności i stabilności kręgosłupa oraz określenie, które struktury anatomiczne są najbardziej zaangażowane w proces patologiczny.

Na podstawie zebranych informacji osteopata może stwierdzić, czy przyczyną zwyrodnienia jest np. uraz, złe nawyki postawy, siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, niewłaściwe żywienie, czy też dziedziczna predyspozycja.

Odpowiednie zalecenia i terapia manualna zostaną wtedy dostosowane do przyczyny zwyrodnienia.

Osteopata może pomóc w redukcji objawów związanych z zwyrodnieniem kręgosłupa, takich jak ból, sztywność i ograniczenia ruchowe

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Kołatanie serca

Kołatanie serca

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Serce można określić mianem – pracoholika. Pracuje przez cały czas, nie ma znaczenia czy to dzień czy to noc, ponieważ jest to najważniejszy element w układzie krążenia.

Migrena z aurą

Migrena z aurą

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Podczas napadu migreny ma miejsce patologiczny skurcz mózgowych naczyń tętniczych, który doprowadza do słabszego przepływu krwi, co z kolei odpowiada za objawy aury.

Uzdrawianie a osteopatia

Uzdrawianie a osteopatia

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Czy Osteopatia to medyczne uzdrawianie?

Historia Osteopatii

Historia Osteopatii

OSTEOPATIA DOROSŁYCH