Asymetria ułożenia

Asymetria ułożenia

Mianem asymetrii ułożenia określany jest stan, podczas którego dziecko mimo ukończenia ok. 3 miesiąca życia nie wykazuje strukturalnych i motorycznych aspektów symetrii ciała. 

Okres do trzeciego miesiąca jest w tym przypadku kluczowy, ponieważ właśnie wtedy niemowlak uczy się symetrycznej aktywności antygrawitacyjnej, ustawienia głowy w osi ciała, zbieżności oczu, łączenia dłoni. Jeśli nie widać znaczących postępów w tym zakresie powinna zapalić się czerwona lampka!

Jak można rozpoznać problem? Oczywiście każdy z nas wykazuje jakiś brak symetrii, chociażby w używaniu częściej jednej ręki czy nogi. Jednak u dziecka rozwój w tym kierunku jest istotny, gdyż jego brak może świadczyć np. o problemach związanych z ośrodkowym układem nerwowym. Oto kilka objawów, które warto wziąć pod lupę:
- spoglądanie częściej w jedną stronę,
- do buzi bierze głównie jedną rączkę, druga leży wyprostowana,
- układanie się podczas leżenia na plecach w kształt banana,
- jedna ze stron głowy jest spłaszczona,
- leżąc na brzuchu głowa kierowana jest częściej w jednym kierunku.

Do najczęstszych przyczyn asymetrii ułożenia zaliczane są: asymetria fizjologiczna (mija ok. 2/3 miesiąca), nieprawidłowa pielęgnacja (np. układanie dziecka na jedną stronę), wady słuchu i wzroku, okołoporodowe uszkodzenie splotu ramiennego, skolioza i zaburzenia strukturalne symetrii kręgosłupa itd.
Podczas podjęcia leczenia problemu jednym z ważnych aspektów jest współpraca rodziców, którzy powinni stosować się do zaleceń specjalisty (dotyczy to np.: naprzemiennego układania dziecka, zmiana piersi karmiącej, poprawna zmiana pieluch

Terapia ma na celu uzyskanie symetrii, rozłożenie ciężaru ciała w różnych pozycjach, zmniejszenie przykurczu mięśniowego czy też poprawa ruchomości w stawach.

W naszej przychodni wyżej wymienionym problemem zajmują się Osteopaci Adam i Maciej oraz fizjoterapeutka Joanna. 

UMÓW WIZYTĘ

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Zespół dziecka potrząsanego

Zespół dziecka potrząsanego

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Mózg na początku drogi jest niedojrzały, włókna nerwowe nie są jeszcze w pełni zmielinizowane, naczynia krwionośne kruchutkie, gdy główka niemowlaka jest narażona na potrząsanie może dochodzić do mikrourazów.

Dla dziecka to za dużo

Dla dziecka to za dużo

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Jesteśmy przebodźcowani, wszędzie są ekrany, migoczące świtała, hałas, szum, tempo.

Wzmożone napięcie mięśniowe

Wzmożone napięcie mięśniowe

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Problem wzmożonego napięcia mięśniowego jest przede wszystkim połączony z układem nerwowym. Problem najczęściej dotyczy dzieci do trzeciego miesiąca życia.

Przepuklina pępkowa

Przepuklina pępkowa

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Jest to częsta wada wrodzona niemowląt, która powstaje w wyniku niezamknięcia się pierścienia pępkowego po odcięciu pępowiny. Jest widoczna jako uwypuklenie w okolicy pępka.