Asymetria ułożenia

Asymetria ułożenia

Mianem asymetrii ułożenia określany jest stan, podczas którego dziecko mimo ukończenia ok. 3 miesiąca życia nie wykazuje strukturalnych i motorycznych aspektów symetrii ciała. 

Okres do trzeciego miesiąca jest w tym przypadku kluczowy, ponieważ właśnie wtedy niemowlak uczy się symetrycznej aktywności antygrawitacyjnej, ustawienia głowy w osi ciała, zbieżności oczu, łączenia dłoni. Jeśli nie widać znaczących postępów w tym zakresie powinna zapalić się czerwona lampka!

Jak można rozpoznać problem? Oczywiście każdy z nas wykazuje jakiś brak symetrii, chociażby w używaniu częściej jednej ręki czy nogi. Jednak u dziecka rozwój w tym kierunku jest istotny, gdyż jego brak może świadczyć np. o problemach związanych z ośrodkowym układem nerwowym. Oto kilka objawów, które warto wziąć pod lupę:
- spoglądanie częściej w jedną stronę,
- do buzi bierze głównie jedną rączkę, druga leży wyprostowana,
- układanie się podczas leżenia na plecach w kształt banana,
- jedna ze stron głowy jest spłaszczona,
- leżąc na brzuchu głowa kierowana jest częściej w jednym kierunku.

Do najczęstszych przyczyn asymetrii ułożenia zaliczane są: asymetria fizjologiczna (mija ok. 2/3 miesiąca), nieprawidłowa pielęgnacja (np. układanie dziecka na jedną stronę), wady słuchu i wzroku, okołoporodowe uszkodzenie splotu ramiennego, skolioza i zaburzenia strukturalne symetrii kręgosłupa itd.
Podczas podjęcia leczenia problemu jednym z ważnych aspektów jest współpraca rodziców, którzy powinni stosować się do zaleceń specjalisty (dotyczy to np.: naprzemiennego układania dziecka, zmiana piersi karmiącej, poprawna zmiana pieluch

Terapia ma na celu uzyskanie symetrii, rozłożenie ciężaru ciała w różnych pozycjach, zmniejszenie przykurczu mięśniowego czy też poprawa ruchomości w stawach.

W naszej przychodni wyżej wymienionym problemem zajmują się Osteopaci Adam i Maciej oraz fizjoterapeutka Joanna. 

UMÓW WIZYTĘ

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Metoda NDT-Bobath

Metoda NDT-Bobath

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Metoda NDT-BOBATH, jest bardzo wszechstronna, wspiera rozwój niemowląt oraz wcześniaków. Chodzi o to, by jak najbardziej usprawnić dziecko i przygotować do możliwie niezależnego funkcjonowania w przyszłości.

Nieprawidłowa kontrola tułowia , obręczy biodrowej i kończyn dolnych

Nieprawidłowa kontrola tułowia , obręczy biodrowej i kończyn dolnych

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Zbyt luźne i mało aktywny mięśnie brzucha nie są w stanie zrównoważyć dużego napięcia prostownika grzbietu.

Wcześniactwo Łódź

Wcześniactwo Łódź

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Jeżeli Twoje dziecko urodziło się przedwcześnie, zmagacie się z wyzwaniami sensorycznymi, ruchowymi, z samoregulacją lub innymi. Co wtedy?

Zabawa dla malucha

Zabawa dla malucha

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Dowiedz się jakie zabawy można wprowadzić dziecku po 3 miesiącu życia.