Doświadczenia niemowląt

Doświadczenia niemowląt

To jakie dziecko ma doświadczenia w pierwszych latach życia, ma ogromny wpływ na budowę jego mózgu, który się rozwija.

Można powiedzieć, że dobre doświadczenia umożliwiają stworzenie dobrych warunków do rozwoju mózgu, zaś złe mogą prowadzić do powstania różnego rodzaju problemów takich jak np. problemy z koncentracją, zaburzenia interakcji z otoczeniem, a nawet upośledzenie umysłowe.

Warto zagłębić się odrobinę w temat, ponieważ może to ułatwić codzienne funkcjonowanie z potomkiem.

Gdy dziecko się rodzi jego mózg jest niedojrzałą strukturą, która kształtuje się w zależności od tego jak się jej używa. Tak więc poza genetycznymi uwarunkowaniami to właśnie różnego rodzaju doświadczenia, interakcje pozwalają na formowanie funkcjonowania mózgu i są ważne dla jego rozwoju.

Można pokazać to na najprostszym przykładzie – nauki języków. Wiadome, że każdy z nas posługuje się chociaż jednym językiem i to ten z którym ma największą styczność staje się językiem wiodącym. Jeżeli na co dzień przebywamy wśród Polaków, będzie to polski, jeżeli wśród Hiszpanów, hiszpański itd. Zdarza się też, że dziecko opanowuje dwa języki, np. gdy rodzice są innego pochodzenia.

Mózg jest podzielony na obszary, w których znajdują się ogromne ilości komórek nerwowych, a one porozumiewają się ze sobą za pomocą synaps. Gdy dziecko się rodzi, w mózgu tworzą się sieci połączeń, tworzą się synapsy, dlatego u maluszków mózg jest najbardziej podatny na zmiany i rozwój.

Dlatego warto zapewnić dziecku możliwie jak najlepsze warunki do właściwego rozwoju jego i mózgu. To my jako rodzice ukierunkowujemy potomka na właściwe tory. W pewien sposób decydujemy czy dziecko będzie stawiało czoła wyzwaniom w sposób sprawny i szybki, czy będzie miało trudności. Należy zadbać w tym wszystkim o to, by dziecko miało poczucie bezpieczeństwa, bliskości, zaspokojenia podstawowych potrzeb, a do tego powinno mieć zapewnione „atrakcje”, a konkretnie powinniśmy bawić się z dzieckiem, dbać o interakcje z nim, ale nic na siłę.

Jeżeli jest coś co Was niepokoi u dziecka zapraszamy na sprawdzenie do fizjoterapeutki pediatrycznej Joanny oraz osteopatów Adama i Krzysztofa.

Terapeuci pokażą jak pracować z niemowlakiem, ale także ze starszymi dziećmi. Jeżeli coś się dzieje, dowiecie się co i jakie kroki trzeba podjąć, by była poprawa.
Nie można lekceważyć nawet najmniejszych sygnałów. To one mogą być kluczowe, by szybko uporać się z problemem.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: OSTEOPATIA NIEMOWLĄT I DZIECI

Osteopatia a język niemowlęcia

Osteopatia a język niemowlęcia

OSTEOPATIA NIEMOWLĄT I DZIECI

Jeśli chcesz poznać język niemowlęcia - pamiętaj, że dziecko nieustannie słucha ( nawet autystyczne!) i w pewnym kontekście rozumie znaczenie tego co mówimy.

Makrocefalia

Makrocefalia

OSTEOPATIA NIEMOWLĄT I DZIECI

Jest potocznie zwana wielkogłowiem, wada rozwojowa, której najbardziej charakterystycznym objawem jest większy obwód głowy.

Osteopatia dzieci i niemowląt

Osteopatia dzieci i niemowląt

OSTEOPATIA NIEMOWLĄT I DZIECI

Osteopatia to bezpieczna, delikatna, a zarazem skuteczna forma leczenia dla dzieci w każdym wieku.

Każde dziecko jest inne!

Każde dziecko jest inne!

OSTEOPATIA NIEMOWLĄT I DZIECI

Krzyś najpierw zainteresował się kinestetyką, czyli ruchem, Majeczka uwielbia barwy, czyli bodźce wizualne, Antek kocha śpiewanie mruczanki - słuchowiec...