Nieprawidłowa kontrola głowy

Nieprawidłowa kontrola głowy

Podczas pracy terapeutycznej zauważyłem, że ww. objaw jest pierwszym sygnałem alarmowym.

Może wynikać z obniżonego napięcia mięśniowego w osi: głowa – tułów oraz nieprawidłowego rozwoju czynności mięśni zginaczy głowy i szyi.

Przewaga aktywności prostowników powoduje, że dziecko pcha silnie głowę do tyłu, ustawiając ją w nadmiernym wyproście. W pozycji na brzuchu dziecko będzie unosiło głowę w tym samym wzorcu.

Takiemu ustawieniu głowy towarzyszy otwarcie buzi, ograniczenie ruchów języka, problemy z karmieniem i z mową.

Utrwalona asymetria głowy jest bardzo nieprawidłowa. Nawet w pierwszych dwóch miesiącach życia, kiedy asymetria jest fizjologiczna, dziecko musi umieć spontanicznie odwracać głowę w obu kierunkach.

Ograniczenie czynnego i biernego zakresu ruchu szyi, jest zazwyczaj wynikiem kręczu mięśniowego.

Ograniczenie zakresu ruchu czynnego, wyrażające się zdecydowaną preferencją jednej strony, może być wynikiem asymetrii ułożenia, występującej od okresu porodowego lub błędów pielęgnacyjnych po porodzie.

Patologiczna asymetria u dzieci z zaburzeniami neurologicznymi może wynikać z wpływu wygórowanego lub przetrwałego odruchu tonicznego szyjnego asymetrycznego. Niekiedy obejmuje wszystkie mięśnie przy kręgosłupowe, czego następstwem może być skrzywienie kręgosłupa oraz podwichnięcie lub zwichnięcie stawu biodrowego.

Brak umiejętności utrzymania głowy w symetrii w trzecim i czwartym miesiącu życia powoduje wiele kolejnych negatywnych konsekwencji, zwłaszcza w braku rozwoju symetrycznej pracy kończyn górnych i nieprawidłowy rozwój umiejętności wodzenia wzrokiem.

Pozycja dziecka na plecach jest niestabilna co dodatkowo utrudnia wyciąganie rączek do zabawek i poznawanie własnego ciała.

Niedostateczną kontrolę głowy dziecko może kompensować wysokim ustawieniem barków, co ułatwia stabilizację głowy, ale uniemożliwa swobodne ruchy.

Blokowany jest w ten sposób prawidłowy rozwój obręczy barkowej.

Nieprawidłowy rozwój kontroli głowy będzie objawiał się ponadto brakiem umiejętności swobodnego unoszenia jej w pozycji na brzuchu, unoszenie tylko przez nadmierne odgięcie bez współpracy kończyn górnych lub braku unoszenia w ogóle.

Przyjmuje się za nieprawidłowość brak kontroli głowy przy próbie podciągania do siadu w trzecim miesiącu życia, ale próba ta jest bardzo przydatna już od okresu noworodkowego. Wymaga jednak dokładnej interpretacji.

Pamiętajmy jednak kochani, że niektóre niemowlęta nie wykonują próby trakcyjnej, choć nie mają innych ewidentnych zaburzeń rozwojowych.
Może to być spowodowane opóźnieniem dojrzewania koordynacji bodźców wzrokowych, przedsionkowych i prioprioceptywnych niezbędnych do jej przeprowadzenia.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: OSTEOPATIA NIEMOWLĄT I DZIECI

Kręcz szyi

Kręcz szyi

OSTEOPATIA NIEMOWLĄT I DZIECI

Kręcz szyi to nieprzyjemna dolegliwość podczas, której dochodzi do mimowolnego odchylenia szyi w jedną stronę

Czym jest niedowład ERBA?

Czym jest niedowład ERBA?

OSTEOPATIA NIEMOWLĄT I DZIECI

Jest to uszkodzenie górnej części splotu ramiennego, które najczęściej pojawia się przy porodzie. Wszystko na skutek pociągania za kończynę górną.

Kolka u noworodków

Kolka u noworodków

OSTEOPATIA NIEMOWLĄT I DZIECI

Inaczej mówiąc jest to ostry, kłujący ból brzucha. Wyróżnić możemy jelitową, nerkową, śledzionową oraz wątrobową. ..

Wpływ migającego światła na dziecko

Wpływ migającego światła na dziecko

OSTEOPATIA NIEMOWLĄT I DZIECI

Rodzicu! Nie bądź egoistyczny! Miałeś podwórko? Miałeś zabawę w chowanego? Miałeś granie w państwa i miasta? Miałeś klocki? Był trzepak? Było uciekanie przed czarną wołgą czy kostuchą?