Prawidłowy rozwój dziecka

Prawidłowy rozwój dziecka

Pielęgnacja niemowląt stanowi bardzo ważny element profilaktyki asymetrii ułożeniowej oraz ruchowej!

Narodziny dziecka to jeden z ważniejszych momentów w życiu każdego rodzica. Pierwszy rok życia jest niezmiernie ważny pod względem np. rozwoju. Ten mały człowiek musi być otoczony właściwą opieką i miłością już począwszy od tego, gdy walczy z siłami grawitacji, aż do momentu podnoszenia się, siadania itd. Dając mu możliwość rozwoju w dogodnych warunkach stwarzacie istotną więź.

W pierwszym roku życia rozwój niemowlęcia w prawidłowych warunkach jest ściśle określony, można przewidzieć jakie etapy będą kolejne i jakim wynikiem się zakończą. Rozwojowi oczywiście podlega cały organizm. Od kształtu fizycznego do zdolności funkcjonalnych.

Na podstawie szybkości rozwoju można wyróżnić kilka sfer, gdzie każda jest fundamentalna dla następnych:
- sprawność fizyczna,
- sprawność zdrowotna,
- sprawność płciowa,
- sprawność umysłowa i psychiczna.

Przy takim założeniu pielęgnacja wykonywana przez rodziców ma ogromny wpływa na rozwój dziecka. Poprzez pielęgnację mamy na myśli nieprzerwaną stymulację potencjalnych możliwości potomka, stworzenie odpowiednich warunków rozwojowych oraz eliminacja możliwość pojawienia się jakichkolwiek zaburzeń psychomotorycznych. I tak już w zasadzie od samego momentu narodzin.

Wykonując codzienne czynności pielęgnacyjne obdarzamy dziecko miłością, zapewniamy mu bezpieczeństwo i możliwość poruszania. Dodatkowo spełniane są zadania rozwojowe wczesnego dzieciństwa – poczucia sprawstwa, inicjatywy, ufności bezpieczeństwa.

Jako podstawy prawidłowej pielęgnacji dziecka uznawane są następujące elementy:
- karmienie,
- zmiana pozycji,
- przewijanie,
- przebieranie,
- kąpanie,
- noszenie.

Każdy z tym elementów odgrywa bardzo ważną rolę w budowaniu więzi, prawidłowym rozwoju oraz zaspokajaniu wcześniej wspomnianych potrzeb.

Ważne jest, by wykonując te czynności – przebierając, podnosząc itd. – odkładać dziecko raz na lewą, raz na prawą stronę. Co pomaga zapobiec asymetrycznemu układaniu się dziecka i pomaga uczyć prawidłowego przenoszenia ciężaru ciała. Taką metodą zapobiegamy powstaniu zaburzeń rozwoju motorycznego.

Podczas przewijania przyjrzyjmy się ułożeniu dziecka. Zmieniając pieluchę układamy dziecko na plecach, zwróćmy wówczas uwagę na symetrię ułożenia. Chwytamy nachwytem za udo, zaś przedramieniem podtrzymywana jest druga noga mniej więcej na wysokości kolana, kontrolując przy tym ustawienie miednicy. Należy także zwrócić uwagę na rodzaj i jakość pieluchy. Wszystko to wpływa na rozwój stawów biodrowych.

Przy karmieniu dziecka również powinniśmy zwrócić uwagę w jakiej pozycji ułożone jest dziecko, zarówno podczas karmienia piersią jak i butelką. W tym przypadku ważne, aby głowa była ułożona w linii środkowej, lekko do przodu i w dół.

Jeśli zauważycie problem u dziecka, z którym nie wiecie jak sobie poradzić, bądź nic się nie poprawia mimo wdrożonych zaleceń, możecie zgłosić się do naszej przychodni. Pomogą Wam nasi osteopaci – Adam i Maciej oraz fizjoterapeutka pediatryczna Joanna. 

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: OSTEOPATIA NIEMOWLĄT I DZIECI

Osteopatia a język niemowlęcia

Osteopatia a język niemowlęcia

OSTEOPATIA NIEMOWLĄT I DZIECI

Jeśli chcesz poznać język niemowlęcia - pamiętaj, że dziecko nieustannie słucha ( nawet autystyczne!) i w pewnym kontekście rozumie znaczenie tego co mówimy.

Osteopatia dziecięca

Osteopatia dziecięca

OSTEOPATIA NIEMOWLĄT I DZIECI
Refluks żołądkowo-przełykowy

Refluks żołądkowo-przełykowy

OSTEOPATIA NIEMOWLĄT I DZIECI

Określa się tym mianem wsteczne zarzucanie pokarmu z żołądka do przełyku. Może ponadto towarzyszyć temu biegunka, utrata wagi, problemy z połykaniem itp.

Osteopatia pediatryczna a dotyk

Osteopatia pediatryczna a dotyk

OSTEOPATIA NIEMOWLĄT I DZIECI

Jesli ktoś zwraca się do nas agresywnie podniesionym głosem, zamiast normalnie z nami rozmawiać jak się czujecie?

A jak dotyka nasze ciało bez wyraźnego przyzwolenia jak wówczas to odbieramy ?