Zmiany preferencji żywieniowych u dzieci

Zmiany preferencji żywieniowych u dzieci

To coraz częstszy dylemat, z którym rodzice wraz z dziećmi zgłaszają się do gabinetu dietetyka.

Problemy z jakimi zgłaszają się w wielu przypadkach są uzależnione od grupy wiekowej ich potomka. Tak np. u młodszych dzieci może pojawić się brak apetytu, wybiórcze jedzenie, zaburzenia karmienia, częste infekcje czy zaparcia. W przypadku starszej grupy dostrzegamy trudy związane z przestrzeganiem zbilansowanej diety, utrzymaniem prawidłowej wagi ciała, zaburzeniami odżywiania.

Ważne jest, by rodzic chciał współpracować z dietetykiem, bacznie obserwował jak proponowane zmiany wpływają na dziecko, czy oczekiwane rezultaty są osiągane. Oczywiście każde dziecko będzie przechodzić przez ten proces inaczej, toteż metody są dobierane nie tylko do problemu z jakim zgłaszacie się do specjalisty, ale także indywidualnych preferencji dziecka.

Jednym z problemów, z którymi często zgłaszacie się do dietetyka jest neofobia, czyli postawa wobec żywienia, którą wyróżnia unikanie spożywania nowych produktów lub niechęć do produktów już wcześniej lubianych/akceptowanych. Warto wiedzieć, że często kroki które podejmują zaniepokojeni rodzice samodzielnie mogą przynieść odwrotny efekt od zamierzonego i zaburzać proces karmienia u dziecka.

Jaka jest rola dietetyka z pacjentem pediatrycznym? Oto kilka najważniejszych:

- propagowanie zdrowego stylu życia, również u rodziców

- angażowanie rodziców i inne osoby, które również uczestniczą w procesie, do wdrażania zaleceń żywieniowych

- edukowanie w zakresie zdrowego odżywiania, w tym również zapobieganie otyłości i nadwadze

- kształtowanie umiejętności samodzielnego wykonywania prostych posiłków

Tworząc zalecenia żywieniowe ogromnie ważną rolą spełniają rodzice i opiekunowie, ich wsparcie i zaangażowanie, a także budowanie relacji z małym pacjentem.

Jeżeli masz problem dotyczący odżywiania u dziecka zapraszamy do dietetyka – Sonii Orszulak


<< POWRÓT

Inne z kategorii: DIETETYKA

Właściwości CZYSTKA

Właściwości CZYSTKA

DIETETYKA

Czystek to jedna z roślin o silniejszym działaniu, które są nam znane.

Dietetyka - Pasożyty

Dietetyka - Pasożyty

DIETETYKA

Parazytologią zainteresowałem się już 10 lat temu. Stwierdziłem na logikę, że skoro jest na zewnątrz miliony mrówek i korników i roztoczy, to musi być wewnątrz nas także ich miliony...

Dietetyka - Neofobia

Dietetyka - Neofobia

DIETETYKA

Czy dziecko nie chce jeść nowych produktów? Lub produktów, które już jadło, ale kupowano je w innym sklepie więc ma inne opakowanie?

Choroba Hashimoto a dieta

Choroba Hashimoto a dieta

DIETETYKA

Osoby zmagające się z niedoczynnością tarczycy oraz chorobę Hashimoto często zmagają się ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu LDL i trójglicerydów, a także ze zwiększoną masą ciała. I tu wkracza dieta!