Zmiany preferencji żywieniowych u dzieci

Zmiany preferencji żywieniowych u dzieci

To coraz częstszy dylemat, z którym rodzice wraz z dziećmi zgłaszają się do gabinetu dietetyka.

Problemy z jakimi zgłaszają się w wielu przypadkach są uzależnione od grupy wiekowej ich potomka. Tak np. u młodszych dzieci może pojawić się brak apetytu, wybiórcze jedzenie, zaburzenia karmienia, częste infekcje czy zaparcia. W przypadku starszej grupy dostrzegamy trudy związane z przestrzeganiem zbilansowanej diety, utrzymaniem prawidłowej wagi ciała, zaburzeniami odżywiania.

Ważne jest, by rodzic chciał współpracować z dietetykiem, bacznie obserwował jak proponowane zmiany wpływają na dziecko, czy oczekiwane rezultaty są osiągane. Oczywiście każde dziecko będzie przechodzić przez ten proces inaczej, toteż metody są dobierane nie tylko do problemu z jakim zgłaszacie się do specjalisty, ale także indywidualnych preferencji dziecka.

Jednym z problemów, z którymi często zgłaszacie się do dietetyka jest neofobia, czyli postawa wobec żywienia, którą wyróżnia unikanie spożywania nowych produktów lub niechęć do produktów już wcześniej lubianych/akceptowanych. Warto wiedzieć, że często kroki które podejmują zaniepokojeni rodzice samodzielnie mogą przynieść odwrotny efekt od zamierzonego i zaburzać proces karmienia u dziecka.

Jaka jest rola dietetyka z pacjentem pediatrycznym? Oto kilka najważniejszych:

- propagowanie zdrowego stylu życia, również u rodziców

- angażowanie rodziców i inne osoby, które również uczestniczą w procesie, do wdrażania zaleceń żywieniowych

- edukowanie w zakresie zdrowego odżywiania, w tym również zapobieganie otyłości i nadwadze

- kształtowanie umiejętności samodzielnego wykonywania prostych posiłków

Tworząc zalecenia żywieniowe ogromnie ważną rolą spełniają rodzice i opiekunowie, ich wsparcie i zaangażowanie, a także budowanie relacji z małym pacjentem.

Jeżeli masz problem dotyczący odżywiania u dziecka zapraszamy do dietetyka – Sonii Orszulak

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: DIETETYKA DZIECIĘCA

Dietetyka - Mleko modyfikowane

Dietetyka - Mleko modyfikowane

DIETETYKA DZIECIĘCA

Podczas karmienia naturalnego zaspokajane jest zapotrzebowanie dziecka na wszystkie składniki odżywcze, dzięki czemu dziecko może rozwijać się we właściwy sposób, ale także jest pierwszym bodźcem formującym umiejętność interakcji społecznej. 

Olej lniany

Olej lniany

DIETETYKA DZIECIĘCA

Jest to olej, który bogaty jest w wiele wartościowych składników i znajdzie zastosowanie w wielu dolegliwościach. Poznajcie go!

Jedzenie kompulsywne

Jedzenie kompulsywne

DIETETYKA DZIECIĘCA

Kompulsywne objadanie to brak kontroli nad ilością i tempem spożywanych posiłków w ciągu dnia. To zaburzenie odżywiania, które skupia się na niekontrolowanym spożywaniu dużych ilości jedzenia bez odczuwania fizycznego głodu.

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry

DIETETYKA DZIECIĘCA

Jest to rodzaj schorzenia zapalnego, niezakaźnego o przewlekłym i nawrotowym charakterze, który związany jest z nadwrażliwością miejscową na pewne substancje, pokarmy, bakterie, grzyby i inne. Najczęściej jest ona uwarunkowana genetycznie.