Przepuklina brzuszna

Przepuklina brzuszna

Problem, podczas którego dochodzi do wydostania się narządu, bądź jego części poza jamę, w której znajduje się w warunkach fizjologicznych.

Przepukliny można podzielić na wrodzone lub nabyte, zewnętrzne lub wewnętrzne. W odniesieniu do przepuklin zewnętrznych, worek przepuklinowy wraz z zawartością uwypukla się na zewnątrz ciała.

Zaś przepukliny wewnętrzne mają miejsce, gdy narządy uwypuklają się z jednej jamy ciała do drugiej, w której w naturalnych warunkach nie występują, np. z jamy brzusznej do jamy klatki piersiowej.

Miejsce w ścianie brzucha (lub innej jamy), przez które wydostaje się przepuklina, nazywamy wrotami przepukliny. Przez wrota przepukliny wydostaje się worek przepuklinowy oraz jego zawartość, zależna od rodzaju przepukliny.

Przyczyny powstawania przepuklin są powiązane z zaburzeniami budowy tkanek ograniczających, tworzących ściany jam ciała oraz ze zwiększonym ciśnieniem.

Ściana brzucha zbudowana jest z mięśni, więzadeł i rozcięgien. U zdrowych ludzi zachodzą one szczelnie na siebie. W przypadku przepukliny ma miejsce osłabienia lub przerwania ścian powłok na skutek zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej, np.:

• podczas wysiłku fizycznego,

• kaszlu,

• śmiechu,

• oddawaniu stolca.

Ma wówczas miejsce stopniowe uwypuklanie się przez osłabiony otwór worka przepuklinowego z zawartością, którą w przypadku przepuklin brzusznych w większości przypadków jest struktura zwana siecią większą.

Czynniki ryzyka, poza wrodzonymi malformacjami ściany brzucha, dotyczą stanów zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej:

• duża nadwaga,

• dźwiganie ciężkich przedmiotów predysponuje do powstawania przepuklin,

• może dotyczyć chorych na przewlekłe zaparcia,

• kobiet wielokrotnie ciężarnych,

• śpiewaków operowych,

• osób grających na instrumentach dętych.

Osteopatia może zaproponować bardzo wiele dla ludzi z przepuklina, a także w celu zapobiegania

Narządy wewnętrzne maja bardzo ciasno w środku. Są tak upchane ze jak tylko otwieramy brzuch podczas sekcji - jelita wychodzą na wierzch jak harmonia.

W brzuchu jak i w ciele trwa walka o wpływy i walka o miejsce. Każdy mięsień każda większa struktura rozpycha się i sprawdza na ile może sobie pozwolić.

Podczas zwiększonego płaczu np u niemowlaka lub niewłaściwego wykonywania ćwiczeń - mięśnie zaczynaja się osłabiać i wtedy może dość no do przepukliny kresy białej czyli środka m prostego brzucha.

Ta walka o miejsce jest w porządku jeśli wszystkie elementy są zdrowie i silne, jeśli jakieś cześć jamy brzusznej zaczyna mieć stan zapalny i jest osłabiona - może dojść do problemu.

Terapia osteopatyczna to badanie jakie siły działają na brzuch oraz inne części i praca nad porozumieniem między narządami wewnętrznymi

Dzięki temu mamy możliwość zapobiegania wielu problemom zdrowotnym w kontekście przepuklin ale także funkcji narządów.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Astma oskrzelowa

Astma oskrzelowa

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Astma oskrzelowa jest to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych, która polega głównie na napadach duszności.

Ból pod łopatką - anatomiczne powiązania

Ból pod łopatką - anatomiczne powiązania

OSTEOPATIA DOROSŁYCH
Omdlenie

Omdlenie

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Utrata przytomności związana ze spadkiem ciśnienia tętniczego bądź jako nagła, przejściowa utrata świadomości spowodowana niedokrwieniem mózgu.

Nóżka na nóżkę

Nóżka na nóżkę

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Krzyżowanie nóg rozluźnia mięśnie brzucha, przez co mięśnie pleców muszą się napiąć w celu podtrzymania kręgosłupa. Może też po dłuższym czasie spowodować ból pleców.