Przepuklina kręgosłupa

Przepuklina kręgosłupa

Dyski to swego rodzaju niewielkie poduszki między poszczególnymi kręgami. Z czasem mogą się niszczyć ze względu na przebyte choroby bądź nieunikniony proces starzenia.

Niestety, konsekwencją jest powstanie przepukliny kręgosłupa. Jest wiele różnych metod leczenia przepukliny, jedną z nich jest terapia osteopatyczna i manualna. 

Ostatecznością jest operacja, której w Centrum Osteopatii i Terapii Manualnej pomagamy uniknąć, gdyż wiąże się ona z szeregiem możliwych komplikacji. 

Przepuklina pojawia się w różnych miejscach kręgosłupa. Jedną z nich jest DYSKOWA (krążkowa), gdy następuje przesunięcie krążka międzykręgowego w kanale kręgowym, ➡️ uciska on na znajdujące się w pobliżu struktury nerwowe: korzenie czuciowe i ruchowe nerwów rdzeniowych oraz rdzeń kręgowy.

Najczęściej występuje w przestrzeniach międzykręgowych odcinka lędźwiowego.

Do przyczyn pojawienia się tej przepukliny należą przede wszystkim urazy lub uszkodzenie w wyniku ostrego stanu zapalnego. Może także pojawić się w skutek nagłego, nadmiernego wysiłku, np. podczas podnoszeniu ciężarów, po zbyt mocnym zgięciu kręgosłupa.

Kolejny rodzaj to przepuklina oponowo – rdzeniowa, jest to wrodzona wada kręgosłupa. W jej przebiegu następuje niedorozwój kręgów otaczających rdzeń. Wada powstaje mniej więcej w 3-4 tygodniu życia płodowego. ➡️Odpowiedzialne są za nią zakażenia, zmiany hormonalne, środki chemiczne, urazy, a także wiek matki (bardzo młode lub starsze kobiety).

Przepuklina objawia się w następujący sposób:

  • ból kręgosłupa w danym odcinku,
  • przeszywający ból na skutek ucisku,
  • drętwienie/mrowienie,
  • przy dużych przepuklinach może dochodzić do osłabienia nóg, a nawet nietrzymania moczu/stolca.

Nie zwlekaj z podjęciem decyzji, im wcześniej rozpoczęta terapia, tym większa szansa na zmniejszenie dolegliwości i uniknięcie operacji.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Historia Krystyny czyli o Fibromialgii

Historia Krystyny czyli o Fibromialgii

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Fibromialgia to nic innego jak przewlekły ból mięśniowy oraz występujące bolesne punkty uciskowe, a także zaburzenia snu i zmęczenie. 

Dysplazja stawu biodrowego

Dysplazja stawu biodrowego

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Wrodzona wada polegająca na zniekształceniu biodra, występująca częściej u kobiet niż u mężczyzn. Może mieć dwojaką postać 1. Występuje wadliwe ukształtowanie biodra 2. Dysplazja z przemieszczeniem głowy kości udowej poza panewkę...

IBS i SIBO a Osteopatia

IBS i SIBO a Osteopatia

OSTEOPATIA DOROSŁYCH
Dolegliwości stawu skroniowo-żuchwowego

Dolegliwości stawu skroniowo-żuchwowego

OSTEOPATIA DOROSŁYCH