Reagować czy nie?

Reagować czy nie?

Twój dzidziuś płacze, a Tobie powtarzają, że nie bierz go na ręce, niech sobie popłacze, później będzie lepiej. Słyszałaś takie historie?

Nie do końca możemy się zgodzić z tą teorią, co raz więcej badań wskazuje, że jeżeli odpowiednio szybko zareagujesz na płacz dziecka w okresie jego pierwszych miesięcy to później będzie płakać rzadziej i krócej.

Ponadto jeżeli reagujemy konsekwentnie na płacz, dziecko zaczyna przechodzić sprawniej na inny rodzaj komunikacji, niż tylko płacz. Mogą być to różnego rodzaju gesty, mimika, dźwięki itp. 

Sam przedłużający się płacz będzie negatywnie wpływał na to jak dziecko się rozwija. Może prowadzić to do:

- problemów z rozwojem mózgu, ponieważ podczas stresu wzrasta poziom kortyzolu, powoduje to uszkodzenia części mózgu będącej odpowiedzialną za pamięć.

- wzrasta ilość uderzeń serca,

- podczas długotrwałego płaczu istnieje możliwość, że dziecko będzie połykać powietrze, a co za tym idzie mogą pojawić się bóle i problemy trawienne.

Warto więc zastanowić się nad znalezieniem złotego środka, ponieważ reagując szybko na płacz będziemy uczyć się jak rozpoznać niezadowolenie, dyskomfort dziecka i móc nawet zapobiegać powstawaniu płaczu. Ponadto potomek będzie miał większe poczucie bezpieczeństwa, zapewnimy mu odpowiedni i harmonijny rozwój, bez zbędnego stresu.

Płacz oczywiście nie jest konsekwencją tylko „zachcianek” dziecka takich jak głód, niewłaściwa temperatura, senność itp., może to być wynikiem problemów np. z kolkami, refluksem, napięciem mięśniowym i wieloma innymi.

Na te dolegliwości pomoże nasza fizjoterapeutka pediatryczna Joanna i osteopaci Adam i Maciej

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: OSTEOPATIA NIEMOWLĄT I DZIECI

Osteopatia dzieci i niemowląt

Osteopatia dzieci i niemowląt

OSTEOPATIA NIEMOWLĄT I DZIECI

Osteopatia to bezpieczna, delikatna, a zarazem skuteczna forma leczenia dla dzieci w każdym wieku.

Każde dziecko jest inne!

Każde dziecko jest inne!

OSTEOPATIA NIEMOWLĄT I DZIECI

Krzyś najpierw zainteresował się kinestetyką, czyli ruchem, Majeczka uwielbia barwy, czyli bodźce wizualne, Antek kocha śpiewanie mruczanki - słuchowiec...

Skolioza

Skolioza

OSTEOPATIA NIEMOWLĄT I DZIECI

Wada ta najczęściej rozwija się u dzieci i jest konsekwencją m.in. braku ruchu czy nieprawidłowej postawy przyjmowanej przez dziecko.

Nieprawidłowa kontrola obręczy barkowej i kończyn górnych

Nieprawidłowa kontrola obręczy barkowej i kończyn górnych

OSTEOPATIA NIEMOWLĄT I DZIECI

Jeśli mamy wysokie ustawienie barku to nie następuje stopniowe obniżanie się i zbliżanie łopatek do kręgosłupa