Reagować czy nie?

Reagować czy nie?

Twój dzidziuś płacze, a Tobie powtarzają, że nie bierz go na ręce, niech sobie popłacze, później będzie lepiej. Słyszałaś takie historie?

Nie do końca możemy się zgodzić z tą teorią, co raz więcej badań wskazuje, że jeżeli odpowiednio szybko zareagujesz na płacz dziecka w okresie jego pierwszych miesięcy to później będzie płakać rzadziej i krócej.

Ponadto jeżeli reagujemy konsekwentnie na płacz, dziecko zaczyna przechodzić sprawniej na inny rodzaj komunikacji, niż tylko płacz. Mogą być to różnego rodzaju gesty, mimika, dźwięki itp. 

Sam przedłużający się płacz będzie negatywnie wpływał na to jak dziecko się rozwija. Może prowadzić to do:

- problemów z rozwojem mózgu, ponieważ podczas stresu wzrasta poziom kortyzolu, powoduje to uszkodzenia części mózgu będącej odpowiedzialną za pamięć.

- wzrasta ilość uderzeń serca,

- podczas długotrwałego płaczu istnieje możliwość, że dziecko będzie połykać powietrze, a co za tym idzie mogą pojawić się bóle i problemy trawienne.

Warto więc zastanowić się nad znalezieniem złotego środka, ponieważ reagując szybko na płacz będziemy uczyć się jak rozpoznać niezadowolenie, dyskomfort dziecka i móc nawet zapobiegać powstawaniu płaczu. Ponadto potomek będzie miał większe poczucie bezpieczeństwa, zapewnimy mu odpowiedni i harmonijny rozwój, bez zbędnego stresu.

Płacz oczywiście nie jest konsekwencją tylko „zachcianek” dziecka takich jak głód, niewłaściwa temperatura, senność itp., może to być wynikiem problemów np. z kolkami, refluksem, napięciem mięśniowym i wieloma innymi.

Na te dolegliwości pomoże nasza fizjoterapeutka pediatryczna Joanna i osteopaci Adam i Maciej

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: OSTEOPATIA NIEMOWLĄT I DZIECI

Każde dziecko jest inne!

Każde dziecko jest inne!

OSTEOPATIA NIEMOWLĄT I DZIECI

Krzyś najpierw zainteresował się kinestetyką, czyli ruchem, Majeczka uwielbia barwy, czyli bodźce wizualne, Antek kocha śpiewanie mruczanki - słuchowiec...

Poród dziecka

Poród dziecka

OSTEOPATIA NIEMOWLĄT I DZIECI

Czerpiąc wiedzę z doświadczenia i literatury przybliżymy Wam tematykę związaną z rodzajami i okolicznościami porodu oraz tym jak mogą wpływać na życie, charakter dziecka itp. ..

Autyzm

Autyzm

OSTEOPATIA NIEMOWLĄT I DZIECI

Pierwsze objawy są już widoczne na początku życia, z czasem nabierają na sile...

Kolka u noworodków

Kolka u noworodków

OSTEOPATIA NIEMOWLĄT I DZIECI

Inaczej mówiąc jest to ostry, kłujący ból brzucha. Wyróżnić możemy jelitową, nerkową, śledzionową oraz wątrobową. ..