STRES motywuje czy niszczy?

STRES motywuje czy niszczy?

Według naukowców można wyodrębnić dwa rodzaje stresu:

1. EUSTRES - działa motywująco

2. DYSTRES - wpływa źle na nasze funkcjonowanie psychiczne i fizyczne.

Z przykrością trzeba stwierdzić, że wraz z rozwojem cywilizacji drugi rodzaj stresu towarzyszy nam znacznie częściej. Stres stał się przede wszystkim psychosocjalny - związany z normami społecznymi, które dotykają nas w prawie każdym aspekcie życia; w pracy, szkole, domu, na ulicy, ponadto dotyczą także aspektów finansowych, rodzinnych i zawodowych. Problem narasta w momencie, gdy stres staje się permanentny, może za to odpowiadać, poza bieżącymi zdarzeniami, ich późniejsze rozpamiętywanie…

Jak nasz organizm może reagować?

Przeróżnie, każdy z nas jest inny. Ale na pewno wpływa na wyczerpanie organizmu.

Gdy pojawia się stres, nasz organizm staje w gotowości za sprawą hormonów - adrenaliny, noradrenaliny oraz kortyzolu. I tu zaczyna się lawina zmian w naszym organizmie, ponieważ organizm działa pod dużym obciążeniem. Przerzuca dużą część energii na przeciwstawienie się stresującej sytuacji. Obkurczają się naczynia w partiach ciała, które organizm uznaje za nieistotne w danym momencie, czyli są to np. układ pokarmowy czy rozrodczy.

Tu liczy się przetrwanie! Tak więc najważniejsze dla ciała jest, by ukrwione zostało tyłomózgowie - to ono odpowiedzialne jest za szybkie reagowanie.

Ponadto eksploatowana jest wątroba i trzustka. Po to by dostać więcej glukozy, by mięśnie działały sprawniej i intensywniej. W tym samym momencie zmniejsza się produkcja insuliny, która daje informację o konieczności magazynowania energii na zapas.

Przecież ona jest potrzebna organizmowi tu i teraz!

Jednak jeżeli taki stan będzie się powtarzał i utrzymywał zbyt długo to ucierpisz na tym!

Oto przykładowe konsekwencje długotrwałego stresu:

- bóle kręgosłupa,

- bóle mięśni,

- wahania nastroju,

- depresja,

- stany lękowe,

- zaburzenia somatyczne (np. obkurczanie się neuronów i zanik komunikacji między nimi),

- utrzymujące się bóle głowy,

- problemy z układem krążenia,

- problemy z układem trawiennym.

I wiele innych. Stres może być bardzo wyniszczający. Warto przemyśleć sobie jak reagujemy na niego, czy nie jest on pepermenty, czy można go częściowo wyeliminować, co można zmienić?

Nasi osteopaci Karol, Maciej i Adam pomogą Ci w walce nie tylko ze skutkami stresu, ale pomogą też wycisz Twój organizm.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Zwyrodnienia kręgosłupa

Zwyrodnienia kręgosłupa

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Zwyrodnienie kręgosłupa to nic innego jak zwyrodnienie stawów. Zmiany te mogą dotyczyć zmniejszenia wysokości dysku oraz utratę chrząstki stawowej, co prowadzi do rozwoju narośli kostnych oraz pogrubienie kości.

Kołatanie serca

Kołatanie serca

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Serce można określić mianem – pracoholika. Pracuje przez cały czas, nie ma znaczenia czy to dzień czy to noc, ponieważ jest to najważniejszy element w układzie krążenia.

IBS – stan zapalny jelit

IBS – stan zapalny jelit

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Jeśli od jakiegoś czasu borykasz się z problemami gastrycznymi: ból brzucha, zaparcia, rozwolnienie, wzdęcia i nie możesz znaleźć przyczyny swojego cierpienia to może być IBS!

Co daje terapia cranio sacralna?

Co daje terapia cranio sacralna?

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Jest to jeden z rodzajów terapii, którą wykonują m.in. osteopaci i pomaga niwelować różne dysfunkcje.