Nordic walking
Historia Nordic walkingu
Historia nordic walking sięga lat 30. XX wieku, kiedy to fiński narciarz langlaufowy, Lauri Pihkala, opracował technikę "sauvakävely", co oznacza "chodzenie z kijkami". W tamtych czasach kijki były używane do treningu narciarskiego w okresie letnim.
W 1979 roku, Markku Hänninen, kolejny fiński narciarz, zaczął stosować tę technikę do treningów biegowych, co pozwoliło mu na utrzymanie swojej kondycji przez cały rok. Wraz z innymi sportowcami, Hänninen rozpowszechnił tę technikę wśród innych sportowców, a w latach 90. XX wieku nordic walking stał się popularny w całej Europie.
W latach 90. nordic walking zyskał na popularności także w Polsce i w innych krajach. W Polsce narodził się ruch "Nordic Walking Polska", którego celem było popularyzowanie tej formy aktywności fizycznej wśród Polaków.
Obecnie nordic walking jest popularnym sportem rekreacyjnym, który umożliwia ćwiczenie całego ciała, w tym mięśni nóg, ramion, brzucha i pleców. Jest to także forma terapii rehabilitacyjnej dla osób z chorobami układu krążenia, chorobami stawów oraz dla osób starszych.
Nordic walking - jak chodzić?
Nordic walking najłatwiej określić jako maszerowanie z kijkami biegowymi lub narciarstwo biegowe bez nart. Forma rekreacji mająca swoją kolebkę w Finlandii stała się popularna także w innych krajach.
Jak zacząć? Podstawy prawidłowego chodzenia z kijkami
Marsz z kijkami
opiera się o naturalne ruchy naszego ciała. Gdy ciało porusza się rytmicznie oraz zachowana jest koordynacja ruchów- jednoczesny ruch prawej nogi i lewej ręki oraz lewej nogi i prawej ręki- mamy doskonała bazę, aby popracować nad elementami techniki.
Trening nordic walking powinien składać się z trzech etapów:
Rozgrzewki
Treningu właściwego
Zakończenia (rozciąganie i ćwiczenia oddechowe)
Gdy dzierżymy już kijki w dłoni warto się rozgrzać. Nordic walking angażuje 90% mięśni całego ciała, więc przygotowanie do intensywnej aktywności jest niezbędne. Warto pamiętać o objęciu rozgrzewką wszystkich stawów, tak aby zminimalizować ryzyko kontuzji. Do rozgrzewki warto wykorzystać też kijki. Możliwości jest wiele, więc nie ma miejsca na nudę.
Nordic walking- zalety
Podobnie jak w przypadku innych aktywności korzyści zdrowotne z maszerowania z kijkami są niezaprzeczalne. Prześledźmy kilka z nich:
Aktywność dla każdego bez względu na wiek
Niski poziom trudności, dodatkowo odciążenie dla stawów oraz stabilizacja za pomocą kijków zapewnia bezpieczeństwo podczas trudniejszych odcinków trasy
Pozytywny wpływ na cały organizm, zwiększenie zakresów ruchów w stawach, poprawa sprawności układu krążenia oraz ogólnej kondycji fizycznej
Wzmocnienie mięśni tułowia, brzucha oraz kończyn górnych i dolnych
Jednorazowa inwestycja w kije dedykowane do nordic walkingu oraz odpowiednie buty
Nie ma ograniczeń sezonowych, nie potrzebna jest też specjalna infrastruktura
Nie ma żadnych przeciwwskazań do chodzenia z kijkami, jednak w niektórych sytuacjach konieczna będzie konsultacja ze specjalistą. Jeśli w ostatnim czasie doznałeś kontuzji, miałeś operację lub problemy zdrowotne nie rezygnuj z tej aktywności. Kluczem w tej sytuacji będzie odpowiedni dobór intensywności i tempa marszu oraz bezpiecznego zakresu ruchu.
Czy potrzeb a więcej argumentów, żeby wziąć kijki w dłoń i maszerować?
Jak dobrać kije? -Praktyczne wskazówki
Rodzaj materiału
Zanim jednak zaczniemy naszą przygodę z nordic walkingiem, a kijki znajda się w naszych dłoniach powinniśmy wiedzieć jaki rodzaj sprzętu będzie najlepiej odpowiadał naszym wymagania. Wybór kijków zależy od dwóch podstawowych kryteriów naszego zaawansowania oraz budżetu jaki przeznaczymy na taka aktywność fizyczną. Kijki do nordic walking produkowane są z różnych materiałów oraz ich połączeń.
Weźmy pod lupę najłatwiej dostępne oraz najtańsze z tego zestawienia kijki stalowe, które odznaczają się wytrzymałością jednak pozostawiają dużo do życzenia w kwestii przenoszenia wstrząsów. Ich wadą jest też duża masa. Jeśli zaczynasz dopiero marsz z kijkami najlepiej sprawdzą się modele aluminiowe. Średnio zaawansowani mogą sięgnąć po kijki stworzone z mieszanek karbonu i kompozytu lub włókna węglowego. Zaprawieni w bojach zdecydowanie docenią kijki z włókna węglowego.
Długość kijków też ma znaczenie
Tylko odpowiednio dobrana długość kijka sprawi, że będziemy w stanie maszerować poprawnie pod względem techniki oraz efektywnie angażować całe nasze ciało. Mamy do wyboru dwa rozwiązania. Kupno kijka teleskopowego umożliwia dostosowanie wysokości w każdym momencie, jednak ze względu na obecność takiego mechanizmu waga kijków wzrasta. Drugim wariantem jest kupno kijka sztywnego. Do dopasowania jego długości do naszego zrostu niezbędne jest użycie przelicznika:
Wzrost w cm x 0,68 lub 0,66(gdy rozpoczynamy przygodę z nordic walking)
Grot
Grot to końcówka kijka do nordic walking. Może być ostra, a wtedy sprawdzi się na trudniejszym terenie, jednak nie jest to najlepszy wybór, jeśli marsz odbywa się po twardej nawierzchni.
Uwaga! Istotna informacja
Kije trekkingowe nie są przeznaczone do nordic walking. Mają inną budowę oraz spełniają inne funkcje, ponieważ zostały stworzone z myślą o chodzeniu po górach.
Po skompletowaniu odpowiedniego sprzętu pora na odrobinę ruchu.
Opanuj prawidłową technikę nordic walking i ciesz się efektami
Teraz odpowiedź na podstawowe pytanie – Jak chodzić?
Marsz z kijkami opiera się o naturalne ruchy naszego ciała. Gdy ciało porusza się rytmicznie oraz zachowana jest koordynacja ruchów- jednoczesny ruch prawej nogi i lewej ręki oraz lewej nogi i prawej ręki- mamy doskonała bazę, aby popracować nad elementami techniki.
Technika marszu z kijkami zakłada ruch dużych grup mięśniowych. Ruch kończyn górnych powinien odbywać się ze stawu barkowego, a łokieć nie powinien być zgięty. Wykonujemy obszerne ruchy ramion w przód i w tył do poziomu pępka. W tym samym czasie wykonujemy dość długie kroki z zaakcentowaniem przetoczenia stopy od pięty do palców.
Następnym krokiem jest opanowanie ruchu kijków w dłoniach. Przy wysunięciu ręki do przodu chwytamy kijek, gdy ręka znajdzie się za linią naszych bioder podczas cofania jej w tył wypuszczamy kijek z dłoni. Powinien wbić się on w podłoże pod katem około 45 stopni w połowie naszego kroku.
Nordic walking vs odchudzanie
Jak często chodzić, aby schudnąć?
Najlepiej zacząć od około 30 minutowych marszy i stopniowo wydłużać dystans oraz intensywność treningów. Miejską dżungle zamień na park lub leśna drogę. Wybór trasy jest istotny, ponieważ nieutwardzone podłoże pozwoli na prawidłowe odepchnięcie kijkami.
Nordic walking jest idealną aktywnością dla osób, które chcą zrzucić dodatkowe kilogramy. Podczas marszu z kijkami przyspieszona jest przemiana materii oraz spalanie tkanki tłuszczowej. W ciągu godziny jesteśmy w stanie spalić dwa razy więcej kalorii niż podczas zwykłego marszu. Utraty wagi możemy się spodziewać stosując 1-3 treningi w tygodniu trwające od 60 do 90 min. Jakie tempo marszu będzie najlepsze? Kiedy jesteś w stanie porozmawiać bez zadyszki z osobą idącą obok Ciebie, tempo jest odpowiednie. Spróbuj je utrzymać.
W miarę upływu czasu najlepiej zwiększać intensywność treningu, wybierać bardziej wymagajace trasy wówczas trening wpłynie nie tylko na utratę wagi, ale wymodeluje sylwetkę.
Zatem kijki w dłoń!
Gdzie w Łodzi chodzić z kijkami?
Łódź jest miastem parków, w których można bardzo dobrze spędzić wolny czas jak i chodzić z kijkami do nordic walkingu
Największe parki to : Park Helenów, Park im. Szarych Szeregów, Park im Adama Mickiewicza ( Park Julianowski), Park im. J Dąbrowskiego, Park im. ks. J. Poniatowskiego, Park im. J. Piłsudskiego, Park Źródliska I i II, Park 3 Maja
Te wyżej wymienione parki w Łodzi to doskonałe miejsce gdzie po odpowiedniej nawierzchni można chodzić z kijami.
Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie
<< POWRÓT
Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA
RUCH DLA ZDROWIA!
TERAPIA MANUALNABadania wykazują, że aktywność fizyczna jest najlepszą formą zapobiegania różnym chorobom i dysfunkcjom!
Zastój limfatyczny - kiedy warto skorzystać z drenażu?
TERAPIA MANUALNAProblem ten dotyczący coraz większej ilości osób, nazywany jest także obrzękiem limfatycznym. Problematyczna dolegliwość, nie można jej lekceważyć, nie tylko pod względem estetycznym, ale także zdrowotnym!
Terapia Manualna
TERAPIA MANUALNAMożesz znać wiele wspaniałych technik przydatnych w Twojej pracy, które pomogą zarobić Ci pieniądze ale potrzebujesz być do tego sprawny i wypoczęty
Terapia w ciąży?
TERAPIA MANUALNAOkres ciąży to czas w którym szczęście miesza się ze smutkiem i obawami, często są to obawy dotyczące możliwości podjęcia terapii na różnego rodzaju dolegliwości.