Bieganie dla zdrowia

Bieganie dla zdrowia

Historia biegania

Bieganie, a także jogging, ma długą historię sięgającą starożytności. W starożytnej Grecji bieganie było popularnym sportem, a w starożytnym Egipcie biegi były organizowane w ramach uroczystości religijnych.

W XIX wieku, bieganie stało się popularnym sportem rekreacyjnym i wyczynowym w Wielkiej Brytanii. Pierwszy bieg maratoński odbył się podczas igrzysk olimpijskich w 1896 roku w Atenach.

Jogging, czyli wolniejsza forma biegania, zyskał popularność w latach 60. XX wieku. Przypisuje się to amerykańskiemu lekarzowi Kennethowi Cooperowi, który zaczął propagować jogging jako sposób na poprawę kondycji i zdrowia. W 1968 roku, Cooper opublikował książkę "Jogging: How to Get Started", która stała się bestsellerem i przyczyniła się do popularności joggingu na całym świecie.

W latach 70. jogging stał się jednym z najpopularniejszych sportów rekreacyjnych w Stanach Zjednoczonych. W 1976 roku odbył się pierwszy maraton dla amatorów w Nowym Jorku, który stał się inspiracją dla wielu innych podobnych wydarzeń na całym świecie.

Obecnie bieganie i jogging są popularnymi formami aktywności fizycznej na całym świecie, a regularne uprawianie tych sportów przyczynia się do poprawy kondycji fizycznej i zdrowia.

Zacznij od zdobycia wiedzy!

Poruszanie się w pozycji pionowej jest charakterystyczne dla ludzi. Natura dobrze przygotowała nas do takiej postawy. Nadmierna eksploatacja naszego organizmu podczas treningów, gdy chcemy biegać za często i zbyt intensywnie- powoduje zaciągnięcie w organizmie długu, który nie spłacony na czas pojawia się w postaci bólu lub kontuzji.

Co należy robić, aby zapobiegać przeciążeniom w czasie chodzenia i biegania?

Niezbędne jest wyraźne postawianie nogi zakrocznej w tył. Brak fazy wyprostu biodra podczas chodu prowadzi do powstania przykurczu zgięciowego w stawie biodrowym. W konsekwencji następuje pogłębienie lordozy oraz przeciążenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Jest to prosta droga do powstawania bólu kręgosłupa.

Zanim jednak wybierzesz się na pierwsze biegowe treningi zadbaj o odpowiednie obuwie dostosowane do naszych anatomicznych potrzeb. Powtarzalne przeciążenia oddziałujące na nasz kręgosłup mogą być przyczyna powstawania rwy kulszowej.

Bieganie potrzebuje aktywności uzupełniających, czyli treningów oporowych sesji regeneracyjnych takich jak stretching czy rolowanie. Warto jest wprowadzić te dodatkowe aktywności, ponieważ według statystyk 3 na 4 biegaczy rocznie odnosi przynajmniej jeden uraz.

Po jakiej nawierzchni biegać?

Dobór odpowiedniej nawierzchni do biegania oraz spacerów to podstawa. 

Park, las, droga gruntowa lub trawnik- teren naturalny- świetny wybór!

Podłoże naturalne amortyzuje wstrząsy związane ze stąpaniem. Drgania nie są przekazywane na stawy biodrowe, a więc nie mają wpływu na kręgosłup. Dobranie odpowiednej nawierzchni do biegania to profilaktyka bólu kręgosłupa lędźwiowego, który może się pojawić dopiero po pewnym czasie naszej biegowej przygody.

  • Podłoże jest nierówne. Stąpamy po trawie, kamieniach i pisaku, więc każdy nasz krok jest inny. Zmienia się rytm i tempo chodu- organizm angażuje niemal wszystkie grupy mięśniowe kręgosłupa oraz kończyn.
  • Chodzimy i biegamy w sposób świadomy, starając się ,,czuć podłoże’’. Dzięki temu chód jest bezpieczniejszy. 
  • Bieganie po twardej nawierzchni vs najczęstsze kontuzje u biegaczy

Betonowa nawierzchnia lub asfaltowa droga- absolutne nie!

Bieganie po twardej nawierzchni sprawia, że każdy krok powoduje mikro urazy w stawach kończyn dolnych, obręczy biodrowej oraz ból kręgosłupa. 

  • Równy teren angażuje ciągle te same mięśnie powodując bezczynność innych.
  • Chód staje się automatyczny, wyłącza się podświadoma kontrola podłoża. Doświadczamy wtedy najwięcej potknięć i urazów. Najczęstsze kontuzje u biegaczy dotyczą bólu w obrębie stawów skokowych i kolan, pojawiają się również dyskomfort w obrębie podeszwy i guza piętowego, a nawet zapalenie ścięgna Achillesa.
  • Bieganie jest jedną z najbardziej naturalnych form ruchu. Warto pracować nad tym, aby przynosiło zdrowie i poprawę wydolności fizycznej, a nie było przyczyną przykrych w konsekwencji kontuzji.

Terapia manualna i osteopatia będą wskazane zarówno dla zawodowców, jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z bieganiem. Nie pozwól na powstanie kontuzji. 

Gdzie biegać w Łodzi?

Łódź jest doskonałym miejscem do biegania, czy mieszkamy w centrum miasta czy na Bałutach - wszędzie mamy zieleńce lub parki, po których można biegać

Zapraszamy do zapoznania się.     gdzie biegać w Łodzi

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

Masaż tkanek głębokich

Masaż tkanek głębokich

TERAPIA MANUALNA

Jest to manualna forma pracy z ciałem. Metoda nakierowana jest na zwiększenie elastyczności oraz rozciągnięcie napiętych tkanek. 

Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka

TERAPIA MANUALNA

Kanał nadgarstka to charakterystyczna szczelina, którą oddzielają kości oraz więzadła nadgarstka, przez który przechodzi nerw pośrodkowy, umożliwiający czucie i ruchomość w dłoni.

Rozejście kresy białej

Rozejście kresy białej

TERAPIA MANUALNA

Rozejście mięśnia prostego brzucha nie polega na jego rozerwaniu, a na odłączeniu jego partii mięśniowej od kresy białej.

Ruchomość kręgosłupa

Ruchomość kręgosłupa

TERAPIA MANUALNA

Ruchomość całego kręgosłupa jest sumą zakresu ruchów w poszczególnych stawach kręgosłupa. Gdy jeden z odcinków kręgosłupa traci swój naturalny ruch, sąsiadujące odcinki dążą do wyrównania, czyli kompensacji.