Dna moczanowa

Dna moczanowa

Dna moczanowa

Jest to metaboliczna choroba wynikająca z zaburzeń metabolizmu kwasu moczowego powstającego z puryny. W momencie, gdy kwasu moczowego jest za duże stężenie prowadzi to do wytrącenia się kryształków moczanu sodu np. w płynie stawowym.

Dna moczanowa daje kilka bardzo bolesnych i nieprzyjemnych objawów, oto kilka, które świadczą o pojawieniu się danego problemu w naszym organizmie.

W pierwszej fazie, są to objawy zaostrzone, przechodzące po około 7-12 dniach:
- ataki bardzo silnego zapalenia stawów , które objawiają się tkliwością, obrzękami, bólem, zaczerwienieniem w danym miejscu, a także podwyższoną temperaturą,
- wysoka gorączka,
- przewlekłe zmęczenie.

W drugiej fazie objawia się jako przewlekła postać guzkowa, wówczas mamy do czynienia z:
- problemy ze stawami,
- artretyzm z powodu nadżerek kostnych,
- odkładanie kryształków kwasu,
- powstawanie kamieni nerkowych.


Jak można leczyć tą dolegliwość?

Tutaj bardzo istotna okazuje się właściwa dieta i fizjoterapia obok farmakoterapii.
W diecie, która ma pomóc w walce z dną moczanową należy przestrzegać kilka ważnych zasad. Pierwsza dotyczy wykluczenia wywarów mięsnych, owoców morza, mleka i produktów mlecznych. Po drugie powinno się ograniczyć spożywanie wędlin i konserw. Po trzecie, jeśli już mięso jest spożywane musi być poddawane właściwej obróbce termicznej.

Dodatkowo należy spożywać dużą ilość wody, w przyprawianiu potraw wykorzystywać mniej soli, spożywać mniejszą ilość cukrów prostych. Można także dodatkowo wprowadzić suplementację witaminą D3.

Fizjoterapia ma na celu łagodzenie dolegliwości bólowych, a także zmniejszenie stanu zapalnego, który powstał w stawach.

W doborze właściwej diety może pomóc Wam nasz dietetyk Sonia Orszulak. Zaś w zmniejszeniu bólu nasi terapeuci manualni.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

Nie garb się!

Nie garb się!

TERAPIA MANUALNA

Usłyszeliście kiedyś od kogoś „NIE GARB SIĘ”!?? 

Hiperlordoza

Hiperlordoza

TERAPIA MANUALNA

Fizjologiczne wygięcie odcinka lędźwiowego w płaszczyźnie strzałkowej jest większe niż normalnie. Można powiedzieć, że dół pleców pogłębia się i dochodzi do przedniego pochylenia miednicy.

Staw skokowy

Staw skokowy

TERAPIA MANUALNA

Jego skomplikowana budowa prowadzi do tego, że niewielki, choć nieodpowiedni ruch może spowodować uszkodzenie jego struktur.

Pierwszy raz na siłowni

Pierwszy raz na siłowni

TERAPIA MANUALNA

Na siłowni nie jesteś sam! Zazwyczaj pierwsza wizyta na siłowni wiąże się z darmowym pierwszym treningiem personalnym lub odprowadzeniem po sali...