Zarządzaj stylem życia, gdy dopada ból!

Zarządzaj stylem życia, gdy dopada ból!

Dziś dowiesz się o kilku możliwościach zmian w stylu życia, gdy pojawił się ból i jest on przewlekły. Warto poznać kilka faktów, ponieważ taki rodzaj bólu „stawia nam pewne wymagania”. A jednak jest to o tyle trudne, że...

a. ból nie jest fizycznie namacalny, a otoczenie go nie zauważy i czasami nie wierzą, że masz problem; 

b. otoczenie oferuje multum super rozwiązań, leków, urządzeń i zabiegów pozbawionych jakiejkolwiek spójności; 

c. można odnieść wrażenie, że gdy specjalista radzi nauczyć się żyć z bólem, jednocześnie posądza pacjenta o udawanie. 

W takich sytuacjach można znaleźć pomoc, np. u terapeutów, którzy pokażą jak można zarządzać stylem życia i się przystosować. Pomagają np. w przeanalizowaniu ich stylu życia, ustalić hierarchię zajęć, które mają chęć kontynuować, pokazują jakie są alternatywne sposoby poprawy jakości życia, przez cały czas wspierają i motywują. 

Jednym z elementów na który zwraca się uwagę jest DBAŁOŚĆ O KONDYCJĘ FIZYCZNĄ

Badania w tym zakresie wskazują, że osoby z przewlekłym bólem, mogą mieść bardziej przyjemny i aktywny styl życia, gdy umieją zapobiec utracie kondycji fizycznej. Można motywować pacjenta do ćwiczeń poprzez podwyższanie ich poziomu wewnętrznej kontroli. Np. dbając, by dana osoba zrozumiała problem i była zaangażowana w projektowanie leczenia. 

Kolejny element to USTALANIE CELÓW I TEMPA ZMIAN

Dobre okazuje się hasło „żyj mimo bólu” i ustalenie kilka mniejszych celów, a nie jednego, zbyt „nierealnego”. Najlepiej działają proste sformułowania, niż takie górnolotne. A każdy kolejny zrealizowany cel, działa jak motorek napędowy. Zachęca się takie osoby do odpowiedniej aktywności, by pomimo bólu mogli dobrze funkcjonować. 

Trzeci element to DBANIE O KRĘGOSŁUP I POSTAWĘ CIAŁA

Niesamowicie ważna w dzisiejszych czasach jest edukacja związana z dbaniem o kręgosłup. Wiele miejsc, gdzie odbywa się rehabilitacja mają w swoim zakresie elementy profilaktyki, która obejmuje zagadnienia takie jak bezpieczne podnoszenie i przesuwanie przedmiotów, utrzymywanie właściwej postawy, jakie ćwiczenia poprawią kondycję fizyczną, która jest ważna dla mobilności i siły kręgosłupa. 

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

Powrót do sprawności po operacji biodra

Powrót do sprawności po operacji biodra

TERAPIA MANUALNA

Dzięki wymianie stawu biodrowego jest możliwość powrotu do sprawności. Po takim zabiegu ogromnie ważną rolę spełnia rehabilitacja.

Wady klatki piersiowej

Wady klatki piersiowej

TERAPIA MANUALNA

Problem może dotyczyć zarówno dzieci i młodzierzy, jak i dorosłych. Zniekształcenie może osiągnąć taki stopień, że dojdzie do zetknięcia kręgosłupa z mostkiem. 

Bieganie dla zdrowia

Bieganie dla zdrowia

TERAPIA MANUALNA

Do takiej aktywności warto się odpowiednio przygotować. Strój, rozgrzewka i dobór nawierzchni! 

Wybór stanika to ważna sprawa

Wybór stanika to ważna sprawa

TERAPIA MANUALNA

Teraz temat dla Pań, ale może i dla Panów, którzy dbają o swoje kobiety...