Zarządzaj stylem życia, gdy dopada ból!

Zarządzaj stylem życia, gdy dopada ból!

Dziś dowiesz się o kilku możliwościach zmian w stylu życia, gdy pojawił się ból i jest on przewlekły. Warto poznać kilka faktów, ponieważ taki rodzaj bólu „stawia nam pewne wymagania”. A jednak jest to o tyle trudne, że...

a. ból nie jest fizycznie namacalny, a otoczenie go nie zauważy i czasami nie wierzą, że masz problem; 

b. otoczenie oferuje multum super rozwiązań, leków, urządzeń i zabiegów pozbawionych jakiejkolwiek spójności; 

c. można odnieść wrażenie, że gdy specjalista radzi nauczyć się żyć z bólem, jednocześnie posądza pacjenta o udawanie. 

W takich sytuacjach można znaleźć pomoc, np. u terapeutów, którzy pokażą jak można zarządzać stylem życia i się przystosować. Pomagają np. w przeanalizowaniu ich stylu życia, ustalić hierarchię zajęć, które mają chęć kontynuować, pokazują jakie są alternatywne sposoby poprawy jakości życia, przez cały czas wspierają i motywują. 

Jednym z elementów na który zwraca się uwagę jest DBAŁOŚĆ O KONDYCJĘ FIZYCZNĄ

Badania w tym zakresie wskazują, że osoby z przewlekłym bólem, mogą mieść bardziej przyjemny i aktywny styl życia, gdy umieją zapobiec utracie kondycji fizycznej. Można motywować pacjenta do ćwiczeń poprzez podwyższanie ich poziomu wewnętrznej kontroli. Np. dbając, by dana osoba zrozumiała problem i była zaangażowana w projektowanie leczenia. 

Kolejny element to USTALANIE CELÓW I TEMPA ZMIAN

Dobre okazuje się hasło „żyj mimo bólu” i ustalenie kilka mniejszych celów, a nie jednego, zbyt „nierealnego”. Najlepiej działają proste sformułowania, niż takie górnolotne. A każdy kolejny zrealizowany cel, działa jak motorek napędowy. Zachęca się takie osoby do odpowiedniej aktywności, by pomimo bólu mogli dobrze funkcjonować. 

Trzeci element to DBANIE O KRĘGOSŁUP I POSTAWĘ CIAŁA

Niesamowicie ważna w dzisiejszych czasach jest edukacja związana z dbaniem o kręgosłup. Wiele miejsc, gdzie odbywa się rehabilitacja mają w swoim zakresie elementy profilaktyki, która obejmuje zagadnienia takie jak bezpieczne podnoszenie i przesuwanie przedmiotów, utrzymywanie właściwej postawy, jakie ćwiczenia poprawią kondycję fizyczną, która jest ważna dla mobilności i siły kręgosłupa. 


<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

Podstawą dla zdrowego kręgosłupa są nasze nawyki

Podstawą dla zdrowego kręgosłupa są nasze nawyki

TERAPIA MANUALNA

Jeżeli wypracujemy sobie swój schemat działania na pewno zauważymy poprawę kondycji i lepszy stan zdrowia, w tym kręgosłupa.

Powięź

Powięź

TERAPIA MANUALNA

Sam system powięziowy daje możliwość stabilizacji, sprawną regenerację i łatwość poruszania się. Jest jednym z trzech układów spajających nasz organizm.

Styl życia a ból kręgosłupa

Styl życia a ból kręgosłupa

TERAPIA MANUALNA

Otóż bóle kręgosłupa występują u dużej części populacji, są prawie nieuniknione przy pewnych rodzajach stylu życia.

Oddychaj

Oddychaj

TERAPIA MANUALNA

Oddech jest szalenie istotny, ponieważ dzięki oddechowi organizm jest zaopatrywany w tlen.