Kontuzja kolana

Kontuzja kolana

W stawie kolanowym znajdują się 2 łąkotki: boczna i przyśrodkowa. Są to chrzęstno-włókniste struktury przypominające kształtem półksiężyce zlokalizowane między powierzchniami kości udowej a piszczelowej.

Funkcją łąkotek jest dopasowanie kłykci kości piszczelowej do poruszających się po nich kłykci kości udowej. Amortyzują one obciążenia przechodzące przez powierzchnie kolana i uczestniczą w stabilizacja stawu.

Urazy łąkotek są najczęściej wynikiem dużego obciążania stawu kolanowego, nie tylko podczas aktywności fizycznej. U osób młodych łąkotki są bardziej wytrzymałe, dlatego do uszkodzenia dochodzi głównie podczas silnego urazu bądź wypadku.

Wielokrotnie powtarzane urazy starzejących się łąkotek powodują zmniejszenie ich wytrzymałości i elastyczności, z tego powodu u osób po 40 roku życia uszkodzenie łąkotki może powodować już niewielki uraz.

Najczęściej podczas urazu ból zlokalizowany jest po stronie uszkodzonej. Uszkodzenie może również objawiać się obrzękiem, uczuciem blokady, przeskakiwaniem.

Aby upewnić się co do uszkodzenia łąkotki należy wykonać diagnostykę obrazową w postaci USG lub rezonansu magnetycznego.

Wyróżniamy kilka typów uszkodzenia łąkotek:

- podłużne

- horyzontalne

- rączka od wiaderka

- papuzi dziób

- kątowe

Uszkodzona łąkotka traci swoje funkcje chroniące staw kolanowy, co może prowadzić do szybszych zmian zwyrodnieniowych.

Coraz częściej zaleca się leczenie zachowawcze w celu uniknięcia powikłań wynikających z częściowego lub całkowitego usunięcia łąkotki.

Uszkodzenie łąkotki jest bardzo często powodem dolegliwości bólowych stawu kolanowego. Problem ten dotyczy wszystkich pacjentów bez znaczenia czy są aktywni fizycznie czy nie.

Głównym zadaniem powinno być „zachowanie” łąkotki.

Z pomocą przychodzi również odpowiednia rehabilitacja, która umożliwia poprawę sprawności w kolanie. Jeżeli spotkała Cię kontuzja kolana zapraszamy na wizytę do terapeutów manualnych.


<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

Sprawność to dar

Sprawność to dar

TERAPIA MANUALNA

Niestety z biegiem czasu nasza sprawność pogarsza się. Im wcześniej zauważone pierwsze sygnały tym większa szansa na powrót do zdrowia. 

Łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty

TERAPIA MANUALNA

Dolegliwości bólowe powstają w wyniku przeciążeń i mikrourazów prostowników nadgarstka i palców, dotyczy to głównie osób aktywnych fizycznie, uprawiających sport oraz określone zawody.

Ból barku

Ból barku

TERAPIA MANUALNA

Bark to bez wątpienia jedno z miejsc silniej narażonych na wystąpienie urazu, chociażby ze względu na fakt, że mięśnie i stawy, które tam znajdziemy pracują niemal cały czas. 

Skręcona kostka

Skręcona kostka

TERAPIA MANUALNA

O ile fakt pierwszego skręcenia może być wynikiem niefortunnego ciągu przyczynowo-skutkowego, czyli nie zauważenie krawężnika i nieszczęście gotowe... To kolejne i kolejne skręcenie tej samej kostki to wynik źle przeprowadzonego procesu gojenia tkanek.