Kontuzja kolana

Kontuzja kolana

W stawie kolanowym znajdują się 2 łąkotki: boczna i przyśrodkowa. Są to chrzęstno-włókniste struktury przypominające kształtem półksiężyce zlokalizowane między powierzchniami kości udowej a piszczelowej.

Funkcją łąkotek jest dopasowanie kłykci kości piszczelowej do poruszających się po nich kłykci kości udowej. Amortyzują one obciążenia przechodzące przez powierzchnie kolana i uczestniczą w stabilizacja stawu.

Urazy łąkotek są najczęściej wynikiem dużego obciążania stawu kolanowego, nie tylko podczas aktywności fizycznej. U osób młodych łąkotki są bardziej wytrzymałe, dlatego do uszkodzenia dochodzi głównie podczas silnego urazu bądź wypadku.

Wielokrotnie powtarzane urazy starzejących się łąkotek powodują zmniejszenie ich wytrzymałości i elastyczności, z tego powodu u osób po 40 roku życia uszkodzenie łąkotki może powodować już niewielki uraz.

Najczęściej podczas urazu ból zlokalizowany jest po stronie uszkodzonej. Uszkodzenie może również objawiać się obrzękiem, uczuciem blokady, przeskakiwaniem.

Aby upewnić się co do uszkodzenia łąkotki należy wykonać diagnostykę obrazową w postaci USG lub rezonansu magnetycznego.

Wyróżniamy kilka typów uszkodzenia łąkotek:

- podłużne

- horyzontalne

- rączka od wiaderka

- papuzi dziób

- kątowe

Uszkodzona łąkotka traci swoje funkcje chroniące staw kolanowy, co może prowadzić do szybszych zmian zwyrodnieniowych.

Coraz częściej zaleca się leczenie zachowawcze w celu uniknięcia powikłań wynikających z częściowego lub całkowitego usunięcia łąkotki.

Uszkodzenie łąkotki jest bardzo często powodem dolegliwości bólowych stawu kolanowego. Problem ten dotyczy wszystkich pacjentów bez znaczenia czy są aktywni fizycznie czy nie.

Głównym zadaniem powinno być „zachowanie” łąkotki.

Z pomocą przychodzi również odpowiednia rehabilitacja, która umożliwia poprawę sprawności w kolanie. Jeżeli spotkała Cię kontuzja kolana zapraszamy na wizytę do terapeutów manualnych.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

Kontuzja kolana

Kontuzja kolana

TERAPIA MANUALNA

Urazy łąkotek są najczęściej wynikiem dużego obciążania stawu kolanowego, nie tylko podczas aktywności fizycznej.

Bóle szyi a mięśnie pochyłe

Bóle szyi a mięśnie pochyłe

TERAPIA MANUALNA

Mięśnie pochyłe pozwalają na wykonywanie rotacji oraz skłonów bocznych głowy. Pełnią również bardzo ważną funkcję w utrzymaniu pionowej postawy oraz stabilizacji kolumny szyjnej kręgosłupa.

Kręgosłup lędźwiowy

Kręgosłup lędźwiowy

TERAPIA MANUALNA

Osłabienie siły mięśniowej połączone z niecodzienną, ciężką pracą fizyczną daje natychmiastowy efekt pod postacią np. bólu kręgosłupa lędźwiowego.

Zarządzaj stylem życia, gdy dopada ból!

Zarządzaj stylem życia, gdy dopada ból!

TERAPIA MANUALNA

W takich sytuacjach można znaleźć pomoc, np. u terapeutów, którzy pokażą jak można zarządzać stylem życia i się przystosować.