Łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty

Jest jednym z częstszych przeciążeń w obrębie stawu łokciowego. Zazwyczaj charakteryzuje się zapaleniem nadkłykcia bocznego kości ramiennej.

Dolegliwości bólowe powstają w wyniku przeciążeń i mikrourazów prostowników nadgarstka i palców, dotyczy to głównie osób aktywnych fizycznie, uprawiających sport oraz określone zawody. Mogą one pojawiać się u pracowników fizycznych ale również i biurowych podczas kilkugodzinnej pracy przy komputerze. Nadgarstki są wtedy oparte o biurku, natomiast dłonie lekko uniesione ku górze powodując długotrwałe napięcie mięśni.

Sumowanie się przewlekłego napięcia mięśniowego oraz mikrourazów może prowadzić do entezopatii. Wbrew nazwie przypadłość ta nie występuje u osób grających w tenisa. Ból głównie występuje w miejscu przyczepu ścięgien mięśni do kości od strony bocznej, często z promieniowaniem do przedramienia lub nadgarstka.

Pojawia się on głównie przy:

• wyproście stawu łokciowego

• wyproście stawu nadgarstka

• odwracaniu przedramienia Dolegliwości bólowe mocno wpływają na aktywność codzienną i jej jakość. Mocno utrudnia to podstawowe czynności codzienne (podnoszenie kubka, otwieranie drzwi, zaciskanie dłoni).

Najczęstszymi czynnikami ryzyka w łokciu tenisisty są:

• wykonywany zawód – osoby wykonujące zawody wymagające powtarzalnych ruchów są bardziej narażone

• niektóre dyscypliny sportowe – głównie opierające się na wymachach, zamachach, obciążeniach

• wiek – najczęściej problem dotyka osoby w przedziale wiekowym 30-50 lat

Szybkie rozpoznanie, zdiagnozowanie i wprowadzenie leczenie zdecydowanie przyśpieszy proces regeneracji i umożliwi powrót do aktywności (należy stworzyć odpowiednie warunki do gojenia się tkanki).

Dopóki dolegliwości bólowe oraz ich przyczyna nie zostanie usunięta należy unikać czynności go prowokujących i przyczyniających się do powstawania stanu zapalnego. Zbyt szybki powrót do aktywności może spowodować nasilenie bólu i znacznie wydłużyć czas leczenie.

Rehabilitacja łokcia tenisisty powinna głównie opierać się na:

• terapii manualnej – w celu usunięcia napięcia mięśniowego, powięziowego, poprawy krążenia i odżywienia okolicy przyczepu ścięgien

• chłodzeniu – głównie działanie przeciwbólowe

• ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie – pozwolą one przeciwdziałać nawracającym zespołom przeciążeniowym w obrębie stawu łokciowego

• kinesiotaping – w celu odciążenia napiętych tkanek

Aby unikać powstawaniu oraz nawracaniu łokcia tenisisty należy pamiętać przede wszystkim o ergonomii pracy (odpowiednie regeneracji względem pracujących i napiętych mięśni), a w przypadku aktywności fizycznej o poprawnej technice ruchów i unikania nadmiernych i długotrwałych przeciążeń. Po każdym treningu należy stosować stretching mięśni ramienia, przedramienia oraz można również klatki piersiowej i szyi. Stosować je mogą również pracownicy fizyczni i biurowi aby w trakcie pracy zmniejszać napięcia mięśniowe oraz prowadzić do uelastycznienie tkanek miękkich.

Problemy z łokciem? Zapraszamy na terapię do Mateusza, Marty Andrzejewskiej i Marty Stanisławskiej

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

Jak robić, by sobie nie szkodzić?

Jak robić, by sobie nie szkodzić?

TERAPIA MANUALNA

Zadbaj o swój kręgosłup, żeby nie odpowiedział Ci bólami i zwyrodnieniami.

Stan zapalny

Stan zapalny

TERAPIA MANUALNA

 Jest odpowiedzią organizmu na uszkodzenia naszego ciała zarówno ze strony zewnętrznej jak i wewnętrznej.

Powięź

Powięź

TERAPIA MANUALNA

Sam system powięziowy daje możliwość stabilizacji, sprawną regenerację i łatwość poruszania się. Jest jednym z trzech układów spajających nasz organizm.

Napięcia mięśniowe

Napięcia mięśniowe

TERAPIA MANUALNA

Otóż mianem „zbędnego” możemy określić coś co dzieje się pomiędzy skurczem mięśnia (poza kontrolą), a jego lepko – sprężystym napięciem. Jest to rodzaj kurczu, który ma możliwość wywołania u nas bólu...