Łokieć tenisisty
Jest jednym z częstszych przeciążeń w obrębie stawu łokciowego. Zazwyczaj charakteryzuje się zapaleniem nadkłykcia bocznego kości ramiennej.
Dolegliwości bólowe powstają w wyniku przeciążeń i mikrourazów prostowników nadgarstka i palców, dotyczy to głównie osób aktywnych fizycznie, uprawiających sport oraz określone zawody. Mogą one pojawiać się u pracowników fizycznych ale również i biurowych podczas kilkugodzinnej pracy przy komputerze. Nadgarstki są wtedy oparte o biurku, natomiast dłonie lekko uniesione ku górze powodując długotrwałe napięcie mięśni.
Sumowanie się przewlekłego napięcia mięśniowego oraz mikrourazów może prowadzić do entezopatii. Wbrew nazwie przypadłość ta nie występuje u osób grających w tenisa. Ból głównie występuje w miejscu przyczepu ścięgien mięśni do kości od strony bocznej, często z promieniowaniem do przedramienia lub nadgarstka.
Pojawia się on głównie przy:
• wyproście stawu łokciowego
• wyproście stawu nadgarstka
• odwracaniu przedramienia Dolegliwości bólowe mocno wpływają na aktywność codzienną i jej jakość. Mocno utrudnia to podstawowe czynności codzienne (podnoszenie kubka, otwieranie drzwi, zaciskanie dłoni).
Najczęstszymi czynnikami ryzyka w łokciu tenisisty są:
• wykonywany zawód – osoby wykonujące zawody wymagające powtarzalnych ruchów są bardziej narażone
• niektóre dyscypliny sportowe – głównie opierające się na wymachach, zamachach, obciążeniach
• wiek – najczęściej problem dotyka osoby w przedziale wiekowym 30-50 lat
Szybkie rozpoznanie, zdiagnozowanie i wprowadzenie leczenie zdecydowanie przyśpieszy proces regeneracji i umożliwi powrót do aktywności (należy stworzyć odpowiednie warunki do gojenia się tkanki).
Dopóki dolegliwości bólowe oraz ich przyczyna nie zostanie usunięta należy unikać czynności go prowokujących i przyczyniających się do powstawania stanu zapalnego. Zbyt szybki powrót do aktywności może spowodować nasilenie bólu i znacznie wydłużyć czas leczenie.
Rehabilitacja łokcia tenisisty powinna głównie opierać się na:
• terapii manualnej – w celu usunięcia napięcia mięśniowego, powięziowego, poprawy krążenia i odżywienia okolicy przyczepu ścięgien
• chłodzeniu – głównie działanie przeciwbólowe
• ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie – pozwolą one przeciwdziałać nawracającym zespołom przeciążeniowym w obrębie stawu łokciowego
• kinesiotaping – w celu odciążenia napiętych tkanek
Aby unikać powstawaniu oraz nawracaniu łokcia tenisisty należy pamiętać przede wszystkim o ergonomii pracy (odpowiednie regeneracji względem pracujących i napiętych mięśni), a w przypadku aktywności fizycznej o poprawnej technice ruchów i unikania nadmiernych i długotrwałych przeciążeń. Po każdym treningu należy stosować stretching mięśni ramienia, przedramienia oraz można również klatki piersiowej i szyi. Stosować je mogą również pracownicy fizyczni i biurowi aby w trakcie pracy zmniejszać napięcia mięśniowe oraz prowadzić do uelastycznienie tkanek miękkich.
Problemy z łokciem? Zapraszamy na terapię do Mateusza, Marty Andrzejewskiej i Marty Stanisławskiej
Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie
<< POWRÓT
Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA
Staw skokowy
TERAPIA MANUALNATen rodzaj jest jednym ze stawów bardziej narażonych na różne urazy. Jest on także jednym z bardziej skomplikowanych elementów układu kostno – stawowego człowieka.
Staw skokowy
TERAPIA MANUALNAJego skomplikowana budowa prowadzi do tego, że niewielki, choć nieodpowiedni ruch może spowodować uszkodzenie jego struktur.
Nordic walking
TERAPIA MANUALNANordic walking najłatwiej określić jako maszerowanie z kijkami biegowymi lub narciarstwo biegowe bez nart.
Zespół pasma biodrowo piszczelowego
TERAPIA MANUALNADolegliwości związane z przeciążeniem pasma biodrowo-piszczelowego pojawiają się stopniowo. Co może je powodować i jak się objawiają?