Masaż tkanek głębokich

Masaż tkanek głębokich

Myślałeś kiedyś o skorzystaniu z masażu tkanek głębokich? 

Jeżeli jeszcze nie, to zachęcamy do przeczytania poniższego wpisu na ten temat, może to właśnie będzie ten bodziec. 

Co to jest masaż tkanek głębokich?

Jest to manualna forma pracy z ciałem. Metoda nakierowana jest na zwiększenie elastyczności oraz rozciągnięcie napiętych tkanek. Masaż tkanek głębokich pomaga w uwolnieniu utrzymujących się wzorców nieprawidłowych napięć, uwolnieniu restrykcji powięziowych oraz redukuje dolegliwości bólowe dzięki pracy z punktami spustowymi.

Terapeuci stosujący techniki masażu tkanek głębokich w pracy z pacjentem stosują jedynie własne ręce. Oprócz chwytów otwartymi dłońmi w terapii stosowane są również kostki, dłonie ułożone w pięść, łokcie oraz przedramiona.

Terapeuta wykonuje ruchy rozciągania, nie ślizgania się po skórze. Podstawowym celem jest rozluźnienie tkanek, pamiętając o ich ułożeniu względem siebie oraz warstwowości. W pracy z pacjentem skupiamy się na tkankach położonych głęboko, jest to jednak możliwe po opracowaniu tkanek położonych powierzchownie.

Do podstawowych zasad jakie obowiązują w tej metodzie możemy zaliczyć wolne tempo wykonywania technik, brak środka poślizgowego lub jego minimalna ilość oraz ergonomiczna postawa terapeuty podczas wykonywania masażu. Dzięki właściwej postawie terapeuty oraz kątowemu ustawieniu dłoni terapeuty względem tkanek pacjenta możliwe jest wykonanie masażu tkanek głębokich jedynie dzięki przeniesieniu ciężaru ciała terapeuty, nie jest tu konieczne użycie siły.

Warto wspomnieć, że pacjent bierze aktywny udział w procesie terapeutycznym wykonując ściśle określone przez terapeutę ruchy czynne. Jeśli jednak niezbędne jest poprowadzenie ruchu przez terapeutę zadaniem pacjenta jest możliwie największe rozluźnienie oraz skupienie na własnych odczuciach.

Historia masażu tkanek głębokich

Historia masażu tkanek głębokich sięga starożytnych Chin, gdzie stosowano techniki nacisku i masażu do leczenia różnych dolegliwości. W Indiach masaż był praktykowany jako część ajurwedyjskiej medycyny, a w starożytnej Grecji masaż był stosowany do poprawy kondycji fizycznej i zdrowia.

W XX wieku masaż tkanek głębokich został opracowany przez amerykańskiego fizjoterapeutę, Johna Harveya Kellogga, który był jednym z pionierów w dziedzinie medycyny naturalnej i fizjoterapii. Kellogg opracował techniki masażu tkanek głębokich, które miały na celu złagodzenie bólu i napięcia mięśniowego, a także poprawę krążenia krwi.

W latach 40. XX wieku masaż tkanek głębokich zyskał popularność w Stanach Zjednoczonych dzięki amerykańskiemu fizjoterapeucie, Ivarowi Asbjornsenowi, który opracował techniki masażu, które były skuteczne w leczeniu urazów sportowych.

Obecnie masaż tkanek głębokich jest popularnym sposobem na złagodzenie bólu, napięcia mięśniowego i ograniczeń ruchowych. Terapia ta jest stosowana w medycynie naturalnej, fizjoterapii, sporcie i rehabilitacji. Masaż tkanek głębokich jest uważany za bezpieczną i skuteczną metodę leczenia różnych schorzeń mięśniowo-szkieletowych i jest stosowany na całym świecie.

Wskazania do masażu tkanek głębokich

Masaż tkanek głębokich z powodzeniem stosowany jest u pacjentów:

- ortopedycznych - bóle kręgosłupa, rwa kulszowa, zwyrodnienia stawowe

- neurologicznych - po udarze, przy stwardnieniu rozsianym

- sportowców - masaż sportowy, 

- w pediatrii 

- u osób będących w ciągłym stresie. - jako forma masażu relaksacyjnego

Dlaczego u tak wielu pacjentów możemy zastosować tę samą formę pracy z ciałem?

Masaż tkanek głębokich jest przede wszystkim sposobem myślenia, a nie zbiorem technik stosowanych przez terapeutę. Podczas terapii tkanek głębokich techniki dobierane są indywidualnie do pacjenta oraz celu, na którym aktualnie pracuje on z terapeutą.

Masaż w Łodzi

Masaż tkanek głębokich to doskonała metoda, która pozwala na odprężenie się i zregenerowanie organizmu po ciężkim treningu, intensywnym dniu pracy, czy po długiej podróży. Nasze masaże tkanek głębokich to nie tylko przyjemność, ale również skuteczna terapia, która poprawia krążenie krwi, redukuje napięcie mięśniowe i zwiększa elastyczność tkanek łącznych.

Zapewniamy pełną dyskrecję, profesjonalną obsługę oraz indywidualne podejście do każdego klienta. Oferujemy różnorodne opcje masażu tkanek głębokich, w zależności od potrzeb i preferencji klienta.

Nie czekaj, umów się na wizytę i poczuj ulgę w swoim ciele już dziś!

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

Zarządzaj stylem życia, gdy dopada ból!

Zarządzaj stylem życia, gdy dopada ból!

TERAPIA MANUALNA

W takich sytuacjach można znaleźć pomoc, np. u terapeutów, którzy pokażą jak można zarządzać stylem życia i się przystosować.

Stretching

Stretching

TERAPIA MANUALNA

Tak jak trening siłowy wpływa na przyrost objętości mięśnia, tak stretching oddziałuje na zwiększenie ilości włókien mięśniowych i poprawę elastyczności.

Dna moczanowa

Dna moczanowa

TERAPIA MANUALNA

Jest to metaboliczna choroba wynikająca z zaburzeń metabolizmu kwasu moczowego powstającego z puryny. W momencie, gdy kwasu moczowego jest za duże stężenie prowadzi to do wytrącenia się kryształków moczanu sodu np. w płynie stawowym.

Napięcia mięśniowe

Napięcia mięśniowe

TERAPIA MANUALNA

Otóż mianem „zbędnego” możemy określić coś co dzieje się pomiędzy skurczem mięśnia (poza kontrolą), a jego lepko – sprężystym napięciem. Jest to rodzaj kurczu, który ma możliwość wywołania u nas bólu...