Obrzęk limfatyczny

Obrzęk limfatyczny

Historia Basi czyli o obrzęku limfatycznym.

Basie poznałam kilka lat temu na basenie - a dokładnie w saunie. Siedziała opatulona w duży ręcznik , w kącie.
Po kilku , kilkunastu kroplach potu i westchnień - przegrzanie rozwiązało języki i opowiedziała mi że ma nogi jak basiory i dlatego chodzi na saune. Nie chcialem burzyć jej światopoglądu, ale po saunowaniu umówiliśmy sie na przegląd jej ciała.

Okazało się że jej podbrzusze zostało naznaczone kilkoma cesarskimi cięciami oraz blizna po wyrostku czerwieniła się aż prosząc o atencję
Rzeczywiście nogi były bardzo obrzęknięte, a blizny wciągnięte, a z objawów można było wymienić zawroty głowy i bóle kręgosłupa.
Praca była wieloetapowa - należało popracować z bliznami i z oddechem - który powoduje że wszystko się rusza w naszych dwóch jamach czyli brzuch i klatka piersiowa.
Potem przyszedł czas na obrzęki. Manualny drenaż jeszcze nigdy nie był wdrożony - zaczęła się mozolna praca przepchania limfy do głównych pomp.

Przez pare miesięcy Baśka śmierdziała jak gnojówka - jak sama się śmiała - tak organizm był zaśmiecony - a skóra jako główny narząd oddechowy - wydalał toksyny na zewnątrz

Basia żaliła mi się że nikt wcześniej jej nie powiedział o tym że blizny mogą powodować problemy z limfą i nie tylko. Słaby odpływ płynów spowodował bóle kręgosłupa i zawroty.
Po wielu terapiach znów spotkaliśmy się w saunie i wkońcu ten zabieg zaczął mieć sens.

Obrzęk limfatyczny - dotyczy skóry i tkanki podskórnej, jest konsekwencją gromadzenia się w przestrzeniach międzykomórkowych limfy, inaczej mówiąc chłonki. Są to zmiany patologiczne naczyń chłonnych, które wywołują niedrożność, niedorozwój oraz zniszczenie. Obrzęk limfatyczny najczęściej obejmuje kończyny dolne jak i górne.

Jeśli naczynia są zdrowe transportują chłonkę z tkanek do układu krążenia. W chwili, gdy zostają uszkodzone, chłonka ze światła naczyń przedostaje się do tkanek, gdzie ulega akumulacji i prowadzi do powstania zmian obrzękowych.
Warto wówczas podjąć pierwsze kroki, gdy początkowo zmiany te są odwracalne i mogą ustąpić w wyniku wdrożenia odpowiedniej terapii. Jednak, gdy obrzęk występuje zbyt długi czas, wtedy dochodzi do pogłębienia zaburzeń i przywrócenie prawidłowego stanu zajętej części ciała staje się trudne.

Obrzęk objawia się najczęściej jako:

  • uczucie ciężkości kończyny,
  • przyrost objętości kończyny,
  • bladość skóry,
  • zmiany pęcherzykowe na skórze,
  • zanik fałdu, który oddziela palce od śródstopia itp.

Jeśli dręczy Cię ten problem, zapraszamy do naszej terapeutki manualnej Marty Andrzejewskiej na terapię.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

Tkanka mięśniowa

Tkanka mięśniowa

TERAPIA MANUALNA

Ważny element naszego ciała, na którym terapeuci manualni oraz osteopatyczni pracują praktycznie za każdym razem na wizycie.

Ruch może być zbawienny

Ruch może być zbawienny

TERAPIA MANUALNA

Dla kogo/czego? Dla Ciebie i Twojego kręgosłupa. Wystarczy wybrać tylko taki rodzaj, który będzie najbardziej korzystny dla Twojego organizmu i zgodny z Twoimi możliwościami.

Bruksizm

Bruksizm

TERAPIA MANUALNA

Bruksizm może mieć podłoże psychoemocjonalne lub być spowodowanie zaburzeniami polegającymi na niepożądanych zachowaniach w trakcie snu.

Naciągnięte więzadło

Naciągnięte więzadło

TERAPIA MANUALNA

Więzadła to nic innego jak struktury spajające kości, dzięki którym mamy możliwość wykonywać ruchy.