Ostroga piętowa

Ostroga piętowa

Co to jest ostroga piętowa?

Jest to zapalenie przyczepu rozcięgna podeszwowego.  Rozciąga się ono między piętą a palcami stopy. 

Pasmo tej tkanki odgrywa ogromną rolę w codziennym „użytkowaniu” stopy, a już zwłaszcza podczas np. biegania. Jeśli nie będzie odpowiednio rozgrzana to mogą pojawiać się początkowo mikrourazy, które w efekcie prowadzą do poważniejszych urazów. Jeśli będziemy traktować nieodpowiednio ten mechanizm, kontuzje będą nieuniknione, a tym samym wdać się mogą stany zapalne, w miejscu, gdzie rozcięgno przyklejone jest do kości piętowej. 

Jeśli już pojawi się stan zapalny będzie powodować to utworzenie się dodatkowej (niepotrzebnej) tkanki kostnej – czyli tzw. ostrogi piętowej. Powstające mikrozwapnienia są najprawdopodobniej konsekwencją powstałych niewielkich urazów włókien rozcięgna. Specjaliście poddają dyskusji temat czy sama ostroga może powodować ból, uważa się, że mogą powodować ucisk na nerw i stąd biorą się dolegliwości. 

Jak sobie radzić z ostrogą piętową? 

Na pewno wymagana jest odrobina cierpliwości podczas rozpoczętej terapii, jednak w większości przypadków można się pozbyć problemu bez ingerencji operacyjnej. Pacjent powinien skupić się na ćwiczeniach, które umożliwią rozciągnięcie mięśni, można też zastosować tzw. taping, falę uderzeniową, masaż funkcyjny, rolowanie rozcięgna podeszwowego itp. Odpowiednią metodę dobiera fizjoterapeuta po zdiagnozowaniu problemu.

Jak leczyć ostrogę piętową? 

Przede wszystkim, aby skutecznie wyleczyć ostrogę piętową należy znależć przyczynę, która spowodowała ten problem. Może ona leżeć w samej stopie, łydce, lub nawet kręgosłupie, Podczas terapii manualnej lub osteopatycznej - zbadamy co powoduje problem i postaramy się zlikwidować go. Terapia może obejmować całe ciało

Do kogo zapisać się na leczenie ostrogi piętowej? 

Zacznij od terapeuty manualnego, Edyty lub Marty

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

Zespół pasma biodrowo piszczelowego

Zespół pasma biodrowo piszczelowego

TERAPIA MANUALNA

Dolegliwości związane z przeciążeniem pasma biodrowo-piszczelowego pojawiają się stopniowo. Co może je powodować i jak się objawiają?

Rozejście kresy białej

Rozejście kresy białej

TERAPIA MANUALNA

Rozejście mięśnia prostego brzucha nie polega na jego rozerwaniu, a na odłączeniu jego partii mięśniowej od kresy białej.

Terapia blizn - historia pacjenta

Terapia blizn - historia pacjenta

TERAPIA MANUALNA

Blizna, która zostaje pozostawiona sama sobie może dawać różne objawy w przyszłości. Oto przykład i historia jednej z pacjentek, której pomogła terapia blizn.

Chcesz cieszyć się zdrowiem?

Chcesz cieszyć się zdrowiem?

TERAPIA MANUALNA

Pokażemy Ci filary, których wdrożenie może przynieść świetne efekty, jak np. łatwiejsze zasypianie, lepsza odporność organizmu, lepsza zdolność do radzenia sobie z trudnościami.