Ostroga piętowa

Ostroga piętowa

Co to jest ostroga piętowa?

Jest to zapalenie przyczepu rozcięgna podeszwowego.  Rozciąga się ono między piętą a palcami stopy. 

Pasmo tej tkanki odgrywa ogromną rolę w codziennym „użytkowaniu” stopy, a już zwłaszcza podczas np. biegania. Jeśli nie będzie odpowiednio rozgrzana to mogą pojawiać się początkowo mikrourazy, które w efekcie prowadzą do poważniejszych urazów. Jeśli będziemy traktować nieodpowiednio ten mechanizm, kontuzje będą nieuniknione, a tym samym wdać się mogą stany zapalne, w miejscu, gdzie rozcięgno przyklejone jest do kości piętowej. 

Jeśli już pojawi się stan zapalny będzie powodować to utworzenie się dodatkowej (niepotrzebnej) tkanki kostnej – czyli tzw. ostrogi piętowej. Powstające mikrozwapnienia są najprawdopodobniej konsekwencją powstałych niewielkich urazów włókien rozcięgna. Specjaliście poddają dyskusji temat czy sama ostroga może powodować ból, uważa się, że mogą powodować ucisk na nerw i stąd biorą się dolegliwości. 

Jak sobie radzić z ostrogą piętową? 

Na pewno wymagana jest odrobina cierpliwości podczas rozpoczętej terapii, jednak w większości przypadków można się pozbyć problemu bez ingerencji operacyjnej. Pacjent powinien skupić się na ćwiczeniach, które umożliwią rozciągnięcie mięśni, można też zastosować tzw. taping, falę uderzeniową, masaż funkcyjny, rolowanie rozcięgna podeszwowego itp. Odpowiednią metodę dobiera fizjoterapeuta po zdiagnozowaniu problemu.

Jak leczyć ostrogę piętową? 

Przede wszystkim, aby skutecznie wyleczyć ostrogę piętową należy znależć przyczynę, która spowodowała ten problem. Może ona leżeć w samej stopie, łydce, lub nawet kręgosłupie, Podczas terapii manualnej lub osteopatycznej - zbadamy co powoduje problem i postaramy się zlikwidować go. Terapia może obejmować całe ciało

Do kogo zapisać się na leczenie ostrogi piętowej? 

Zacznij od terapeuty manualnego, Edyty lub Marty

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

Jak przeciwdziałać stanom zapalnym

Jak przeciwdziałać stanom zapalnym

TERAPIA MANUALNA

Układ odpornościowy zostaje rozregulowany głównie poprzez zbyt dużą ekspozycję na antygeny oraz pośrednio przez czynniki zaburzające równowagę układów nerwowego i endokrynnego.

Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka

TERAPIA MANUALNA

Kanał nadgarstka to charakterystyczna szczelina, którą oddzielają kości oraz więzadła nadgarstka, przez który przechodzi nerw pośrodkowy, umożliwiający czucie i ruchomość w dłoni.

Zespół Bolesnego Barku (ZBB)

Zespół Bolesnego Barku (ZBB)

TERAPIA MANUALNA

Dolegliwość objawiająca się silnym bólem barku, zwłaszcza w niektórych pozycjach rąk.

Kontuzja kolana

Kontuzja kolana

TERAPIA MANUALNA

Urazy łąkotek są najczęściej wynikiem dużego obciążania stawu kolanowego, nie tylko podczas aktywności fizycznej.