Płaskostopie

Płaskostopie

Co to jest płaskostopie?

PŁASKOSTOPIE to częste przypadłość. Jednak wielu z nas nie przywiązuje do tego zbyt dużej uwagi. A jednak jakby nie patrzeć jest to rodzaj deformacji stopy, objawiający się obniżeniem bądź zanikiem wysklepienia jej powierzchni.


Możemy wyróżnić dwa rodzaje płaskostopia:
- PODŁUŻNE – obniżenie się łuku podłużnego stopy, czyli cała powierzchnia dotyka podłoża, a na jego skutek może dojść do zmian w stawach stopy i koślawienia pięty.
- POPRZECZNE – obniżenie sklepienia poprzecznego stopy, bądź obniżenie się kości śródstopia.
Nie ma znaczenia ile mamy lat, tak przypadłość może pojawić się zawsze. Jednak pamiętajmy, że u dzieci w wieku 3-4 lata możemy zauważyć płaskie stopy, które są zjawiskiem fizjologicznym. Wszystko dlatego, że pojawiają się poduszki tłuszczowe, mięśnie są słabsze, a więzadła wiotkie. Takie płaskostopie powinno wraz z wiekiem zanikać samoistnie.

Przyczyny płaskostopia


Skąd bierze się ten problem? Otóż najczęściej przez:
- noszenie nieodpowiedniego obuwia,
- praca stojąca,
- nadwaga,
- nadmierne obciążenie stopy,
- wrodzona wiotkość więzadeł,
- długotrwałe unieruchomienie stopy.

Powikłania po płaskostopiu

Płaskostopie może doprowadzić do bóli w okolicy podbicia, modzeli i nagniotek, zmian zwyrodnieniowych, które prowadzą do deformacji stopy (haluks), pieczenia i wrażliwości skóry na stopie oraz rogowacenie podeszwy.

Leczenie płaskostopia

Lecząc płaskostopie zalecane są odpowiednie ćwiczenia, by poprawić jakość łuków. Gdy jednak zacznie występować bolesność stóp zalecane jest:
- czasowe ograniczenie nadmiernej aktywności,
- korzystanie ze specjalnych wkładek,
- odpowiednie ćwiczenia stóp oraz różnego rodzaju masaże i terapia.

Osteopatia a płaskostopie

Dobra - wiemy już co nieco o płaskostopiu no to teraz jak ten osteopata może pomóc w tym?

Osteopata wciela się w rolę detektywa, który w lekkim i angażującym podejściu bada przyczyny płaskostopia u Ciebie lub Twojego dziecka. Zamiast koncentrować się na "wkładkach" czy innych ortezach, które mają jedynie maskować problem, dąży do odkrycia prawdy. Nieustannie poszukuje pierwotnej przyczyny płaskostopia, mając na uwadze, że każdy jest inny i nie ma uniwersalnych recept na powodzenie.

  • Ocena postawy i chodu: Osteopata rozpoczyna leczenie od dokładnej oceny postawy pacjenta, obserwacji chodu oraz badania funkcji i struktury stóp. Analiza ta pozwala terapeucie zidentyfikować obszary napięcia i dysfunkcji oraz zrozumieć, jak wpływają one na płaskostopie.

  • Mobilizacja stawów: Osteopata używa technik mobilizacji stawów, aby poprawić ruchomość i funkcjonowanie stawów stopy. Dzięki temu można zmniejszyć ból i napięcie w okolicy płaskostopia, a także poprawić równowagę i stabilność stopy.

  • Terapia mięśniowa: Osteopatyczne techniki miękkie, takie jak rozciąganie, masaż i manipulacje, są stosowane na mięśnie stóp i łydek, aby zmniejszyć napięcie, poprawić elastyczność i wzmacniać mięśnie odpowiedzialne za utrzymanie właściwego łuku stopy.

  • Terapia łącznotkankowa: Osteopaci mogą również pracować z powięziami, czyli łącznotkankowymi strukturami, które otaczają i wspierają mięśnie i stawy. Techniki te pomagają uwolnić napięcia w powięziach, co z kolei może wpłynąć na poprawę struktury i funkcjonowania stóp.

  • Korekcja nierówności bioder i kręgosłupa: Nierówności w biodrze i kręgosłupie mogą wpływać na płaskostopie, dlatego osteopaci często sprawdzają i korygują dysfunkcje w tych obszarach, aby poprawić postawę pacjenta i odciążyć stopy.

  • Ćwiczenia i porady: Osteopata może również zalecić pacjentowi ćwiczenia i wskazówki dotyczące zarządzania płaskostopiem, takie jak ćwiczenia wzmacniające mięśnie stóp, właściwe obuwie, stosowanie wkładek ortopedycznych czy ćwiczenia na równoważność.

Leczenie płaskostopia przez osteopatę opiera się na zrozumieniu szlaków anatomicznych i funkcjonowania całego ciała. Dążąc do przywrócenia równowagi i harmonii między wszystkimi strukturami, osteopata może pomóc pacjentowi z płaskostopiem poprawić komfort, zmniejszyć ból i napięcie oraz poprawić ogólną jakość życia. Współpracując z pacjentem, osteopata opracowuje indywidualny plan leczenia, który uwzględnia potrzeby i ograniczenia pacjenta. W miarę postępów terapii, osteopata monitoruje i dostosowuje leczenie, aby osiągnąć optymalne rezultaty oraz zapewnić długotrwałą poprawę funkcjonowania stóp i całego organizmu.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

Zastój limfatyczny - kiedy warto skorzystać z drenażu?

Zastój limfatyczny - kiedy warto skorzystać z drenażu?

TERAPIA MANUALNA

Problem ten dotyczący coraz większej ilości osób, nazywany jest także obrzękiem limfatycznym. Problematyczna dolegliwość, nie można jej lekceważyć, nie tylko pod względem estetycznym, ale także zdrowotnym!

Ostroga piętowa Łódź

Ostroga piętowa Łódź

TERAPIA MANUALNA

Każde, nawet niewielkie schorzenie, może w perspektywie czasu zaburzać harmonijną pracę ludzkiego organizmu. 

Obrzęk limfatyczny

Obrzęk limfatyczny

TERAPIA MANUALNA

Obrzęk limfatyczny - dotyczy skóry i tkanki podskórnej, jest konsekwencją gromadzenia się w przestrzeniach międzykomórkowych limfy, inaczej mówiąc chłonki. Są to zmiany patologiczne naczyń chłonnych, które wywołują niedrożność, niedorozwój oraz zniszczenie. Obrzęk limfatyczny najczęściej obejmuje kończyny dolne jak i górne.

Sarkopenia

Sarkopenia

TERAPIA MANUALNA

Jest to postępująca z wiekiem utrata tkanki mięśniowej. Wpływa to na zwiększenie ryzyka upadku, złamania kości oraz nasilenie niepełnosprawności.