Jak postawa wpływa na mięśnie i nie tylko...

Jak postawa wpływa na mięśnie i nie tylko...

Jak postawa wpływa na mięśnie i nie tylko...

W prawidłowej postawie ciała nasze tkanki miękkie obciążane są w minimalnym stopniu. W momencie kiedy nasze ciało przyjmuje pozycję, w której mięśnie ulegają skróceniu, adaptują się one do nowej pozycji, a także zmniejsza się długość ścięgien – nazywamy to skróceniem adaptacyjnym. Prawdopodobnie wtedy mięsień będzie generował mniejszą moc. Skrócenie mięśnia będzie powodować zwiększony nacisk na powierzchnie stawowe oraz ograniczać zakres ruchu w stawie.

Natomiast dla mięśni pozostających długo w pozycji wydłużenia ulega on osłabieniu oraz następuje zmniejszony nacisk na stawy.

Każdy z nas utrzymując się dłużej w jednej pozycji ciała wie, że bardzo szybko pojawią się nadmierne napięcia wywołujące ból. W niektórych przypadkach dolegliwości mogą utrzymywać się nawet po zmianie pozycji.

Początkowo napięcia mają charakter lokalny ale bardzo szybko następuje ich rozprzestrzenianie się i mięśnie ulegają zmęczeniu w sposób globalny. W bardziej poważnych przypadkach może dojść nawet do zaburzenia ich funkcji co w efekcie doprowadzi do asymetrii i dysproporcji.

Taki stan może prowadzić do:

- osłabienia mięśni

- zwiększenia ryzyka wystąpienia urazów

- bóli przeciążeniowych w obrębie mięśni

- zaburzeń funkcji

Problem z mięśniami, bólem stawów, kręgosłupa, pleców? To znak, by udać się do terapeuty manualnego - zapraszamy do Mateusza, Marty Stanisławskiej i Marty Andrzejewskiej oraz terapeuty osteopatycznego Damiana.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

Powrót do sprawności po operacji biodra

Powrót do sprawności po operacji biodra

TERAPIA MANUALNA

Dzięki wymianie stawu biodrowego jest możliwość powrotu do sprawności. Po takim zabiegu ogromnie ważną rolę spełnia rehabilitacja.

Podstawą dla zdrowego kręgosłupa są nasze nawyki

Podstawą dla zdrowego kręgosłupa są nasze nawyki

TERAPIA MANUALNA

Jeżeli wypracujemy sobie swój schemat działania na pewno zauważymy poprawę kondycji i lepszy stan zdrowia, w tym kręgosłupa.

Ból pośladka

Ból pośladka

TERAPIA MANUALNA

Pośladek to miejsce w naszym ciele, gdzie zgromadzone są różnego rodzaju struktury układu kostno – stawowego. Możemy spodziewać się rozmaitych dysfunkcji, począwszy od ścięgien, więzadeł, aż po mięśnie czy nerwy tam przebiegające.

Stretching

Stretching

TERAPIA MANUALNA

Tak jak trening siłowy wpływa na przyrost objętości mięśnia, tak stretching oddziałuje na zwiększenie ilości włókien mięśniowych i poprawę elastyczności.