Przepona

Przepona

Na skróty: 

Protokół leczenia przepony

 Przychodnia leczenia przepony w Łodzi

Czym jest przepona?

Jest nie tylko głównym mięśniem oddechowym, ale również wpływa na funkcję narządów wewnętrznych. Jest bardzo ważnym elementem naszego ciała, jej nieprawidłowe funkcjonowanie może prowadzić do dolegliwości związanych z całym organizmem.

Przepona jest mięśniem, który oddziela klatkę piersiową od jamy brzusznej. Posiada otwory, przez które przechodzą ważne naczynia, nerwy oraz narządy wewnętrzne (aorta, nerw błędny). W trakcie oddychania porusza się ok. 2-3cm, natomiast przy głębokim wdechu może nawet i do 10cm. Niestety wiele czynników zaburza jej funkcjonowanie, co może prowadzić do dysfunkcji organizmu.

Ważną funkcją przepony jest regulacja ciśnienia pomiędzy jamami ciała. Stanowi ona wsparcie ciała dla kręgosłupa podczas ruchu, a dysfunkcje jej ułożenia wpływają na postawę.

Zła praca przepony 

W momencie kiedy praca przepony jest zła może dochodzić do zaburzeń wentylacji, a w konsekwencji obkurczania się naczyń krwionośnych i zmniejszeniu dopływu krwi do mózgu.

Może to objawiać się: 

– obniżeniem motoryki

– większą wrażliwością na ból

– problemami z ciśnieniem krwionośnych

– obniżeniem zdolności intelektualnych

Przepona a układ trawienia

Przepona również ma ważny wpływ na układ trawienny. Przechodzący przez nią przełyk będzie wiązał się z zaburzeniami takimi jak zgaga bądź refluks. Dysfunkcje w ruchomości przepony będą również wpływały na ruch narządów wewnętrznych i mogą skutkować pojawieniem się zespołu jelita drażliwego oraz zaburzeniem w obrębie pracy narządów miednicy mniejszej.

W przeponie znajdują się również receptory hamujące współczulną część układu nerwowego na rzecz części przywspółczulnej. Może to dawać uczucie wyciszenia i relaksu.

Przepona jest bardzo ważnym narządem naszego ciała mającym wpływ na wiele układów oraz narządów. Odpowiednie techniki zdecydowanie poprawią jej funkcjonowanie.

Leczenie przepony 

Protokół  terapii  przepony

  • Uwolnienia jej ruchomości 
  • Praca nad unerwieniem przepony 
  • Praca nad ruchomością żeber, mostka i kręgosłupa - to te kości - jeśli są mało ruchome - powodują złą pracę przepony
  • Praca nad innymi przeponami - górny otwór klatki piersiowej, połączenie czaszki z kręgosłupem,  przepona moczowo - płciowa
  • Manualna praca z narządami wewnętrznymi - terapia wisceralna
  • Nauka prawidłowego oddechu - w celu normalizacji pracy przepony
  • Nauka prawidłowej postawy

Przychodnia leczenia przepony

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

Ból pośladka

Ból pośladka

TERAPIA MANUALNA

Pośladek to miejsce w naszym ciele, gdzie zgromadzone są różnego rodzaju struktury układu kostno – stawowego. Możemy spodziewać się rozmaitych dysfunkcji, począwszy od ścięgien, więzadeł, aż po mięśnie czy nerwy tam przebiegające.

Ruch może być zbawienny!

Ruch może być zbawienny!

TERAPIA MANUALNA

Podpowiemy jakie kierunki ruchu można obrać i na co warto w nich zwrócić uwagę.

Zmęczenie mięśni

Zmęczenie mięśni

TERAPIA MANUALNA

Podczas dużego wysiłku, mięśnie ulegają fizjologicznemu zmęczeniu. Mogą to manifestować w różny sposób,  np. znużeniem, bólem, tkliwością.

Zastój limfatyczny - kiedy warto skorzystać z drenażu?

Zastój limfatyczny - kiedy warto skorzystać z drenażu?

TERAPIA MANUALNA

Problem ten dotyczący coraz większej ilości osób, nazywany jest także obrzękiem limfatycznym. Problematyczna dolegliwość, nie można jej lekceważyć, nie tylko pod względem estetycznym, ale także zdrowotnym!