Rower a fizjoterapia

Rower a fizjoterapia

Rower to najpopularniejszy środek lokomocji

Rower jest coraz popularniejszym środkiem transportu nie tylko na świecie ale i w Polsce. Bardzo często wybieramy rower jako środek lokomocji podczas dojazdów do pracy, szkoły czy załatwiania różnych spraw życia codziennego, nie tylko ze względu na jego ekologiczny aspekt, ale także zdrowotny i oszczędność czasu – nie tracimy czasu w godzinach szczytu na stanie w korkach.

Zła pozycja na rowerze

Ale czy wiemy co może powodować zła pozycja na rowerze lub nieodpowiedni ubiór?

Jazda rowerem powinna być bezpieczna i wygodna. Źle dobrany rower lub złe ustawienie komponentów (kierownica, wysokość siodełka, wielkość ramy) może prowadzić do przeciążeń w obrębie mięśni i stawów czym narażamy swój organizm na niepotrzebne kontuzje.

Najczęstszym problemem wywołanym złym ustawieniem roweru i nieprawidłową pozycją jest ból ramion, szyi, pleców oraz stawów ( najczęściej biodrowych bądź kolanowych).

Wszystko również zależy od rodzaju roweru. W rowerze szosowym, będą zupełnie inne ustawienia oraz ich wyznaczniki niż w rowerze górskim, miejskim lub crossowym/trekkingowym.

Jak ustawić prawidłowo rower

Najprostszą metodą na ustawienie odpowiedniej wysokości siodełka jest ustawienie go na wysokości talerza biodrowego. Stajemy swobodnie obok i ustalamy wysokość rury podsiodłowej, tak aby siodło znajdowało się na wysokości naszego talerza biodrowego lub tzw. ,,metoda piety” gdzie umieszczamy ją na pedale w punkcie najniższego położenia, aby noga byłą wyprostowana. Po czym ustalamy wysokość w taki sposób aby miednica znajdowała się w pozycji poziomej.

Pozostałe elementy roweru uzależnione są już od jego rodzaju, a czasami jak w rowerze szosowym wymaga specjalistycznej pomocy.

Zasady ustawiania roweru 

Podstawowymi zasadami o jakich powinniśmy pamiętać to:

  • głowa – górna część tułowia powinna być ustawiona stabilnie a zarazem rozluźniona. Zaciśnięta szczęka, napięta szyja będzie miała duży wpływ na resztę ciała
  • ramiona – powinny znajdować się pod kątem 90stopni względem tułowia, takie ułożenie powinno powodować mniejsze napięcie pleców oraz klatki piersiowej
  • stopy – pamiętaj, aby kości śródstopia znajdowały się nad osią pedałów, pozwoli to na odpowiednie przenoszenie mocy.

Powyższe zasady są tylko niewielką częścią na jaką powinnyśmy zwrócić uwagę chcąc komfortowo i wygodnie przemieszczać się rowerem. Ważnym elementem jest także dobór odpowiedniego siodełka oraz kierownicy, a także ich ustawianie.

Najczęstrze przeciążenia u rowerzystów

Najczęstszymi przeciążeniami u rowerzystów są związane z:

  • Przeciążenie stawów kolanowych: Częste i długotrwałe jazdy na rowerze mogą prowadzić do przeciążenia stawów kolanowych, co może prowadzić do bólu i uszkodzeń chrząstki stawowej.

  • Bóle kręgosłupa: Nieprawidłowa postawa podczas jazdy na rowerze może prowadzić do bólu kręgosłupa, zwłaszcza w dolnej części pleców. Często jest to spowodowane złym ustawieniem siodełka i kierownicy.

  • Przeciążenie mięśni: Długotrwała jazda na rowerze może prowadzić do przeciążenia mięśni nóg, pleców i ramion, co może prowadzić do bólu i ograniczenia ruchomości.

  • Urazy z powodu upadków: Upadki są częstym ryzykiem podczas jazdy na rowerze, co może prowadzić do różnych urazów, w tym złamań, skręceń i stłuczeń.

  • Zespół cieśni nadgarstka: Częsta jazda na rowerze może prowadzić do powstawania zespołu cieśni nadgarstka, który objawia się bólem, mrowieniem i drętwieniem w dłoniach.

Fizjoterapia i Osteopatia dla rowerzysty

Oto kilka sugestii dotyczących fizjoterapii i osteopatii, które mogą pomóc rowerzystom w leczeniu różnych problemów zdrowotnych, z którymi się zmagają podczas jazdy na rowerze.

Przeciążenie stawów kolanowych to częsty problem wśród rowerzystów. Aby pomóc wzmocnić mięśnie i poprawić stabilność stawu kolanowego, fizjoterapeuci mogą zastosować ćwiczenia wzmacniające i rozciągające. Osteopatia, z kolei, może pomóc poprzez dostosowanie ustawienia stawów, co wpłynie na zmniejszenie napięcia mięśni i poprawę funkcjonowania stawu.

Bóle kręgosłupa to kolejny problem, z którym borykają się rowerzyści. W tym przypadku, fizjoterapeuci mogą pomóc poprawić postawę podczas jazdy na rowerze oraz wzmocnić mięśnie pleców.

Z kolei osteopaci mogą przeprowadzić manipulacje, które pomogą poprawić funkcjonowanie kręgosłupa i zmniejszyć napięcie mięśni.

     Przeciążenie mięśni jest kolejnym powszechnym problemem wśród rowerzystów. Fizjoterapeuci mogą zastosować różne metody, takie jak masaż i ćwiczenia rozciągające, aby pomóc zmniejszyć napięcie mięśni i poprawić ich elastyczność.

Natomiast osteopaci mogą przeprowadzić mobilizacje, które pomogą poprawić funkcjonowanie mięśni i zmniejszyć napięcie.

Urazy z powodu upadków są niestety częstym zjawiskiem wśród rowerzystów. W takim przypadku, fizjoterapeuci mogą pomóc wzmocnić mięśnie i poprawić funkcjonowanie stawów po urazach, co przyspieszy proces gojenia i pomaga w powrocie do aktywności.

Osteopaci mogą przeprowadzić manipulacje, które pomogą zmniejszyć napięcie mięśni i poprawić funkcjonowanie stawów.

Zespół cieśni nadgarstka to kolejny problem, z którym borykają się rowerzyści. Fizjoterapeuci mogą przeprowadzić ćwiczenia wzmacniające i rozciągające, które pomogą zmniejszyć napięcie mięśni i poprawić funkcjonowanie ręki.

Osteopaci mogą natomiast przeprowadzić mobilizacje, które pomogą poprawić funkcjonowanie stawów w nadgarstku.

Pamiętajcie że czy osteopata czy fizjoterapeuta - stosuje proces terapeutyczny a wyżej wymienione możliwości - mówią o przykładowych narzędziach jakimi dysponują

Ciekawe artykuły o fizjoterapii i sporcie

Boli łokieć czy aby tylko?

Krótsza noga co oznacza?

Skamieniałeś?

Jeśli borykasz się z takimi problemami - śmiało zapraszamy do zapisu - link poniżej

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

Skolioza

Skolioza

TERAPIA MANUALNA

Skolioza to jeden z częściej pojawiających się problemów już wśród młodzieży. Warto zacząć działać już od początku, ponieważ im wcześniej wdrożona terapia, tym lepsze efekty.

Lepsze zdrowie przez długie lata

Lepsze zdrowie przez długie lata

TERAPIA MANUALNA

Zmiany zachodzące u osób starszych są zjawiskiem nieuniknionym. Wraz z upływem lat dochodzi do pojawienia się modyfikacji w organizmie w różnych układach. 

Staw skokowy

Staw skokowy

TERAPIA MANUALNA

Ten rodzaj jest jednym ze stawów bardziej narażonych na różne urazy. Jest on także jednym z bardziej skomplikowanych elementów układu kostno – stawowego człowieka. 

Powrót do sprawności po operacji biodra

Powrót do sprawności po operacji biodra

TERAPIA MANUALNA

Dzięki wymianie stawu biodrowego jest możliwość powrotu do sprawności. Po takim zabiegu ogromnie ważną rolę spełnia rehabilitacja.